Behlül'ün Annesi

Merhaba :m17:

Kendimi bildim bileli evde hep bir can beslemişizdir. Bu bir kuş, bir kedi, bir köpek ya da hepsi bir arada olmuştur kimi zaman.
Aile albümlerimizde hayatımızdan gelip geçen kuşlarımızla fotoğraflarımız vardır hep. Kimisi benim kafamda, kimisi ile kafesinin yanında poz vermişim, kimisi de elimizde bize kur yaparken.

Evde hem kedimiz, hem köpeğimiz hem de kuşumuz olduğu vakit yaşayan ve bizimle birlikte en uzun kalan kuşumuz 10 yıl kadar yaşadı. Son zamanları benim üniversitede olduğum vakitlere denk geldi. Dolayısıyla ben çoğunlukla evde yoktum. Ona rağmen beni unutmazdı ve her geldiğimde aynı neşeyle davranırdı bana karşı. Adı Çakır'dı. Onu ve küçük yüreğinde sahip olduğu sevgiyi asla unutmayacağım.

Ardından uzun süre kuş bakmadım, bakamadım. Arada bir girişimim oldu ama onu da sahiplendikten birkaç hafta sonra kaybettim. Bir günde kaybettik çünkü, tam olarak ne olduğunu hiç anlayamadık.

Sonrasında da uzun süre kuş bakmadım. Bir kedi sahiplendim. Kısa sürede herkesin sevgilisi oldu miniğim. Kapkara tüyleri ve sapsarı gözleriyle çok güzel günler bahşetti bize. Onu da maalesef sahiplendiğimizin üstünden 3 yıl sonra bir veteriner ziyareti sonrasında arabadan kaçmasıyla kaybettik ve bir daha da haber alamadık.

Bu kayıp beni epey yıprattı. Bebek gibi bakmıştım ona, kıyafetleri bile vardı. Onları koklayıp yolunu gözledim gecelerce ama hiçbir yerden haber çıkmadı. Umarım biri bulduysa ve hala yaşıyorsa iyi bakılıyordur miniğime.

Aradan epey bir zaman geçti ve evden çalıştığım için eşim evde olmadığı vakitlerde yalnızlık çekmeye başladım. Tekrar bir kedi sahiplenmek istemedim. Aylar geçti ama acısı hala çok taze meleğimin.

Bir market ziyaretim sırasında, daha önce kedim için alışveriş yaptığım petshop mağazasının kuş bölümüne girmek istedim. Başıma geleceği bildiğim halde kendime engel olmak istemedim. Gidip kuşları görürsem birinden birine aşık olup eve getirmek isteyeceğimi biliyordum çünkü. Neyse, yaptım bir delilik ve girdim kuşlar bölümüne.

Gidip öylesine seveyim derken bir baktım eşim arkamda belirmiş. "Yapma bak, bir şey olursa üzülürsün yine." dedi hemen. "Yok canım, bakıyorum öylesine." diye cevap verdim ben de hemen. Halbuki kuşlardan koyu mavi spangle bir erkeğe aşık olmuştum bile.

WhatsApp Image 2023-04-06 at 09.15.15 (1).jpeg

Eve onu almadan döndük ama benim içim içimi yiyordu; nasıl söyleyeceğim, nasıl ikna edeceğim eşimi diye. Üstünden bir hafta geçti. Ben tabii, keyifsizim, sürekli dalıp gidiyorum. Aklım o kuşta. Arada bir internetten kafes bakıyorum, yemlere göz atıyorum.

Sonra da eşim birden; "Almak istiyorsan al, aşkım, bu kadar üzme kendini. Bir haftadır doğru düzgün konuşmuyorsun, belli ki aklın kuşta kaldı." demesin mi? Dünyalar benim oldu tabii. İki gün sonra tekrar gittik o petshopa ve şimdi ismine "Behlül" dediğim Behlül'üm hala oradaydı. Aldık hemen eve getirdik minik bıcırığı. Orada iken mecbur küçük bir kafes aldık. Bir hafta kadar o küçük kafeste yaşadı, bu sırada da ben onu bize alışması için eğitmeye çalıştım. Bu yaptığım eğitimleri de ileriki zamanlarda anlatırım.

Sonrasında da güzel bir pirinç kafes aldım ona. Kafesini rahat bir şekilde yaşayabilmesi için düzenleyeceğim diye de akla karayı seçtim günlerdir. Şubat ayından beri bizimle. Eğitim bantları vardı kanatlarında. Onları çıkardım. Dilediğince uçabiliyor artık. Ama yine de yere inip bıdı bıdı yerde gezdiği oluyor; eğitim bandı ile bir süre uçamadığı (havalanamadığı) için.

Konuşmaya çok meraklı. Birkaç ıslık deniyorum tekrar etsin diye, yavaştan onları yapmaya başladı bile.

Annemlere ziyaretim esnasında onlara da bir kuş aldık; dişi, koyu olive yeşil bir İngiliz kuşu. Adını da "Yeşim" koyduk. Behlül ile aynı tür. Şu jumbo dediklerinden. İkisi de 1 yaşlarına geldiğinde tanıştırmayı düşünüyoruz. Şimdiden görüntülü konuşmalarda 5-6 dakikalık bir süre onları tanıştırmaya gidiyor :ROFLMAO: Bıdı bıdı kameraya bakıp ötüşüyorlar birbirlerine.

İleriki yazılarımda, Behlül için kullandığım yem, kafes düzeni, bakımı için kullandığım ek ürünler, eğitim süreci, konuşturma alıştırmaları ve daha bunlar gibi birçok konu başlıklarından bahsedeceğim.

Yazmayı çok seven biri olarak böylesi bir blog fikri gerçekten çok güzel olmuş. Çok keyif aldım. Aralarda bir hüzünlendim ama sonu Behlül sayesinde güzel bitti... Şu an yanımda ve öğrettiğim ıslığı yapmaya çalışıyor :LOL:

Geçen hafta ölçtüğümde 40 gram idi. Ne ara 45 gram oldu bu tombidik :ROFLMAO: Her gün de evde tur atıyor, odalara girip çıkıyor, uçuyor, yoruluyor halbuki :ROFLMAO: Aman maşallah diyelim :m2:

WhatsApp Image 2023-04-12 at 13.42.37.jpeg

Yem olarak Garden Mix'in yavru muhabbet kuşu yemini kullanıyorum.

garden.PNG

İçerisine kızıl daldarı tanesi ve %40 oranında aspur da ekledim. Görüntüsü şu şekilde oldu.

WhatsApp Image 2023-04-05 at 19.49.11.jpeg

Bu yemi, o gün kuşu petshoptan alırken güvenebileceğim bir marka olduğu için almıştım. Kendim içine aspur ekleyebilirim diye. Bitince bu yemimiz, Versele Laga Jo Mannes ya da King aspurlu üretici yemi düşünüyorum. Versele Laga'da nijer tohumu olmadığı için biraz daha ağır basıyor diyebilirim.

Vitamin ve ek gıda/sebze olarak;

Versele Laga Mutavit
Röhnfried Entrobac
Röhnfried Hexenbier
Röhnfried Atemfrei

kullanıyorum. Evde yaptığım yumurta mamasını afiyetle yiyor. İçine herhangi bir şey karıştırmıyorum. Yumurtayı sarısıyla birlikte küçük rendeleyip mama kabında sunuyorum. Şimdiye kadar; maydonoz, dereotu, brokoli, elma, çilek, havuç, nane yedirdim. Özellikle maydonoz, brokoli ve çilek ile aşk yaşıyor yerken :D

Gagası, saçı başı battı burada çilek yerken :m10:
WhatsApp Image 2023-04-12 at 13.58.10.jpeg

Sebze ve meyveleri keyifle yediği için ekstra bir multi vitamin almak istemedim Gerwit ya da Quiko gibi, çünkü zaten Mutavit; B vitaminlerinin yoğun kullanıldığı bir multi vitamin işlevinde. İçerisindeki aminoasit miktarları da yeterince iyi. E, Entrobac da vitamin, prebiyotik ve probiyotik karışımı. Haftalık döngüsüne bir multivitamin daha ekleyip katkılarla boğmak istemedim.

Kafesinde Kalamar kemiği, gaga taşı ve mineral blok bulunuyor. Ayrıca Witte Molen'in grit kuş kumu, Beaks'in anasonlu kuş kumu ve Vitasand'in kuş kömürünü karıştırıp bir kum kabında tutuyorum kafesinde. Kuştat'ın kuş toprağı da var. Çok severek tüketiyor bu kuş toprağını. (Tünek, ahşap tünek. Ben gıda boyası ile boyadım. Bu şekilde gıda boyası ile oyuncakları da renklendiriyorum. Kendi kek ve kurabiyelerimde kullandığım gıda boyası.)

WhatsApp Image 2023-04-12 at 14.05.41.jpeg WhatsApp Image 2023-04-12 at 14.05.41 (1).jpeg

Bizden bugünlük bu kadar. Bir tartayım dedim, 45 gram geldi tosun :ROFLMAO:

Limit kaç a dostlar? Ne zaman endişelenmeliyim? Günde 5/6 kez yiyor gidip doya doya çünkü. Geceleri de yiyor muhtemelen :ROFLMAO:

Geçen hafta ölçtüğümde 40 gram idi. Ne ara 45 gram oldu bu tombidik :ROFLMAO: Her gün de evde tur atıyor, odalara girip çıkıyor, uçuyor, yoruluyor halbuki :ROFLMAO: Aman maşallah diyelim :m2:

Ekli dosyayı görüntüle 28748

Ekli dosyayı görüntüle 28754

İçerisine kızıl daldarı tanesi ve %40 oranında aspur da ekledim. Görüntüsü şu şekilde oldu.

Ekli dosyayı görüntüle 28749

Bu yemi, o gün kuşu petshoptan alırken güvenebileceğim bir marka olduğu için almıştım. Kendim içine aspur ekleyebilirim diye. Bitince bu yemimiz, Versele Laga Jo Mannes ya da King aspurlu üretici yemi düşünüyorum. Versele Laga'da nijer tohumu olmadığı için biraz daha ağır basıyor diyebilirim.

Versele Laga Mutavit
Röhnfried Entrobac
Röhnfried Hexenbier
Röhnfried Atemfrei

kullanıyorum. Evde yaptığım yumurta mamasını afiyetle yiyor. İçine herhangi bir şey karıştırmıyorum. Yumurtayı sarısıyla birlikte küçük rendeleyip mama kabında sunuyorum. Şimdiye kadar; maydonoz, dereotu, brokoli, elma, çilek, havuç, nane yedirdim. Özellikle maydonoz, brokoli ve çilek ile aşk yaşıyor yerken :D

Ekli dosyayı görüntüle 28751

Sebze ve meyveleri keyifle yediği için ekstra bir multi vitamin almak istemedim Gerwit ya da Quiko gibi, çünkü zaten Mutavit; B vitaminlerinin yoğun kullanıldığı bir multi vitamin işlevinde. İçerisindeki aminoasit miktarları da yeterince iyi. E, Entrobac da vitamin, prebiyotik ve probiyotik karışımı. Haftalık döngüsüne bir multivitamin daha ekleyip katkılarla boğmak istemedim.

Kafesinde Kalamar kemiği, gaga taşı ve mineral blok bulunuyor. Ayrıca Witte Molen'in grit kuş kumu, Beaks'in anasonlu kuş kumu ve Vitasand'in kuş kömürünü karıştırıp bir kum kabında tutuyorum kafesinde. Kuştat'ın kuş toprağı da var. Çok severek tüketiyor bu kuş toprağını. (Tünek, ahşap tünek. Ben gıda boyası ile boyadım. Bu şekilde gıda boyası ile oyuncakları da renklendiriyorum. Kendi kek ve kurabiyelerimde kullandığım gıda boyası.)

Ekli dosyayı görüntüle 28752 Ekli dosyayı görüntüle 28753

Limit kaç a dostlar? Ne zaman endişelenmeliyim? Günde 5/6 kez yiyor gidip doya doya çünkü. Geceleri de yiyor muhtemelen :ROFLMAO:
Maşallah minnoşa😍🤩🤩

Ekli dosyayı görüntüle 28748

Ekli dosyayı görüntüle 28754

Ekli dosyayı görüntüle 28749

Versele Laga Mutavit
Röhnfried Entrobac
Röhnfried Hexenbier
Röhnfried Atemfrei

Ekli dosyayı görüntüle 28751

Ekli dosyayı görüntüle 28752 Ekli dosyayı görüntüle 28753

Benim bir kuşum tam 56 gramdı yok artık dedim tartı bozulmuştur başka tartıda aynı performansı gösterdi 😁 görünüş OLARAK iriydi ama yağlı bir kuş değildi sınır 50@55 olabilir

Selamlar,

Yem olarak King'in bu yemini öneririm kesinlikle. Jo-Mannes de kullandım fakat içerik olarak bunun daha doğru olduğu kanısındayım. Fiyatı da hayli pahalanmış. Gerçi pahalılığının tek nedeni japon darısı.

Ayrıca hexenbier, atemfrei gibi ürünlere de pek gerek yok. Madem almışsınız bitene kadar kullanın ama zaten bakımınız çok özenli, bu tür kimyasallara çok da gerek yok.. Ama elektrolit kullanmıyorsunuz sanırım. Haftada iki kez verilmesi çok yararına olur kuşunuzun. Marka çok da fark etmez ama röhnfried'in elektrolyt 3plus'ı ya da vl'nin recup lyt'sini alabilirsiniz.

Bir de mineral takviyesinde bulunmanızı öneririm. Kullandığımız premikslerdeki oranları oldukça az.

5-6 ayda bir iç/dış parazitleri de ihmal etmeyin. :)

Selamlar,

Yem olarak King'in bu yemini öneririm kesinlikle. Jo-Mannes de kullandım fakat içerik olarak bunun daha doğru olduğu kanısındayım. Fiyatı da hayli pahalanmış. Gerçi pahalılığının tek nedeni japon darısı.

Ayrıca hexenbier, atemfrei gibi ürünlere de pek gerek yok. Madem almışsınız bitene kadar kullanın ama zaten bakımınız çok özenli, bu tür kimyasallara çok da gerek yok.. Ama elektrolit kullanmıyorsunuz sanırım. Haftada iki kez verilmesi çok yararına olur kuşunuzun. Marka çok da fark etmez ama röhnfried'in elektrolyt 3plus'ı ya da vl'nin recup lyt'sini alabilirsiniz.

Bir de mineral takviyesinde bulunmanızı öneririm. Kullandığımız premikslerdeki oranları oldukça az.

5-6 ayda bir iç/dış parazitleri de ihmal etmeyin. :)

Sanırım ikisini de sırayla kullanacağım. Yazmayı unutmuşum, sonra bahsederim alınca dedim ama pelet yemi de kullanmak istiyorum, tohumların yanı sıra. Tamamen pelet olmayacak, hem pelet hem tohum yiyebileceği bir diyet oluşturmak istiyorum. Hazır bu kadar iştahlı bir kuşa denk gelmişken :D

Elektrolit de ekleyecektim sepete ama aklımdan çıkmış nedense. Hexenbier ile Atemfrei'yi şu sebepten aldım; jumbo kuşlar biliyorsunuzdur, çok çabuk nefes nefese kalabiliyor. O yüzden ileride solunum sıkıntısı çekmesin diye şimdiden başlamak istedim. Bir de ilk açtığım konu idi, bir yem sindirimi sıkıntısı vardı, Entrobac ile birlikte destekleyici olsun diye aldım Hexenbier'i. Şu an sindirim sıkıntısı geçti gibi, o yüzden memnun kaldım açıkçası. Bol bol da uçuruyorum, nefes nefese kalmıyor ilk günlerindeki gibi.

Mineral takviyesi için hangi ürünü önerirsiniz acaba? Mesela G1 Experience Himalaya Tuzu Bloğu 84 Farklı Zengin Mineral Karışımı sadece 30,00 TL daha önce hiç kullanmadım ama mineral takviyesi için yeterli olur mu? Mineral blok da var kafeste, kuşu sahiplendiğim petshop kendi kuşlarını üretiyor; onların kendi yaptığı bir karışım idi, Behlül de epey tüketiyor.

Bir de iç/dış parazitler için ne kullanabilirim? Bu ürünler genelde internette bulunmuyor, ecza depolarına mı sormam gerekiyor? Ankara'da kuşlar için iyi bir ecza deposu önerisi olan var mı acaba bu tür ilaç türü ürünler için? Bu tür ürünlerde oldukça kararsız ve tecrübesizim.

Bir de elektrolit için ürün söyleyebilirseniz çok sevinirim :) Bu sitede en iyisi Röhnfried'ınki denmiş, doğru mudur acaba?

Son düzenleme:
Sanırım ikisini de sırayla kullanacağım. Yazmayı unutmuşum, sonra bahsederim alınca dedim ama pelet yemi de kullanmak istiyorum, tohumların yanı sıra. Tamamen pelet olmayacak, hem pelet hem tohum yiyebileceği bir diyet oluşturmak istiyorum. Hazır bu kadar iştahlı bir kuşa denk gelmişken :D

Elektrolit de ekleyecektim sepete ama aklımdan çıkmış nedense. Hexenbier ile Atemfrei'yi şu sebepten aldım; jumbo kuşlar biliyorsunuzdur, çok çabuk nefes nefese kalabiliyor. O yüzden ileride solunum sıkıntısı çekmesin diye şimdiden başlamak istedim. Bir de ilk açtığım konu idi, bir yem sindirimi sıkıntısı vardı, Entrobac ile birlikte destekleyici olsun diye aldım Hexenbier'i. Şu an sindirim sıkıntısı geçti gibi, o yüzden memnun kaldım açıkçası. Bol bol da uçuruyorum, nefes nefese kalmıyor ilk günlerindeki gibi.

Mineral takviyesi için hangi ürünü önerirsiniz acaba? Mesela G1 Experience Himalaya Tuzu Bloğu 84 Farklı Zengin Mineral Karışımı sadece 30,00 TL daha önce hiç kullanmadım ama mineral takviyesi için yeterli olur mu? Mineral blok da var kafeste, kuşu sahiplendiğim petshop kendi kuşlarını üretiyor; onların kendi yaptığı bir karışım idi, Behlül de epey tüketiyor.

Bir de iç/dış parazitler için ne kullanabilirim? Bu ürünler genelde internette bulunmuyor, ecza depolarına mı sormam gerekiyor? Ankara'da kuşlar için iyi bir ecza deposu önerisi olan var mı acaba bu tür ilaç türü ürünler için? Bu tür ürünlerde oldukça kararsız ve tecrübesizim.

Bir de elektrolit için ürün söyleyebilirseniz çok sevinirim :) Bu sitede en iyisi Röhnfried'ınki denmiş, doğru mudur acaba?
İç parazit için nilverm,dış için vilmectin kullanabilirsiniz.Genelde çoğu klinikte bulunuyor.

anladim, umarim alistirabilirsiniz pelete :)
technomin'in sivi bir urunu var. ama fazla gelebilir size. ben ortak bulup almistim. g1'in himalaya blogu da alinabilir ek olarak, ama durekli kafeste bulundurulmamali nacizane. cok yogun tuketimleri olabiliyor.
@Hazal zaten belirtmis. aldiginizda kullanimini yazariz.
elektrolit icin yukarida marka yazmistim ama dedigim gibi cok da onemli degil. tamamiyle glukoz zaten..

anladim, umarim alistirabilirsiniz pelete :)

technomin'in sivi bir urunu var. ama fazla gelebilir size. ben ortak bulup almistim. g1'in himalaya blogu da alinabilir ek olarak, ama durekli kafeste bulundurulmamali nacizane. cok yogun tuketimleri olabiliyor.

@Hazal zaten belirtmis. aldiginizda kullanimini yazariz.

elektrolit icin yukarida marka yazmistim ama dedigim gibi cok da onemli degil. tamamiyle glukoz zaten..
Evet, elektrolit markası yazmışsınız görmemişim.

Zaten şu an bile kafesindeki bir şeyi fazla tükettiğini görürsem (kum, toprak ya da gaga taşları) onları alıyorum bir süre abartmasın diye.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Merhabalar,

Behlül'ün kafes temizliği güzelce yapıldı. Birkaç fotoğraf da çektik, günlük şeklinde burada biriksin diye; öncesi sonrası şeklinde.

hmn.jpeg

Tüy dökümüne girmeye başladı sanırım. Kafasının bir tarafında epey tüyler döküldü.
Dün mutavit vermiştim, bugün de vereceğim. Haftada bir gün veriyordum, iki güne çıkartacağım tüy dökümünde.

WhatsApp Image 2023-04-26 at 12.49.35.jpeg

İlk geldiği gün:

WhatsApp Image 2023-04-26 at 12.23.42.jpeg

Bugün: (Diğer tarafı kelleşti yukarıdaki fotoğraftaki gibi, o yüzden bu profilden çektim yakışıklı çıksın diye :ROFLMAO:)

WhatsApp Image 2023-04-26 at 12.19.30.jpeg

Konuşma çalışmalarına da başladı. Hatta artık hiç susmuyor :D Bu kendi kendine, birisi konuşmuyorken ya da bir ses yokken mırıldanması. Evde ses varken o sesi bastırmak için var gücüyle konuşuyor :m10:

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-04-26 at 12.49.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-26 at 12.49.35.jpeg
    214.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Dün yine yıkandı bir de. Dedim madem tüy dökümüne girdi, biraz rahatlasın. Zaten su olduğunu görünce kendi gelip girdi yine. İlk aldığım zamandan beri suya bu şekilde kendi kendine girip yıkanmayı çok seviyor. Beni de şaşırttı bu durum. Yaz gelsin ona güzel bir banyoluk alıp haftada bir kafesine asacağım. Yazları ev sıcak oluyor :D

Dün yine yıkandı bir de. Dedim madem tüy dökümüne girdi, biraz rahatlasın. Zaten su olduğunu görünce kendi gelip girdi yine. İlk aldığım zamandan beri suya bu şekilde kendi kendine girip yıkanmayı çok seviyor. Beni de şaşırttı bu durum. Yaz gelsin ona güzel bir banyoluk alıp haftada bir kafesine asacağım. Yazları ev sıcak oluyor :D

Maşallah 🧿 😍
O yıkandıkca siz keyif alıyorsunuz 😁 buda Behlülu ne kadar bensediginizi gösteriyor

Maşallah 🧿 😍
O yıkandıkca siz keyif alıyorsunuz 😁 buda Behlülu ne kadar bensediginizi gösteriyor

Keyif aldığını gördükçe hoşuma gidiyor. Keşke yaz gelse de her hafta böyle yıkandığını görebilsem :) Videonun sonunda da aslında fıs fıs sıktım yukarıdan, yağmur gibi olunca hoşuna gider mi diye, ama gitmedi demekki uçtu gitti :D

Kafesiniz çok güzel. Su seven kuşlara bayılıyorum. Mutlaka yeşillik yemeyi de öğretin hocam

Kafesiniz çok güzel. Su seven kuşlara bayılıyorum. Mutlaka yeşillik yemeyi de öğretin hocam
Çok teşekkür ederiz. Kemirmeyi seviyor bıdık, o yüzden iyi ki pirinç kafes bulup aldım diyorum. Salatalık, maydanoz, dereotu ve brokoli yiyor yeşillik olarak. Daha tam biberi sevdiremedim. Bir dahaki sefere yıkanırken marul da koyacağım. Şimdiye kadar marul vermedik ishal olmasın diye (y)

Kuşlar için soğan toksik diyor internette de. Yeşil soğanın yeşil kısmı acaba yine zararlı olur mu?

Çok teşekkür ederiz. Kemirmeyi seviyor bıdık, o yüzden iyi ki pirinç kafes bulup aldım diyorum. Salatalık, maydanoz, dereotu ve brokoli yiyor yeşillik olarak. Daha tam biberi sevdiremedim. Bir dahaki sefere yıkanırken marul da koyacağım. Şimdiye kadar marul vermedik ishal olmasın diye (y)

Kuşlar için soğan toksik diyor internette de. Yeşil soğanın yeşil kısmı acaba yine zararlı olur mu?
Marul en az vereceğiniz yeşillik olsun. Roka, brokoli, kuzukulağı, kekik, nane daha uygun olur. Tabi oran olarak aşırı fazla vermemek şartıyla. Soğan hiç vermedim açıkçası ama ara ara pirasa yeşilini mamalara ekliyorum