Biricik kusum ne yesin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xd Aleyna

iyikus.com Üyesi
Selamlar abi benim lovebir sevda papaganim var. Son zamanlarda farkettim ki boyle kucuk beyazimsi sari yemi var icinde de kuxuk siyah cekirdek iste neyse ben biraz gozlem yaptim baktim kusum o yemi seciyor iste bir tek siyah cekirdegi yiyor beyazlari cok cok az yiyor ben de gittim o siyah cekirdegin ayni boyuncan sade bir paketinden aldim napayim veriyim mi kusa karistirip ya da sadece cekirdekli yem taze 2 hafta falan once actim paketi

Şu kesinleştireyim. Dalları dedigimiz şey de çekirdek. Yerine göre tohum olan her şey çekirdek. Mesele besin değeri. Ama nedense illa inatlaşmak istiyorsunuz . Bir şeyler anlatmaya çalışan birine karşı direnç olmayın arayın araştırın. Kanatli veteriner tavsiyesi diyorum özellikle ay çekirdeği diyorum ( isterse dakota cekirdek olsun , sonuçta onunda bir sürü çeşiti var. ) hala siz dal dari aspir vs diyorsunuz :)
Tohum olan her şey çekirdektir, doğru ama günümüzdeki kullanımıyla tohum=çekirdek değildir. Lafı kıvırma, normal darıya, dal darının işlenmemiş hali diyordun ne oldu? Papağanlar doğal yaşamlarında da çekirdek yerler al işte video.

Oyla 0
@Doğanay Y. hocam senin görüşün nedir bu konuda? Ben aşırıya kaçmamak şartıyla çekirdek yiyebilirler faydalıdır ve doğal yaşamlarında da yerler diyorum. Eren bana katılmıyor. Sen ne düşünüyorsun?

Oyla 0
Çekirdek tüketimi olan kuşlara az oranda verilmelidir. Sebebi ise yağlanma, ishal gibi problemler yapması.

Oyla 0
Tohum olan her şey çekirdektir, doğru ama günümüzdeki kullanımıyla tohum=çekirdek değildir. Lafı kıvırma, normal darıya, dal darının işlenmemiş hali diyordun ne oldu? Papağanlar doğal yaşamlarında da çekirdek yerler al işte video.
Yukarida ay cekirdegi ile ilgili 2. Mesajında yese de az miktarda yer dedim . Ki video da da İştah ile yemediğini bariz bir şekilde görüyoruz. Hatta daha çok çiçeği ile uğraştığını da görüyoruz. Konu zaten pakistan papagani değil ve şehir içinde ki kuş ile doğa kuşunu bir tutmamakta gerek .
Evim bahçeli siyah , ak , sari , kızıl dari ektim ve geri dönüş de aldim merak etme :)
Istersen sende deneyebilirsin .
Neyse doğruyu sende en az benim kadar iyi biliyorsun . Ama nedense benle zıtlaşmak için çaba sarf ediyorsun .

Oyla 0
Yukarida ay cekirdegi ile ilgili 2. Mesajında yese de az miktarda yer dedim . Ki video da da İştah ile yemediğini bariz bir şekilde görüyoruz. Hatta daha çok çiçeği ile uğraştığını da görüyoruz. Konu zaten pakistan papagani değil ve şehir içinde ki kuş ile doğa kuşunu bir tutmamakta gerek .
Evim bahçeli siyah , ak , sari , kızıl dari ektim ve geri dönüş de aldim merak etme :)
Istersen sende deneyebilirsin .
Neyse doğruyu sende en az benim kadar iyi biliyorsun . Ama nedense benle zıtlaşmak için çaba sarf ediyorsun .
Bahçene darı türevleri ekip geri dönüş almanın dal darıyla ne alakası var?

Oyla 0

Oyla 0
Bahçene darı türevleri ekip geri dönüş almanın dal darıyla ne alakası var?
Darı ekersin, darı çıkar. Bunda anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Dal darı ayrı bir şey, darı türevleri ayrı şey.

Ben adama diyorum dal darı ile darı türevleri ayrı şeyler, adam bana diyor ben darı ektim darı çıktı. Darı ekersen söğüt ağacı çıkmaz herhalde. Allahım yarabbim. Tabi haksız çıktı hemen kıvırmaya başlıyor.

Oyla 0
@Eyunal @kaan bu konuların tarışılacak bir yanı bile yok. Kaan attığın wikipedia görselde bile %70 haricinde, çekirdek de olduğundan bahseder. Daha büyük papağanların ana öğünüyken, küçük papağanların ana besini çekirdek değildir. Fazlası zararlıdır. Dal darının işlenmiş yani daldan arındırılmış hali yemlerde kullandıklarımızdır. Farklı değillerdir. Bu konuda bir kavram yanılgısı var işin aslı. Millet ve Pancium aslında ikisi de darı anlamında kullanılıyor. Derinlemesine bir ayrımları var mı bilemeyeceğim fakat bir ara araştırırm sizin için.

Oyla 0
Darı ekersin, darı çıkar. Bunda anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Dal darı ayrı bir şey, darı türevleri ayrı şey.

Ben adama diyorum dal darı ile darı türevleri ayrı şeyler, adam bana diyor ben darı ektim darı çıktı. Darı ekersen söğüt ağacı çıkmaz herhalde. Allahım yarabbim. Tabi haksız çıktı hemen kıvırmaya başlıyor.
Arkadaşım hala kasıntı içindesin, dal dari ile dari arasında ki farkı soyle bakalim :) dal darı çırpılınca ne elde ediyorsun ?
Sari dari ile sari daldari farki bitkiye ait ürün mu sanıyorsun? Mesele kuşun menüsünde çekirdeğin varlığı sen meseleyi kasmaktan nerelere getiriyorsun. Kızıl veya rengi fark etmez darıyı al birde sari veya kızıl yine fark etmez darıyı al yine ek bak bakalim sonuç ne oluyor . İki ayni bitki çıkıyor . Tohumun geldiği bitkinin cinsine göre ürünün verimliliği farkli olsa da ne çıkıyor bir bak bakalım.
Uzun vadede ay çekirdeği veya dakota olsun ister beyazi olsun isterse pembesi olsun bu cekirdegin kullanilmasi = karaciğer problemleri = çeşitli tümörler= daha da eklenir gider. Gerekçeleri anlatmışim diğer tohumlara göre kuşa daha kolay geliyor ve bir süre sonra seçiyor. Siz istediğiniz kadar az koyun bunu yapacak. O yüzden ancak ve ancak ödül olarak verilebilir . Hepsini geçtim kanatli veteriner tavsiyesi diyorum yine de uzattın. Konuyu umarım bitirirsin .

Oyla 0
@Eyunal @kaan bu konuların tarışılacak bir yanı bile yok. Kaan attığın wikipedia görselde bile %70 haricinde, çekirdek de olduğundan bahseder. Daha büyük papağanların ana öğünüyken, küçük papağanların ana besini çekirdek değildir. Fazlası zararlıdır. Dal darının işlenmiş yani daldan arındırılmış hali yemlerde kullandıklarımızdır. Farklı değillerdir. Bu konuda bir kavram yanılgısı var işin aslı. Millet ve Pancium aslında ikisi de darı anlamında kullanılıyor. Derinlemesine bir ayrımları var mı bilemeyeceğim fakat bir ara araştırırm sizin için.
Panicium ile darı aynı şey DEĞİL. Adım kadar eminim bundan. Aşağıda bir finch yeminin karışım oranlamasını koydum. Dikkat edersen kırmızı darı ve kırmızı panicium’un oranlarının farklı ve ayrı şekilde varmış. Darı ile panicium aynı şey ise niye ikisini ayrı olarak yazıyorlar?
50666208-AC25-4122-A473-5F6B95094612.png

Oyla 0
Arkadaşım hala kasıntı içindesin, dal dari ile dari arasında ki farkı soyle bakalim :) dal darı çırpılınca ne elde ediyorsun ?
Sari dari ile sari daldari farki bitkiye ait ürün mu sanıyorsun? Mesele kuşun menüsünde çekirdeğin varlığı sen meseleyi kasmaktan nerelere getiriyorsun. Kızıl veya rengi fark etmez darıyı al birde sari veya kızıl yine fark etmez darıyı al yine ek bak bakalim sonuç ne oluyor . İki ayni bitki çıkıyor . Tohumun geldiği bitkinin cinsine göre ürünün verimliliği farkli olsa da ne çıkıyor bir bak bakalım.
Uzun vadede ay çekirdeği veya dakota olsun ister beyazi olsun isterse pembesi olsun bu cekirdegin kullanilmasi = karaciğer problemleri = çeşitli tümörler= daha da eklenir gider. Gerekçeleri anlatmışim diğer tohumlara göre kuşa daha kolay geliyor ve bir süre sonra seçiyor. Siz istediğiniz kadar az koyun bunu yapacak. O yüzden ancak ve ancak ödül olarak verilebilir . Hepsini geçtim kanatli veteriner tavsiyesi diyorum yine de uzattın. Konuyu umarım bitirirsin .
Ben de papağanlar sırf çekirdekle beslenmelidir demiyorum ki. Az miktarda verilmelidir diyorum. Wikipedia’da bile %30 çekirdeklerle beslenir demiş papağanlar. Papağanlar doğalarında çekirdek yerler ve normal yemlerinde de bulunur. Çok aşırıya kaçmamak şartıyla çekirdek yiyebilirler. Düşüncemin özeti budur.

Oyla 0
Pancium, darının daha küçük olanına verilen isim. Bu nedenle finch yemi olarak nitelendirilir. Küçük darı olarakda kullanıyorlar yurt dışında vs.
Proso veya Common darı ( Panicum miliaceum ) ılıman iklimlerde yetiştirilir. Rusya Federasyonu, Ukrayna, Kazhakastan, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve Avustralya'da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bitki açık, dallanan, sarkık salkımlara sahiptir ve geniş bir sıcaklık aralığına toleranslıdır. Yani Dal darılar gibi (kuşlara verdiğimiz) bir görünüme sahip değildir. Daha yayvan bir tohumdur.
Küçük darı ( Panicum sumatrense ) Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, doğu Endonezya ve batı Myanmar'da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Çok fazla benzer çeşidi var çünkü aynı familyaya mensuplar.

Oyla 0
Panicium ile darı aynı şey DEĞİL. Adım kadar eminim bundan. Aşağıda bir finch yeminin karışım oranlamasını koydum. Dikkat edersen kırmızı darı ve kırmızı panicium’un oranlarının farklı ve ayrı şekilde varmış. Darı ile panicium aynı şey ise niye ikisini ayrı olarak yazıyorlar?
Ekli dosyayı görüntüle 7446
Bu panicium ve darı örneklerini çok daha çoğaltabilirim.581A734E-7740-4690-A6BE-6F7773E316EC.png

Oyla 0
Oyla 0
Aynı şeyi söylüyoruz ya Kaan. Pancium ile yemlerde ki darılar farklı şeyler. Fakat dal darının ayıklanması sonucu elde edilen yem içindeki darılardır. Ben mi yanlış anladım demek istediğini anlayamadım
Tamam, ortak noktada buluştuk. Ben örnek vermek istedim sadece. Yoksa düşüncene katılıyorum.

Oyla 0
Şimdi konu çok uzadı ben konuda konuşulanları özetleyeyim:
1- Panicium (ayıklanmış dal darı) ve normal darının aynı şey olduğu konusunda bir tartışma oldu ve sonuçta 2 tohum farklı şeyler çıktı. Panicium ve normal darı FARKLI tohumlardır. Aynı şey değildirler.
2- Papağanlara çekirdek verilmesi konusunda bir tartışma çıktı ve şu kanıya vardık: Papağanların yemlerinde az miktarda çekirdekler bulunabilir veya çekirdekler papağanlara ödül olarak verilebilir.
Bütün konuyu okumanıza gerek yok, özet budur. @Doğanay Y. abi çözüm olarak işaretler misin?

Oyla 0
Kaancım benim demek istediğim tam öyle değil. İki darıda ayıklanıyor dallarından, çarından çöpünden ve o şekilde sunuluyor. Panciumun tek farkı millet dediklerinden daha minik olması ve büyüdüğü bitkinin saçaklı olması. Başka hiçbir farkları yok. İkiside elenir ikiside kullandığımız yemlerde bulunur. Yemlerde bulunan kızıl, sarı, beyaz darılar da bu şekilde elde edilir. Farklı bir durum söz konusu değildir. Aynı işlem

Oyla 0
Kaancım benim demek istediğim tam öyle değil. İki darıda ayıklanıyor dallarından, çarından çöpünden ve o şekilde sunuluyor. Panciumun tek farkı millet dediklerinden daha minik olması ve büyüdüğü bitkinin saçaklı olması. Başka hiçbir farkları yok. İkiside elenir ikiside kullandığımız yemlerde bulunur. Yemlerde bulunan kızıl, sarı, beyaz darılar da bu şekilde elde edilir. Farklı bir durum söz konusu değildir. Aynı işlem
Aynı işlem ama bitkiler çeşitleri farklı. Panicium ≠ Darı

Oyla 0
Aynı işlem ama bitkiler çeşitleri farklı. Panicium ≠ Darı
Bir çok yerde Panicium Kızıl alman dari diye geçiyor neyin kasıntısını yapiyorsun bilmiyorum. Kendinden 11 yaş büyüğüne doğruyu demesine rağmen saptirdigin konuyu toparlıyorken kıvırma diyorsun . Her şeyi kimse bilemez doğruya doğru yanlışa da yanlışmış demeyi öğrenmek erdemliktir .

Oyla 0
Bir çok yerde Panicium Kızıl alman dari diye geçiyor neyin kasıntısını yapiyorsun bilmiyorum. Kendinden 11 yaş büyüğüne doğruyu demesine rağmen saptirdigin konuyu toparlıyorken kıvırma diyorsun . Her şeyi kimse bilemez doğruya doğru yanlışa da yanlışmış demeyi öğrenmek erdemliktir .
Nerede geçiyor? Dediğin gibi, görsel paylaş. Ben doğrumu da bilirim, yanlışımı da bilirim. Başka konularda geri adım attığım da olmuştur. Ama bu panicium olayının arkasındayım ben. Panicium eşittir darı ise yem açıklamalarına neden farklı tohumlar olarak yazılıyorlar? Bu sorumu cevapla ben tartışmayı bitireyim. Sen haklısın diyeyim.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...