Bir Kaç Sorum Var

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Öncelikle iyi forumlar.

1.Ben konuşurken bana odaklanmıyor dinlemiyor :) aklı fikri parmağımda nasıl beni dinlemesini sağlarım.
2.Açık yem kullanıyorum, ufak çaplı araştırma yaptım kimse tavsiye etmiyor kaliteli ve parasıda orta seviyede yem önerilerinizi bekliyorum.
3.Alçı gaga taşı kullanıyordum. pek iyi değil dediler onun yerine ne kullanabilirim > mineral blok ve kalamar kemiğini bir arada mı kullanmalıyım ? Şuan sadece alçı gaga taşı var.
4.plastik tünek kullanıyordum ahşap almayı planlıyorum okuduğuma göre tırnaklarını törpü için faydalıymış doğruluk payı var mı ? ve ahşap tüneğin temizliğini nasıl yapmayalım.
5.Kafesi boyalı almıştım ve değiştirmeyi düşünüyorum piyasada boyasız kafes bulmak zor . Pirinç kafes almayı düşünüyorum sizin fikriniz nelerdir . Şuan tek muhabbet kuşum var ama ileride eş almayı planlıyorum kafesin ölçüleri nasıl olmalı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merve B.

Veteran
1.Küçük ise odaklanma sorunu yaşayabilir.Zamanla düzelecektir.Ama eğer parmağınıza odaklanıyor ise bu şekilde de eğitim verebilirsiniz. En azından parmağınıza ilgili :)Benim ki hiç bir şeye odaklanamaıyor.:) Hiperaktif çocuk gibi.Nereye canı isterse oraya konuşuyor mesela. Veya keyfine bağlı konuşuyor.Ama parmağınıza veya herhangi bir nesneye odaklanarak konuşturursanız onu gördüğünde konuşmaya başlayacaktır.Bunu da sevdiği nesneyi keşfederek ona odaklandığında ödüllendirerek yapabilirsiniz.
2.Bende açık yem kullanıyorum..Hatta kapalı aldım yemediler. Eğer açık yemin tazeleğinden emin iseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.Ancak tavsiye edebileceğim bir yem markası yok maalesef.
3.Alçı gaga taşı da kullanıyorum.Ama neden tavsiye etmdikleri hakkında fikrim yok.Sebebini biliyorsanız bende öğrenmiş olurum.Ama bunun yanında kalamar kesinlikle kullanmalısınız.Mineral bloklar da kum parçaları, ezilmiş deniz kabuğu, mürekkep balığı kemiği, ve toz halinde kırmızı kil bulunuyor.Zaten kafesiniz de kuş kumu,kalamar,gaga taşı olduktan sonra ve meyve sebze,vitamin gibi ihtiyaçlarını eksik etmedikten sonra bence fazla gerek duyulmaz.Ama isteğinize kalmış. diğerler taşlarla bir arada kullanabilirsiniz.
4.Ahşap tünek plastiklerden daha sağlıklı tabi ki.Ancak törpüleyen ahşap tünekler farklı sanırım.Çünkü bende de ahşap tünek var ama bunlar da törpüleme yapmıyorlar.Temizliğini de çok kirlenmediği sürece ayda bir kafeslerini temizlerken suyla veya sirkeli su ile yıkayarak yapıyorum kuruyunca takıyorum.
5.Boyalı kavlamıyorsa sorun teşkil etmez diye düşünüyorum.Pirinç hakkında fikrim yok ancak kafes ne kadar büyük olursa o kadar rahat ediyorlar.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Parmağıma odaklanıyor ama ısırmak için :) bırakmıyor huyunu çok tuhaf sesler duyduğunda onlara odaklanıyor biraz yaramaz
alçı taşı için bende anlamadım.
kumu var en yakın zamanda kalamar kemiği alacağım kaliteli olduğunu nasıl anlarım ?
sebze meyve olarak ne verebilirim ishal olmasından korkuyorum, ne kadar vermeliyim günlük mü haftalık mı bilemedim şimdi :)

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Sanırım odaklanma olayı karakter meselesi ya da fazla ilgili falan bilmiyorum :)Bende odaklanma olayını çözemedim açıksası :)İnsanların bir nesneyi uzatıp konuşturup videoya çektiği kuşlara hala hayranım :) Benim ki keyfi isterse konuşuyor,kamera görünce susuyor :) O kadar kelimemi var bi videomuz yok :D Ben bir sorun yaşamadım alçı taşla bilmiyorum.Zaten kalamar olunca ona çok ilgi göstermiyorlar sanırım.Yani fazla kullanmasına gerek kalmıyor.Ama olmasında sakınca yok.İhtiyacı olduğunda eksik olmamış olur.Ki mineral bloklar da da var alçı tozu.Madem alçı taşı zararlı neden bloklara koyuyorlar düşündürücü:rolleyes:Kalite konusunda fikrim yok.Ama sanırım hepsi aynı.Ben birtane almıştım 1.5 yıldır bitmedi daha.Sonrada denizden kendim topladım onları kullanıcam.Ama quik marka falan var.Onlara bakabilirsiniz.Ya da güvendiğiniz bir petshoptan da alabilirsiniz bence.Meyve sebze olarak da havuç,salatalık,marul.ıspanak,maydonoz vb sebzeler; meyve olarakta mevsim meyvelerinden hangilerini sevdiğini keşfedip onları verebilirsiniz.Portaklal,madalina(bunları normal yemezlerse sularına meyvelerin sularını sıkabilirsiniz.Ama bir günden fazla bekletmeden değiştirin sularını)Bunların kabuklarında ki beyaz posalarada bayılıyorlar,elma vb.Havuç rendelendiğinde ishal yapıyormuş sanırım.Sulandığından dolayı.Ancak ben hiç rendeleyip vermedim.İnce kesip astım.Hiç ishala rastlamadım.Diğer yeşillikler de fazla verilmediği sürece yapmaz ishal.Hafta bir gün veya iki gün sebzelerden verebilirsiniz ama az az.Elma da ishal yapmaz.Sakinleştirici özelliğe sahip.Bende bir arkaşımdan öğrendim:) Uzun lafın kısası herşeyin fazlası insana zarar olduğu gibi kuşlara da zarar.Bunu düşünerek günleri kendiniz ayarlayabiliriniz.:)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1. El yerine farklı bir alanda denemeler yapabilirsiniz. Tünek üzerindeyken olabilir mesela.
2. Açık yemin nereden alındığı önemli. Tabi tazeliği de. Ben bravo 302 kullanıyorum. 5 kg'ı 32 tl. Çok çok makul. Bunun dışında versele laga, witte molen önerebilirim. Tabi kuşlara göre hareket etmelisiniz yem konusunda. Onların beğenmesi önemli.
3.Alçı gaga taşı bulunmalıdır. Mineral blok yerine kuş kumu yeterli olacaktır. Kalamar kemiği kesinlikle bulunmalıdır. Diğerleride
4. En sağlıklısı ahşap tünekler. Törpüleme işini bir nebze karşılar. Ahşap tünekleri plastik tünekler gibi temizleyebilirsiniz. İyi kurulanmalıdır. Birde kuruduktan sonra takılmalıdır.
5. Boyasız kafes çok fazla bulunur piyasada. Araştırmak gerekir. Min ölçü 45*30*40 olması idealdir. Biraz altıda olabilir ama kuşunuz rahat etmez. Google'de çifthane kafes olarak aratırsanız, 30 liraya uygun boyutta güzel bir kafes alabilirsiniz
Teşekkür ederim

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
cevaplarınız için teşekkür ederim sayenizde sorularıma cevap buluyorum.
alçı taşını çabuk tüketiyor bu durum normal mi çok bir şey kalmadı taşta . yakın akrabamın kuşu ise doğru dürüst çizik dahi atmamış olduğu gibi duruyor.
kuşumun konuşturma eğitimi için ideal saatler nelerdir. internette görüyorum 4-5 aylık muhabbet kuşları konuşuyor benimki henüz ötmekten başka bir şey yapmıyor :) ara sıra çabalıyor sert ses tonuyla bir şeyler ama ilerisi yok :)
6 aylık sayılır

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Gagasını beğenmiyordur:) Kalamarı hızlı tüketen biliyorum ama gaga taşını ilk kez duydum açıkçası.Belki kalamarın eksikliğindendir.Kalsiyum eksikliği vs varsa gidermek için yiyordur.Ben şöyle söyleyim.Ben şu saat veya bu saat diye saat belirleyerek yapmadım açıkçası.Fırsat bulduğum her dk ilgilendim konuştum.O benim elimde veya omzumda değilken bile uzaktan laf attım.Onu da kendimi de fazla sıkmadan elimden geldiğince uzun süre konuşarak yaptım. 25 günlükken falan aldım.10güne ilk kelimesi çıktı.Ne kadar fazla ilgi,sevgi güven o kadar verim.Ödül yemi verebilirsiniz. Bir de elinize geldiğinde ürkütmeden kulağına doğru yaklaşıp kısık bir sesle söylerseniz kelimeleri daha güzel dinliyorlar.Ben öyle yapıyorumElime gelince yaklaşıyorum kulağına doğru veya kulak şart değil bana yakın olsun yeter.Bu şekilde uzun süre dinleyebiliyor.Ama korkutmadan alçak bir ses tonu ile yapmalısınız. :) Çakmak veya parlak nesnelere odaklandırmayı deneyebilirsiniz.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Büyük başarı tebrik ediyorum :) önceki kuşum beni dinliyordu ve bir çok kelime söyleyebiliyordu yanımızdan ayrılmazdı
şuan ki daha alışamadı . salıncağı olmadan yerde dahi durmuyor hiç bir zaman korku yaşamadı biraz ürkek zamanla alışır diye düşünüyorum yere veya omzuma gelmiyor sadece parmağımda duruyor :) uzaktan salıncağını tutup çağırırsam uçarak geliyor ama parmağıma gelmiyor biraz tuhaf
elimde korkmuyor parmağımda duruyor ama elimi ısırmaya odaklandığı için parmağımda iken ötmüyor bile çok nadir :)

cevaplar için tekrardan teşekkürler.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Yeni geldi ise zamanla alışır.Yere alıştırmayın derim.Yere inince uyarın çıksın yukarıya.İlk tecrübeniz değilmiş.Diğerine öğretebildiyseniz buna da öğretirseniz illa ki.Ama zamana ihtiyacı var.Salıncağı gel komutunu öğretmek için kullanabilirsiniz o zaman.SAlıncağı gösterip gel oğlum deyin.Zamanla bunu öğrenir salıncağa gerek kalmadan çağırınca gelir.O zaman kendinize yakın tutmak için şöyle birşey söyleyeyim: Kafes dışında kullanabileceğiniz bir tünek edinin normalinden daha uzun olsun.Dışarı da bu tüneğe alın ilk olarak.Kuş tünekte dururken konuşun yavaş yavaş yaklaştırın kendinize.Sonra da yavaşta omzuna koymayı deneyin.Bu şekilde alışabilir.Rica ederim.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
pek yeni sayılmaz 12 ekim 2017'den beridir bende dediğiniz taktiği uygulayacağım.

yer demişken kastettiğim masa, koltuk, bu gibi yerlere inmiyor belirli bir yeri var saati seviyor. kafesinden çıkınca direk oraya uçar kafesine geri döner onun harici masanın üzerinde güvendiği kafesinden bir oyuncak veya salıncak olacak yoksa durmuyor.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Ruhunda asilik var demek ki :) Bazı kuşlar geç ögreniyor veya geç alışıyor.Tabi bizim de payımız var.Siz yaptiniz diye demiyorum yanlış anlamayın ama güvensizlik var gibi kusta.Belki de aldığınız yer de yaşadı bu sorunu bilemeyiz.Ama önce güvenini kazanmalı ve sevdiğinizi iyice belli etmelsiniz.Denemekte fayda var.İnşallah sizde olumlu sonuç alırsınız.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Petshop'tan aldığım için geldiği yerde bir takım problemler yaşamış olabilir diye düşünüyorum. Yaklaşık 1 hafta önce dükkana gittiğimde bir tanesi kuşu ısırıyor diye geri getirmiş dükkana acaba benim aldığım kuşuda mı geri getirdiler diye şüphe etmedim değil :)
yanlış anlamadım önemli olan bu sorunu aşmak :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Konuşma konusu kuşun isteğine bağlı biraz. Algıları açık, meraklı bir kuş ise 3 ayda bile öğrenebilir. Daha çok sohbet etmelisiniz. Aynı kelimeyi çok tekrarlamak yerine konuşma havasında geçmeli. Bununla ilgili bir konu var sitemizde;

Benim kuşlarımda gaga taşını çok kullanır. Fazlası zararlı değildir. Kemirmeyi sevdikleri için birde törpülemek için kullanıyorlar. Kalamar eksikliği de ona yöneltiyor. Bunun yanı sıra arada havuç, elma vb. meyveleri az verdiğinizde de olabiliyor.

Oyla 0