Muhabbet Kuşları Ayhan hocadan Kış Maması Tarifi :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok karışık buldum ben. Bazı eklediği ürünler oldukça bilinçsiz ekleniyor gibi :)
Örneğin ilaç ekleyip + grit ekleme + probiyotik ve diğer vitamin grupları var.

Hakkı E.

Forum Sakini
Mermer tozunu karıştırdığında mideme ağrı girdi. Kalamar kemiği ve mineral blok varsa gerek yok ya böyle şeylere. Faydalı ya da faydasız o konuyla ilgili bir şey söylemiyorum ama ben olsam vermem, gerek yok.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Kış-Yaz ayrımı, isimlendirmesi biraz daçma geliyor bana. Her defasında söylüyorum. Evde sabit ısılarda bakılan kuşlarda yaz-kış arası ne fark var? Yok.

Yazları nem ve yoğun sıcağın kapalı alanlara yansımasını da mecburen sabitlemek durumundayız.

Kışları da düşük nem ve düşük ısıyı dengeliyoruz.

O halde sorun nedir.

Zaten doğalarında da göçmen kuşlardır, belli bir iklime adapte olurlar, su besin neredeyse oraya giderler, ve bu da bir dengedir onlar için.

Neyse, çok mühim değil bunlar.

----

Ciddi Isı-nem değişkenliğiniz yok ise kış ayı maması diye, mamaya abanmaya gerek yok. Zaten hazır mamalar yeterince besin ögesi barındırıyor. Ayrıca buna yakın tarfileri de hazırlayabilirsiniz. Mermer tozu, tütsülenmiş ağaç kabuğu, portakallı pekin ördeği, 32 saat güneş ışığında kurutulmuş sonra marine edilmiş ıstakoz ayağının tırnağında ki kir vsvsvs... Bazen fantezisel boyutlar zorlanıyor gerçekten.

Yarım kalan çalışmamı bitirmem lazım:) İhtiyaç belliyse ötesi fantezisel boyuttur. Besin çeşitliliği adına ürünler değişebilir ama 50 bin çeşit mevzuya da gerek yok diye düşünüyorum.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kış-Yaz ayrımı, isimlendirmesi biraz daçma geliyor bana. Her defasında söylüyorum. Evde sabit ısılarda bakılan kuşlarda yaz-kış arası ne fark var? Yok.

Yazları nem ve yoğun sıcağın kapalı alanlara yansımasını da mecburen sabitlemek durumundayız.

Kışları da düşük nem ve düşük ısıyı dengeliyoruz.

O halde sorun nedir.

Zaten doğalarında da göçmen kuşlardır, belli bir iklime adapte olurlar, su besin neredeyse oraya giderler, ve bu da bir dengedir onlar için.

Neyse, çok mühim değil bunlar.

----

Ciddi Isı-nem değişkenliğiniz yok ise kış ayı maması diye, mamaya abanmaya gerek yok. Zaten hazır mamalar yeterince besin ögesi barındırıyor. Ayrıca buna yakın tarfileri de hazırlayabilirsiniz. Mermer tozu, tütsülenmiş ağaç kabuğu, portakallı pekin ördeği, 32 saat güneş ışığında kurutulmuş sonra marine edilmiş ıstakoz ayağının tırnağında ki kir vsvsvs... Bazen fantezisel boyutlar zorlanıyor gerçekten.

Yarım kalan çalışmamı bitirmem lazım:) İhtiyaç belliyse ötesi fantezisel boyuttur. Besin çeşitliliği adına ürünler değişebilir ama 50 bin çeşit mevzuya da gerek yok diye düşünüyorum.

Sana bunun cevabını veririm ama cevabı kendin bulman için sana bir soru sorucam :) Peki kuşlarda kışın hastalıklar neden artar?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
depovit'in birkaç çeşit multivitamin/mineral içerikli premiksi var , sitelerinde içerikleri ve farkları da yazmıyor. telefon açıp farklarını sordum, net cevap vermediler ben de almadım. herşey hammadde ithal edip üretmekle olmuyor maalesef

MiniKuş

Veteran
Hayvan yemlerinde kalsiyum takviyesi olarak çokça kullanılır :) Alçı tozunu sorgulamazsınız bunumu sorguluyorsunuz :D
Mermer tozunu güvercin kumlarında çok gördüm ama muhabbette ilk defa kullanıldığını gordüm. Ayrıca alçı tozunu kuşlar yemiyor gagaları için kullanıyorlar. Mermer tozu burada mamaya katılmış mecburen yiyecekler artık. :)

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Mermer tozunu güvercin kumlarında çok gördüm ama muhabbette ilk defa kullanıldığını gordüm. Ayrıca alçı tozunu kuşlar yemiyor gagaları için kullanıyorlar. Mermer tozu burada mamaya katılmış mecburen yiyecekler artık. :)

Dikkatli izlerseniz gaga taşıyla gaga törpülemez kuşlar sadece yerler :)

elvis7

iyikus.com Üyesi
Bunun birde kek şeklinde yaptığı mama tarifi var o kadar uğraş didin aynısını yaptım, kuş yedi öğürmeye başladı yallah çöpe allah günah yazmasın. hocalığı nerden geliyormuş neyse ya sakinim. Malum biliyorsunuz mailleşmemizi kendiyle, bi nefret atıym dedim. İmamın dediğini de yaptığını da yapma:D