Bakır sülfat (göz taşı) hakkında bilgisi olan varmı?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar youtube'ta bakır sülfat diye birşey gördüm. Kuşlarda hem iç mantarda, hem dış mantarda, hemde fransız tüy hastalığında kullananlar varmış. Bununla ilgili bilgisi olan, kullanan varmı? Alta videoları ekledim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba bu ürünü duymuştum fakat güvenip kullanmaya cesaret edememiştim. Sonuçta bir kimyasal ve kuşları mümkün olduğu kadar bundan uzak tutmak gerekiyor. Tüy problemi olduğunda düzenli yıkama ve protein + iyi bir karma B kompleks tüylerin hızla uzamasına yardımcı oluyor. Zaten tüy sorunlarının başka sebepleride var bildiğiniz gibi. Doğuştan değil ise hava dolaşımının yetersizliği, düzenli temizlenmeyen ortam, yetersiz gün ışığı, beslenmesi ve tüy yapısıyla alakalı eksiklikler tüy sorunlarına yol açıyor. Bunlar ortadan kaldırıldığında zaten kullanmak için bir ürüne ihtiyacınız olmuyor. Bir arkadaşım bu ürünü kullanmıştı. Özellikle dozaj aşımının sakıncalarını bildiğimizden azar azar denedi fakat belirtilen hiçbir etkiyi göremedik. Bu yüzden ben önermiyorum. Mutlaka iyi geldiği şeyler vardır fakat uzun süreli kullanımlarda etkisini anca görebiliyorsunuz. Kullanım şekli genelde ayda 1 kez deniliyor. Tüy sorunlu bir kuşun haftada 2 kez bana kalırsa derisinin ıslanması gerekir.

Tek artısı bana kalırsa dış mantarlara olan etkisi. Ayak ve gaga çevresi mantarların çabucak kurumasına katkısı var başka bir şeyi yok :D
Örneğin vilmectinde sürüldüğünde mantarlara anında kurutuyor. Bu nedenle eğer dış mantarlar için kullanılmayı düşünülüyorsa gereksiz bir ürün bence. Tabi tercih sizin. Ben bu şekilde düşünüyorum.