Blackface Muhabbet Kuşu Mutasyonu

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Blackface Muhabbet Kuşu Mutasyonu
Blackface mutasyonu 1998'de Hollanda'dan bir dergide "kara suratlı" muhabbet kuşları hakkında bir makale ile gündeme gelmiş ve ilk kez o zaman anılmaya başlamış. Bu mutasyonun sahibi Van Dijk olarak bilinmektedir. Bizim yerli diye tabir ettiğimiz küçük boyutlu muhabbet kuşlarında görülen çok çok nadir bir mutasyondur.

1992 yılında Van Dijk'in, siyah dalgalı yüz ve göğüslerinde siyah çizgili lekeleri olan iki mavi erkek muhabbet kuşu keşfetmiştir. Bu kuşları almaya ve onları üretmeye karar vermiştir. O halde ilk üreten o değil :D
İlk yıl kuşları normal gri tavuklarla çiftleştirmiş. Bu çiftleşmelerden normal mavi ve griler üretmiş.
bface2.jpg

2 yıl içerisinde benzer eşlemelerle birkaç taşıyıcı blackface üretmiş ve bunları damızlık olarak kullanmıştır. Bu test çiftleşmelerinden sonra,
Van Dijk mutasyonun çekinik olduğu sonucuna varmıştır. Başta bunu düşünememesinin sebebi koyu faktör arttıkça, taşıdığı koyu değeri ve baskınlığın arttığını bildiği için olsa gerek. Şu an için, mutasyonun başka bir mutasyonla bağlantılı olduğuna dair bir kanıt yoktur, gerçek şu ki, yavruda, resmiyetli bir melenin ve hatta kafasında beyaz bir nokta bulunan bir siyah yüzeyin bulunduğudur.
41db8f108884ea920ad804ff03f156c5.jpg
Bu mutasyon ne yazık ki iyi bir standarta oturtulamadığı için kaybolmaya yüz tutmuş ve çok nadir görünmesine sebep olmuştur. Küçük muhabbetlerde rastlandığı için diğer iri kuşlara aktarılması konusunda bir yazı ya da görsele erişemedim. Şahsen sevdiğim bu mutasyonu görmek ve edinmek isterim :) Anlamadığım şey şu; her zaman bunun gibi mutasyonlar çekinik kalır ve cinsiyete bağlı olduğu gözlemlenir. Tıpkı texas ve inolar gibi. Neden bunun gibi genlerle eşlenmedi ya da eşlendiyse sonuçlar ne oldu hiç bir bilgi bulamadım.

Olası çiftleşmelerle elde edilecek Siyah yüz (blackface) bebişler:

Blackface x normal =% 100 normal / siyah yüz
Normal / siyah yüzlü x normal / siyah yüzlü =% 25 normal,% 50 normal / siyah yüzlü,% 25 siyah yüz
Siyah yüzlü x normal / siyah yüzlü =% 50 normal / siyah yüzlü,% 50 siyah yüz
Normal / siyah yüzlü x normal =% 50 normal,% 50 normal / siyah yüz
Blackface x blackface =% 100 siyah yüz
 
Üst