Annesi tarafından dövülen yavrular :(

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ponpon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ponpon

Forum Sakini
Merhaba herkese, bir yakınımın bebek muhabbet kuşlarını annesi dövmüş.Bana getirdiler, bir tanesine kursak beslemesi yaptım, diğeri şırıngayla kendisi yutabildi, gagaları yok maalesef, yaralarına pansuman yaptım( fucidin+bepanthol). Başka yapmam gereken bir şey var mı :( maalesef birinin durumu kötüye gidiyor, yara enfeksiyonu kaynaklı olabilir mi acaba, en fazla darbe alan da o.. nefes alış verişi de kötü gibi videolarını ekliyorum.

Bu yavruların yeme düşmüş olması ve ayırılması gerekiyormuş zaten. Çok kötü oldum durumlarını görünce gerçekten ağlayacağım şimdi. Ne yazık ki yaşarlarsa gerçekten bir mucize olur durumları çok kötü. Bu tarz bir hasar durumunda gaganın kendini yenileyeceğini hiç sanmıyorum 🥺 Bu nasıl bir parçalama şekli nasıl bir saldırma? kavga yaşanırken kuş sahipleri evde değilmiymiş acaba müdahale etmemişler 😢

Çok geçmiş olsun. İlk işlemleri yapmışsınız. Vitamin takviyeli süreci götürmek lazım artık. Tek darbe ile yapabiliyor dişiler bunu @Hande .

Son düzenleme:
Bu yavruların yeme düşmüş olması ve ayırılması gerekiyormuş zaten. Çok kötü oldum durumlarını görünce gerçekten ağlayacağım şimdi. Ne yazık ki yaşarlarsa gerçekten bir mucize olur durumları çok kötü. Bu tarz bir hasar durumunda gaganın kendini yenileyeceğini hiç sanmıyorum 🥺 Bu nasıl bir parçalama şekli nasıl bir saldırma? kavga yaşanırken kuş sahipleri evde değilmiymiş acaba müdahale etmemişler 😢
Ben de çok üzgünüm, çok sakin ve uysal bebekler, maalesef duymamışlar hiç, kesinlikle ihmal ve bilinçsizlik var, daha önce tüylerni de yolmuş, böyle dişiler bence anne olmamalı :(

Ben de çok üzgünüm, çok sakin ve uysal bebekler, maalesef duymamışlar hiç, kesinlikle ihmal ve bilinçsizlik var, daha önce tüylerni de yolmuş, böyle dişiler bence anne olmamalı :(
Ay benimkiler tüylerini yoluyor diye içim kan ağlıyordu bir daha kuluçkaya izin vermedim, kesinlikle ihmal var çok üzüldüm gerçekten

Yavrular yuvadan atlayınca başka kafese almaları gerekiyordu. Aynı kafeste bırakıldığında ilerleyen zamanlarda kıskanma durumları olabiliyor.. Yazık olmuş yavrulara.. Tek darbede olucak birşey değil baya baya kafasını gözünü parçalamış. Kuşların burnu kopmuş, gagası kopmuş, kafa göz yaralanmış. Tek darbelik birşey değil..

Ay benimkiler tüylerini yoluyor diye içim kan ağlıyordu bir daha kuluçkaya izin vermedim, kesinlikle ihmal var çok üzüldüm gerçekten
Çok daha fazla hırpalanan bebek melek oldu maalesef 😔diğer bebeği şırıngayla beslemeye devam ediyorum. .

Yavrular yuvadan atlayınca başka kafese almaları gerekiyordu. Aynı kafeste bırakıldığında ilerleyen zamanlarda kıskanma durumları olabiliyor.. Yazık olmuş yavrulara.. Tek darbede olucak birşey değil baya baya kafasını gözünü parçalamış. Kuşların burnu kopmuş, gagası kopmuş, kafa göz yaralanmış. Tek darbelik birşey değil..
Aslında hala yuvadalarmış Ümit bey.. bebeklerin daha az zarar göreni daha iyi ama, nasıl beslemem gerekiyor, su an a21 le entrobac karıştırıyorum, ama bazen beslenmeyi reddediyor. Kursak beslemesi yapmayayım değil mi? Kaç defa kaç cc beslemem lazım, kabuksuz yem karıştırayım mı? Gagasının uzaması için yapmam gereken bir şey var mı? Acaba uzar mı 😔 önceliğim yaşaması tabii kii. yaşatmak istiyorum bu canı, sizlerin de desteğiyle 🤲🏼

O halde yaşamasındansa ölmesi kurtuluşu olmuş maalesef. Diğer yavrunun da yaşayabileceğini hiç sanmıyorum maalesef 😕 Allah bilir tabi.. Elinizden geleni yapıyorsunuz 🥺
İnşallah gagasının uzadığı, yaralarının iyileştiği fotoğrafları da paylaşırım 🙏🏼 Çok teşekkürler Hande hanım.

Aslında hala yuvadalarmış Ümit bey.. bebeklerin daha az zarar göreni daha iyi ama, nasıl beslemem gerekiyor, su an a21 le entrobac karıştırıyorum, ama bazen beslenmeyi reddediyor. Kursak beslemesi yapmayayım değil mi? Kaç defa kaç cc beslemem lazım, kabuksuz yem karıştırayım mı? Gagasının uzaması için yapmam gereken bir şey var mı? Acaba uzar mı 😔 önceliğim yaşaması tabii kii. yaşatmak istiyorum bu canı, sizlerin de desteğiyle 🤲🏼

Günde 3 sefer yeterli sanırım. Yinede Doğanay daha iyi bilir gelince o da yazar.. Mama yemeyi reddediyorsa direk kursağa basabilirsin. 5ml lik bir şırıngayı tek seferde verebilirsin. Yinede kursağını kontrol et. 5 ml çok gibi olursa 3-4 ml de verilebilir..

Gaga çok uzun sürede uzuyor malesef. Aylarca sürebilir uzaması. Tabi yavaşta olsa belli bir süre sonra hiç uzama belirtisi olmazsa belki protez gaga düşünülebilir. Bir kaç vakada protez gaga yapıldığını görmüştüm. Yine internetten araştırırsınız..

Mamanın içine ek birşey eklemene gerek yok. A21 yeterince besleyici bir mama..

Gaga uzar bir ihtimal ama burun kendini tamamlar mı acaba ben onu da merak ettim 🥺 inşallah toparlar hayata tutunur minik
İnşallah. Gördüğümden beri içim bir tuhaf. Minicik canları ne yandı kim bilir 😞 Çok üzüldüm, biri için çok geç ama diğeri hayata tutunur inşallah.

Elle besleme en kötü şartlarda 2 kez yapılmalı günde. @Malkoçoğlu nun dediği gibi 3-5 ml yeterli olur. İçerisine hiç bir ilave yapmadan vermelisiniz. Aman ürünün ılık olduğundan emin olunuz.
Gagalar eğer tam dipten kopmadıysa uzuyor ancak uzun süreç. Kabuksuz yem kırıkları da tercih edilebilir.

Elle besleme en kötü şartlarda 2 kez yapılmalı günde. @Malkoçoğlu nun dediği gibi 3-5 ml yeterli olur. İçerisine hiç bir ilave yapmadan vermelisiniz. Aman ürünün ılık olduğundan emin olunuz.
Gagalar eğer tam dipten kopmadıysa uzuyor ancak uzun süreç. Kabuksuz yem kırıkları da tercih edilebilir.
Sağolun Doğanay bey, a21 e ne kadar sıklıkla emtrobac eklemeliyim? Kabuksuz yemleri nasıl vermeliyim? Kimi yerde mamayla karıştırılabilir yazılmış o yüzden sordum🙏🏼