Ayırma Yöntemi Hakkında

GüzelKuş

Veteran
1 çift muhabbet kuşum mevcut dişi kuşumun 2. Ya da 3. Kuluçkası oldu ve yumurtalar hep boş çıktı ben de ayırma yöntemini denemeye karar verdim.

30 kasımdan beri ayrılar şuana kadar 2 3 kere mama yaptım (yumurta,havuç)yemlerine arada nijer koyuyorum. Suluklarına bazen bal bazen limon vitamin ve elma sirkesi koyuyorum tabii aralıklı vakitler de. Bu kadar az mama yapmamın sebebi dişi kuşun ishal olmasını engellemek için bi ara denedim kahverengi dışkı yaptı araştırdım mamadan kaynaklıymış.

Kızışmayı daha da arttırmak için ikisi bir araya gelmeyecek şekilde salıyorum birbirlerine ötüyorlar dişi erkeģin kafesine ucuyor erkek de disinin oldugu kafesin etrafında ucuyor çılgınlar gibi ötüyorlar kafesleri aralıklı günlerle uzaklastırıyorum veya yakınlastırıyorum uzaklastırdığım zaman siddetli òtüsmeler mevcut. Bu aksam yem vermeyip yarın sabah mama yapmayı düsünüyorum cünkü erkek pek yemiyor ac kalmadığı sürece o mamadan sonra bu haftasonu birlestirmeyi düşünüyorum.

Ikisi de kızgın durum da dişi kafes de duramıyor erkek de bazen tellerde duruyor yuvalık takılı yuvalığın tüneğine konuyor cereleri erkeğin koyu maviye yakın dişinin de koyu kahverengi bazen çiftleşme sesi yavru sesi izlettirip dinletiyorum. Kuşlar birbirlerini görüyor aralıklı günlerle bazen uzakdan bazen yakından son günlerde bugunden itibaren görmeyecek ama sesini duyucak sekilde yapmayı düşünüyorum zaten 2 3 gün kaldı 15. Gün dolmasını bekliyorum...

Önerileriniz tavsiyeleriniz nelerdir eksiğim var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aklıma gelenleri yazacağım. Ayırma yöntemi boş yumurtalar için aslında çözüm değildir. Yapılması gereken doğru besinleri kuşlara sağlamak. Özellikle yumurta döneminde döl verimliliğini arttırmak için E + S vitaminleri aynı anda vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra mama haftada en az 2 kez vermelisiniz. Acıkınca yer mantığıyla asla hareket etmeyin. Gıda takviyesidir, yem yerini tutmayacaktır. Hem yemiyorsa bir sebebi vardır. Ya kıvam sorunu ya da beğenmemiştir. Alışık olmadıklarında ishal görünüyor kısa süreli. Yem bazlı beslendikleri için.
Önerim bilen birine dişi ve erkek kuşunuzun popo etrafında ki tüylerini makas yardımıyla kısaltmanız yönünde olacaktır.
Bu kuluçkada da sorunla karşılaşırsanız bir ihtimal erkekle ilgili bir sorun olabilir.

Son düzenleme: