Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Atık Kağıtlarla Başlangıç Saksısı Yapımı (Viyol)
viyol.jpg

Atık kağıtlarla başlangıç saksısı yapımı ( Viyol yapımı )

Nüfus artışı, yaşam standardının yükselmesi, şehirleşme, tüketim maddelerinin çeşitlenmesi gibi nedenlerle atık maddeler giderek artmaktadır. Belli bir orandaki atıkları ekosistem birkaç yıl veya daha uzun sürede temizleyebilmektedir. Ancak atık sayısı ekosistemlerin temizlenme gücünün üzerine çıkmıştır. Bu yüzden daha dikkatli hareket etmeliyiz.

Sanalbahce.net ekibi olarak bu konu hakkında bilinçliyiz ve geri dönüşüm konusunda elimizden geldiğince, hem işimize yarayacak şekilde hem de çevreyi kirletmeden yenilenebilir dönüşümler yapacağız. Düşüncelerinizi ve çalışmalarınızı bize sunabilirsiniz.

Bu konuda sizlere atık kağıtlardan viyoller yapacağız. Hiç bir masraf yapmadan sadece değerli zamanınızdan kısacık ayırarak bu işlemi yapabilirsiniz. Kolay ve temiz bir iş.

Bahara hazırlık olarak ya da ara dönemlerde kullanmak için ihtiyacımız olan küçük saksıları kendimiz üretelim.

Kendi yönteminizle buna benzer başlangıç setleri yapabiliriz. Fazla suya maruz kaldığında zamanla bölünmeler olacağı için yetişen fideler için iyi bir kap olmayacaktır. O yüzden sadece tohumdan çimlendirme evresinde kullanacağımız viyoller oluşturacağız.

İlkokullarda kağıtları ıslatarak hamurlar yapmış olabilirsiniz. Bir aşamaya kadar aynı işlemi yapacağız.
viyol2.jpg

Adım 1: Kağıtları parçalayalım.

Öncelikle çevremizde bulduğumuz atık kağıt parçalarını toplayıp, küçük parçalar haline getiriyoruz. Üst görselde olduğu gibi. İhtiyacınız kadar yaparsanız hem zamandan kazanmış oluruz hem de yeni atık üretmiş olmayız. Yaklaşık 2 dolu kap kadar kağıt parçaladık.
viyol3.jpg

Adım 2: Blender yardımı
Blender içine 2 bardak ılık su ekliyoruz. Blender çalışırken yavaşça kapağında ki açıklıktan kağıt parçaları ekleyin. Gazete su ilave edildiğinde büyük bir yumru oluşturacak bir eğilimi vardır. Kağıtların suyu emdiğini ve biraz sıvı bir hamur oluştuğunu göreceksinizdir. Bunu yaparken arada blender durduralım.

viyol4.jpg

Adım 3: Saksının formuna başlangıç
Çörek tavası ya da muffin panlardan kullanabilirsiniz. 12 gözlü bu tavamızın gözlerinin dibini ve kenarlarını kapayacak şekilde hamurla kapatın. Mümkün olduğunca oluşturduğumuz hamurun suyunu sıkmayalım. Sıktığımızda yapması biraz daha zorlaşıyor. Yinede tercih sizin. Eğer hamurunuz katı olmuşsa biraz nemlendirebilirsiniz.

viyol5.jpg

Adım 4: Kuruma kısmı

Sıcak, güneş alan bir yere koyabilir, kurutabilirsiniz. Bu işlemi hızlandırmak isterseniz eğer düşük ayarda panımızı fırına verebilirsiniz. Kuruma işlemi tamamlandığında rahatlıkla gözlerden çıkacaktır.

viyol6.jpg

Adım 5: Bazı Tohumlarla başlayın
Mevsimiyse yetiştirmek istediğiniz bitkilerin tohumlarını elde edip başlayabilirsiniz. İhtiyacımız olan şeyler toprak ve az miktarda su.

Dipnot: Sanalbahce*net kendi blogumdu. Kapatmaya karar verdiğim için konuları buraya taşıdım.

Ekli dosyalar

• viyol1.jpg
    viyol1.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 0