Ankara da Dışkı tahlili yapan bir veteriner bilen var mı?

Duygumaviş

Forum Sakini
Arkadaşlar merhaba
Sizden acil yardım bekliyorum
Çok rica ediyorum
Ankarada sempati veteriner hariç
Dışkı tahlili yapan bildiğiniz bir veteriner var mıdır??
Bilgisi olan yardım edebilir mi??

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
@Duygumaviş
Bakteriyogram genelde ilk kulturun yukune gore 2-3 gun, bunun disindaki maya, mantar gibi seylerin bulgusu varsa o kulturler 7 gunde sonuc verir. Orneklerin steril kaplarda, herhangi baska bir yuzeye degmeden ulastirdiginizdan emin olun, baska bir yuzeyle temasindan sonra yaniltici sonuc elde edebilirsiniz. Sahsen ben yakindaki bir eczaneden insan icin olan idrar / gaita steril ornek kaplarindan aldim olabilecek en genis agizlilardan.
Ornegin de ilk 45dk-1saat icinde ulastirilmasi sonucu hizlandiran bir unsur.

Ben bunun icin daha once Sekans Hayvan Sağlığı Laboratuvarı i kullandim. Ozellikle istediginiz bir tahlil varsa onu ogrenin lutfen.
Bunun disinda bagimsiz 2 tane daha lab var saniyorum ama en cok guveni bana burasi vermisti. Hepsine telefon edip detayli bilgi alin isterseniz.

Cok gecmis olsun.

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Oyla 0

Duygumaviş

Forum Sakini
Ileride ihtiyaci olanlara da referans olsun, size de iletisim bilgilerine erismekte kolaylik olsun. Benim ihtiyacim oldugunda tarim bakanliginin ruhsatli isletmeler listesinden bakmistim. Dosyayi ekliyorum. [ekleyemedi :ROFLMAO: , forum excel dosyasina izin vermiyormus. link birakiyorum]

Çok ama çok teşekkür ediyorum gerçekten.
Ben çünkü ne yapacağımı bilemez hale geldim. O benim evladım gibi kaybetme düşüncesi bile çok kötü yapıyor.
Şimdi kızımın dışkısını eczaneden alacağım tahlil kabına koyup direkt laboratuvara götüreceğim ve hangi testlerin yapılmasını isteyeceğim peki ?

yani kızımın belirtisine göre hangisini istemeliyim sizce?

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Maalesef o konuda yardimci olamayacagim ben. Ayni endiseleri, dusunceleri tasiyoruz. Ben de ornekleri alip, gidip "yapabileceginiz her analizi yapin, maddi kismi onemli degil" dedim gunun sonunda bana bakteriyogram verdiler, "bi tek bu var biz ne yapalim" diye.
Bir veteriner hekim bana su, su , su degerler lazim dese cok daha net olacak halbuki ama maalesef olmadi bizde.

Ama sizin kizinizin sindirilmemis tohumlari kakasinda atmasi gibi bulgular akla hemen AGY 'yi(megabakter, kuruma hastaligi, wasting disease de denir) getirdigi icin PCR testi yapilmali diye dusunuyorum.
Konu hakkinda daha fazlasini buradan okuyabilirsiniz. Umarim hemen sagligina kavusur yavrucak.

Oyla 0

Duygumaviş

Forum Sakini
Maalesef o konuda yardimci olamayacagim ben. Ayni endiseleri, dusunceleri tasiyoruz. Ben de ornekleri alip, gidip "yapabileceginiz her analizi yapin, maddi kismi onemli degil" dedim gunun sonunda bana bakteriyogram verdiler, "bi tek bu var biz ne yapalim" diye.
Bir veteriner hekim bana su, su , su degerler lazim dese cok daha net olacak halbuki ama maalesef olmadi bizde.

Ama sizin kizinizin sindirilmemis tohumlari kakasinda atmasi gibi bulgular akla hemen AGY 'yi(megabakter, kuruma hastaligi, wasting disease de denir) getirdigi icin PCR testi yapilmali diye dusunuyorum.
Konu hakkinda daha fazlasini buradan okuyabilirsiniz. Umarim hemen sagligina kavusur yavrucak.
Yarın arayıp
Kursak testi ve kaka tahlili isteyeceğim.
Dediğiniz gibi megabakteri olabilir mi acaba diye.
Pcr testi bu söylemiş olduğunuz laboratuvarlar yapıyor mu acaba biliyormusunuz ?

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Ornek toplamiyorlar maalesef, kursaktan ornek almak da her veterinerin harci degil. Bence bu noktada avian vet tecrubesi sart.
Ornek alabilirseniz ne ala, kakayi ilk soyledigim sekliyle gotururseniz yeterli olacaktir.
PCR i arayip sormak gerekiyor, emin degilim.
Ama sizin yerinizde olsam yukarida linkini verdigim klinigi arardim. Test sonuclarini beklemek zaman kaybi olabilir mi emin degilim.

Su konuda uyarayim, ben yetistirici degilim. Veteriner degilim. Oglumun basina gelenlere sikca megabakter, kuruma v.b. dendigi icin ogrenmis bulundum. Baska bir hastaliga isaret ediyorsa bu semptomlar yanlis yonlendirmek istemem. Bu ufaklarimizin canlari cok degerli deneyip yanilma yapmak icin. Uzman gorusune mutlaka basvurun.

Oyla 0

Zafer

Forum Sakini
@Karasu-san
bu konu açılmışken sorayım.
burada bir veteriner var ve elazığda laboratuvar varmış, buradan(adana) dışkı tahlili alıp elazığa gönderse varana kadar zaman kaybı yaşadığı için dışkı tahlilinde bir sıkıntı olur mu?

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
@Zafer
Tarim bakanligina kayitli ruhsatli laboratuvar goremiyorum listede bu birincisi
Adana - Elazig arasi 450-500km kusur yol olmasi lazim, radar falan dinlemeden basip gitseniz en az 3-3,5 saat yol.
Bana ankara icerisinde dahi 1 saat icinde getirin lutfen demislerdi.

Ben sansimi aksaray universitesi vet. hek. liginin laboratuvarindan yana kullanirdim, en azindan 1,5-2 saatte gidilebiliyor yolun pozanti kisminda oyalanilmazsa.

Bunun disinda ornegi prezerve etmenin yollari var mi bilmiyorum. Belki veteriner hekiminiz makul derecede mikrobiyoloji bilgisi vardir, petrilerini falan kendisi kurup termal guvenlikli konteynirlarda yolluyordur, lab geri kalan incelemeleri falan yapiyordur, bunu bilemem. Ama dogrusu zannetmiyorum.

Oyla 0

Zafer

Forum Sakini
@Zafer
Tarim bakanligina kayitli ruhsatli laboratuvar goremiyorum listede bu birincisi
Adana - Elazig arasi 450-500km kusur yol olmasi lazim, radar falan dinlemeden basip gitseniz en az 3-3,5 saat yol.
Bana ankara icerisinde dahi 1 saat icinde getirin lutfen demislerdi.

Ben sansimi aksaray universitesi vet. hek. liginin laboratuvarindan yana kullanirdim, en azindan 1,5-2 saatte gidilebiliyor yolun pozanti kisminda oyalanilmazsa.

Bunun disinda ornegi prezerve etmenin yollari var mi bilmiyorum. Belki veteriner hekiminiz makul derecede mikrobiyoloji bilgisi vardir, petrilerini falan kendisi kurup termal guvenlikli konteynirlarda yolluyordur, lab geri kalan incelemeleri falan yapiyordur, bunu bilemem. Ama dogrusu zannetmiyorum.
Aslında şahsi arabam olsa gidip dışkı tahlili yaptırmayı çok isterdim bir ilçede yaşadığım için maalesef laboratuvar yok. Veteriner dışkı tahlilini alıp buradan elazığa gönderecek, tahlil sonuçları da 1 hafta sonra çıkar dedi.
Çarem olmadığı için bi tık mantıklı geldi fakat dediğiniz gibi prezerve nasıl edilecek takıldığım nokta bu.
Elazığ'da veterinerlik fakültesinde dışkı tahlili yapılmıyor mu? Belki ora mezunu olduğu için bunu düşünmüş olabilir, tam bilemiyorum.
Sadece bir sorun var mı merak ediyorum şu anlık pek bi sıkıntı gözükmüyor

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
@Zafer
Elazigda kayitli laboratuvar goremedim ben yukarida paylastigim resmi listede. Belki yeni acilmistir ve listede yer almiyordur; belki belli standartlari saglamadigi veya belge sureci bitmedigi icin listelenmemistir fakat test imkanlari vardir. Bunu maalesef bilemem.
En dogru sonuc bence laborant veya mikrobiyolog ile gorusup orneklerin nasil ulastirilmasi gerektigiyle ilgili bilgi alarak olur bence.

Sahsi arac olmasa da sonucta bu ornekler kendi kendilerine ucarak gitmiyorlar, birilerinin gittigi yolu (hatta tek ornek icin de gitmezler, biriktireceklerini dusunurdum ben) ve bekledigi sureyi de hesap etmek lazim.

Bu konuda yetkin bir kaynaktan elle tutulur bir bilgi ederseniz nasil oldugunu ogrenmek isterim, gercekten merak ettim.

Oyla 0

Duygumaviş

Forum Sakini
Ornek toplamiyorlar maalesef, kursaktan ornek almak da her veterinerin harci degil. Bence bu noktada avian vet tecrubesi sart.
Ornek alabilirseniz ne ala, kakayi ilk soyledigim sekliyle gotururseniz yeterli olacaktir.
PCR i arayip sormak gerekiyor, emin degilim.
Ama sizin yerinizde olsam yukarida linkini verdigim klinigi arardim. Test sonuclarini beklemek zaman kaybi olabilir mi emin degilim.

Su konuda uyarayim, ben yetistirici degilim. Veteriner degilim. Oglumun basina gelenlere sikca megabakter, kuruma v.b. dendigi icin ogrenmis bulundum. Baska bir hastaliga isaret ediyorsa bu semptomlar yanlis yonlendirmek istemem. Bu ufaklarimizin canlari cok degerli deneyip yanilma yapmak icin. Uzman gorusune mutlaka basvurun.
Attığınız link de ki vet İstanbul’da ama ararsam telefonda bilgi verip yardım ederler mi acaba ?
Yarın arayacağım sekans laboratuvarı daha sonra da hemen götüreceğim tahlil için dışkısını
Pcr yapılıyorsa onu da soracağım.
İnşallah geç kalmadan sağlığına kavuşur benim güzel kızım

Oyla 0

Zafer

Forum Sakini
@Zafer
Elazigda kayitli laboratuvar goremedim ben yukarida paylastigim resmi listede. Belki yeni acilmistir ve listede yer almiyordur; belki belli standartlari saglamadigi veya belge sureci bitmedigi icin listelenmemistir fakat test imkanlari vardir. Bunu maalesef bilemem.
En dogru sonuc bence laborant veya mikrobiyolog ile gorusup orneklerin nasil ulastirilmasi gerektigiyle ilgili bilgi alarak olur bence.

Sahsi arac olmasa da sonucta bu ornekler kendi kendilerine ucarak gitmiyorlar, birilerinin gittigi yolu (hatta tek ornek icin de gitmezler, biriktireceklerini dusunurdum ben) ve bekledigi sureyi de hesap etmek lazim.

Bu konuda yetkin bir kaynaktan elle tutulur bir bilgi ederseniz nasil oldugunu ogrenmek isterim, gercekten merak ettim.
@Karasu-san
Birkaç üniversitenin makalesini, yazısını okudum mikrobiyolojiyle ilgili, irtibat kurmam mümkün olmadığı için. Numune saklama koşulları ve süreleri yazılmış. -20 gibi bir sıcaklıktan bahsediyor. En geç 1 haftada ulaştırılması gerekiyor sanırım. Bunu biliyor mu bilmiyorum ama yani bilmezse neden buradan götürüp yapıyoruz denilsin.
Formalin yada polivinil alkol ( fiksatifler) ile saklanılmasından bahsedilmiş.

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Attığınız link de ki vet İstanbul’da ama ararsam telefonda bilgi verip yardım ederler mi acaba ?
Yarın arayacağım sekans laboratuvarı daha sonra da hemen götüreceğim tahlil için dışkısını
Pcr yapılıyorsa onu da soracağım.
İnşallah geç kalmadan sağlığına kavuşur benim güzel kızım
Ne oldu bu kizin durumu? iyi haberleriniz vardir umarim.

@Karasu-san
Birkaç üniversitenin makalesini, yazısını okudum mikrobiyolojiyle ilgili, irtibat kurmam mümkün olmadığı için. Numune saklama koşulları ve süreleri yazılmış. -20 gibi bir sıcaklıktan bahsediyor. En geç 1 haftada ulaştırılması gerekiyor sanırım. Bunu biliyor mu bilmiyorum ama yani bilmezse neden buradan götürüp yapıyoruz denilsin.
Formalin yada polivinil alkol ( fiksatifler) ile saklanılmasından bahsedilmiş.

Ne tarz bir test yapilacagina gore degisecegi kesin. Serolojik, virolojik, toksikolojik v.b. gibi testlerde bu tarz dondurma uniteleri kullaniliyordur kesin. Mikrobiyolojik ve parazitolojik durumlarda dondurmak ise yariyor mu o kisim merak konusu. Kultur icin canli ornege ihtiyac olmali heralde.
Mikrobiyolog bir arkadasa danisacagim bu konuyu.

Oyla 0

Zafer

Forum Sakini
Ne oldu bu kizin durumu? iyi haberleriniz vardir umarim.

Ne tarz bir test yapilacagina gore degisecegi kesin. Serolojik, virolojik, toksikolojik v.b. gibi testlerde bu tarz dondurma uniteleri kullaniliyordur kesin. Mikrobiyolojik ve parazitolojik durumlarda dondurmak ise yariyor mu o kisim merak konusu. Kultur icin canli ornege ihtiyac olmali heralde.
Mikrobiyolog bir arkadasa danisacagim bu konuyu.
@Karasu-san
Evet açıkçası testlerin farklılığına göre değişiyor, yazılmış zaten yazılarda. Ama ne konuda güvenilir bilemem, danışabileceğim herhangi birini bulursam çok daha iyi olacak.
Eğer bana haberdar ederseniz çok müteşekkir olurum, ben de araştırmaya devam ediyorum

Oyla 0

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhabalar

sekans ile görüştüm laboratuvar götüreceğim parazit testi de yapılacak
Gaita testine bakılacak bakteri virüs vs gibi bir durum varmıdır diye.

kabın içine kaka yapmasını bekliyoruz

Oyla 0