Bebek sultan papağanı kanadındaki çıkıntı

Elraenn

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar 2 adet el beslenmeyle büyüttüğüm sultan yavrum var. Birisinin kanadında böyle bir çıkıntı var siğil gibi. Bu nedir önemli birşey midir?

Bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20230714_111220-min.jpg
    IMG_20230714_111220-min.jpg
    323.7 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230714_111309-min.jpg
    IMG_20230714_111309-min.jpg
    338.5 KB · Görüntüleme: 10
Evet eczaneden bulabilirsiniz Vazelinin ise yarayacağını sanmıyorum ufakta olsa iltihablanma var
Teşekkürler birde bu sabah yuvadan çıkardığımda birisi tek ayağına başlamıyor surekli havada. Yuvada ne olmuş olabilir ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• IMG_20230715_100943-min (1).jpg
    IMG_20230715_100943-min (1).jpg
    332.2 KB · Görüntüleme: 8
İsirmis olabilirler. Granül sorun yapmış olma olasılığı düşük hocam

Ayağına temas ettiginizde ısırma, cigirma gibi tavirlar sergiliyor mu? Ayak sorunlarinda sizin yapabileceğiniz şey kremle cekistirmeden masaj yapmak ama bunun ötesi bir durum için veterinere götürmek şart. Şişme veya renk değişimi olmadi değil mi?

Ayağına temas ettiginizde ısırma, cigirma gibi tavirlar sergiliyor mu? Ayak sorunlarinda sizin yapabileceğiniz şey kremle cekistirmeden masaj yapmak ama bunun ötesi bir durum için veterinere götürmek şart. Şişme veya renk değişimi olmadi değil mi?
İsirmiyor ama çırpınıyor canı yanıyor gibi. Üstüne basamiyor tek ayak gitmeye calisiyor sürekli ve denge kuramıyor. Renginde bir değişiklik Göremedim

Birde bu kuşun kanadı böyle çıkınca korkmaya başladim. Babasının eski karısı Fransız tüy hastası olmuştu. Ama babasinda bir sorun yoktu. Acaba ondan bulaşmis olabilirmi bu kanadındaki tupun patlamamasi Fransız tüy hastalığı belirtisi olabilirmi korkuyorum
Yetişkin kuşlara bulaş durumu biraz farklı işliyor. Anlamaniz güç olur doğrusu ama öyle bir temas sonrası bebeklerde görülme olasılığı elbet var. Şuan tüy hastasi demek doğru olmaz. Ayağı içinse geçikmeden veterinere götürünuz. Şiddetli inciltti muhtemelen 😑

Yetişkin kuşlara bulaş durumu biraz farklı işliyor. Anlamaniz güç olur doğrusu ama öyle bir temas sonrası bebeklerde görülme olasılığı elbet var. Şuan tüy hastasi demek doğru olmaz. Ayağı içinse geçikmeden veterinere götürünuz. Şiddetli inciltti muhtemelen 😑
Teşekkürler. Birde kanatlarına ve vücudunun bazı yerlerine dışkı ve mama gelmiş kuruyunca sertleşmiş. Bu tüyün çıkmasını engellermi? Suyla çıkarsam olurmu?

Merhaba, veterinere uzak konumda olduğum için gidemiyorum. Ayağına günlerdir kremle masaj yapıyorum ama bugün baktığımda ayağında damarlar gözüküyor ve hiç basamiyor. Acaba kanmi gelmiyor ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• IMG_20230719_090159-min.jpg
    IMG_20230719_090159-min.jpg
    306.5 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20230719_090149-min.jpg
    IMG_20230719_090149-min.jpg
    276.3 KB · Görüntüleme: 4
Mesafe sorun olmayacaktır. Mutlaka götürmelisiniz. Ufak bir incitme olsaydı çoktan toparlamış olurdu. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok maalesef bu aşamada :(