Bluee

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bluee
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bluee

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba, ben çağlar , istanbulda 5 yıldır yaşıyorum, mesleğim devlet memuru, 33 yaşındayım ve tekirdağda doğdum. 9 yaşındayken bir muhabbet kuşum olmuştu, tabi yaşım küçük ve farkındalıklarım gelişmemiş olduğu için, empati kuramayıp olgun davranmayarak muhabbet kuşumu hep inceler ve rahatsız ederdim, muhabbet kuşu nasıl bakılır yada insan neden hayvan sahiplenir bir bilgim ve bilgimiz ailem de dahil yoktu, sanırım o dönem istedim ve aldılar. Tabi o muhabbet kuşum camdan kaçtığında çok üzüldükten sonra bazı şeyler zamanla olgunlukla beraber gelişmeye başladı. Sonraları (büyüyünce) hayvanları satın almamak sahiplenmek gerektiğini savunmaya başladım, ve yine o gaflete düşüp 2 yıl önce beyaz (hafif mavilikleri olan) erkek 8 aylık yerel muhabbet kuşum aldım, bu süreçte kuşlarla ilgili arastırma ve bilgi birikimi ile birlikte, insanın çocuk sahibi olması gibi bir mutluluk,sorumluluk ve tedirginleri tattım ve hala tatmaya devam ediyorum, çünkü erkek muhabbet kuşum 2 yıldır benle ve ailemin bir ferdi olunca, eş isteğini üzülmemesi amacıyla yerine getirme gafletinde bulundum ve 4 ay önce yeşil 6 aylık yerel bir dişi muhabbet kuşu aldım, eş olsunlar mutlu olsun beyaz kuşum diye, ama aldığım yeşil minik kıyamadığım yeni kuşum hastalık barındırıyor, günden güne her saniye onunla ilgileniyorum ve birtürlü de çaresini bulamıyorum, cok üzülüyorum. bir daha asla bu sekilde sahiplenmek istemiyorum, dışarıdaki zor durumda olan hayvanlara yardim etmek en güzeli ve hatta hasta muhabbet kuşları olanlara yardimci olmak..

Merhabalar Çağlar bey. Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Evet, dost edindiğimiz, kapımızı açtığımız hayvanlar ailemizin ferdi olup çıkıyorlar ve hastalık gibi şeyler yaşadıkların da içiniz yanıyor. Sizi çok iyi anlıyorum.

Erkek kuşunuza eş almayı ben gaflet olarak değerlendirmiyorum. Bence olması gerekeni yapmışsınız. O da sizi dost olarak görebilir ve benimseyebilir. Sizinle keyifli vakitler geçirebilir karşılıklı. Peki güdüsel durumlarını nasıl çözeceksiniz, onu kendi türünden yoksun bırakmak biraz haksızlık gibi geliyor bana. Velhasıl, yanına eş almanız bence doğru bir davranış. Duygusal davranmak çoğu zaman insani davranışın derinliğini yansıtır. Bu konuda kendinize kızmayın lütfen.

Dışarı da yardıma muhtaç hayvanlara yardım etme isteğiniz de çok güzel birşey.

Durumunuz müsaitse İstanbul'da kanatlılardan anlayan veteriner önerebilirim size arzu ederseniz?

Eğer durumunuz müsait değilse hastalığıyla ilgili bilgi verirseniz bizler seve seve size yardımcı olmak isteriz...

Tesekkürederim hoşbulduk murat bey, evet kesinlikle bende o sekilde düsundum ve mutlu olmasini istedim bir eşle, boyutları minicik ama dostlukları ve aile icinde doldurdukları anı ve alanlar kocaman oluyor. Durumum aslında pek müsait değil ama o bir aile ferdi ve elimden gelen herseyi çocugummuş gibi yapmak istiyorum, sonucta ona bakmakla onun sagligiyla ilgilenmekle mükellefim, onu sadece sevmek adına almış olmak bencillik olur, gerçekten çok iyi olur dışkı tahlili yaptırabileceğim ve sorunu çözebilecek, yada en kötüsü hastalığı budur diyebilecek bir veteriner önermeniz, teşekkürederim... Veteriner öneriniz öncesinde shastalıktan biraz bahsedeyim çünkü arkadaslarımdan duyduğum üzere, muhabbet kuşları hakkında birçok veterinerin yeterliliği yada bilgisi olmuyormuş(ki özürdileyerek söylüyorum her veterineri aynı duruma sokmak anlaşılmasın), birçok arkadaşımın muhabbet kuşları ile ilgili vefat durumlarını duydum ve soruştururken de öğrendim maalesef.. muhabbet kuşumuzu ilk aldığımız 3 gün gayet mutlu,sağlıklı,dik ve canlıydı, bol yem yiyordu, eski kuş ile de hemen anlastı, kakası ilk üç gün normale göre büyük ve koyuydu, tam şekilli değildi ve uzundu. Dördüncü gün kabarık olmaya başladı ve 5.gün koyu sarı,bazı yerleri beyaz tamamen sıvı, sanki fışkırmış gibi kaka yapmıştı sabah, ayrıca yemleri hep kusmuş ve kusmaya devam ediyordu. Yemek yemiyor,su içmiyor ve o kocaman kuş minicik kalmıştı,kafesin tabanına kendini atıyor,biraz orada durup yukarı çıkıyor,yine atıyordu.Bu şikayetlerle gittiğim petshop bana antibiyotik verdi(içerigini bilmiyorum) . 1 hafta boyunca antibiyotik verdim ağızdan, ayrıca arı mama ve bebek bisküvisi yapıp mineral ve vitaminle karıştırarak enjektörle besledim. Aspur yem aldım yavaş yavaş yemeye başladı 13. Gün... ama hala kabarık ve halsizdi. Dışkısı poposuna yapışıyordu hep, ben temizledim birikenleri, dıskısı yapışkan yada sümüksü dış katmanlı koyu ve büyük uzun çıkıyordu, beyaz kısmı hiç yoktu. Arastırdım hep, flucan kapsül aldim ve 5 gün verdim, kuruma hastaligi vs Olabilirmi diye... Sonra proboiyotik takviyesi yaptim 3gün.. 24.gün civarı Caremycn ve combo mix 4 in 1 mix ilaclarini aldim, 3gün caremycn 1 gün 4in 1 mix verdim ve yine probiyotik verdim. Hareketlendi ve uçuyordu, ama dışkısı hep olduğu gibi anormaldi, kuru siyah uzun ve beyazı az. Bir sabah kanlı dışkı yaptı 2 kere, sonra geçti, hareketli ve hergün uçuyor, ama yine dipdiri değil, 10 gün sonra yani bugün 6-7 defa kanlı kaka yaptı ve çok korktum yine, yem yemesinde bir sıkıntı yok bence, su az içiyor gibi geliyor, dışkısı uzun siyah şuanda ve kabarıyor hep, tabi ilk zamanlarda gözlerini dahi açmıyordu, suanda açıyor bazen ötüyor, uçabiliyor da ama kabarık ve hasta

Okuduğum kadarıyla elinizden geldiğince çabalamışsınız. Bu tür konularda ki hassasiyetiniz çok mühim ve takdir edilesi. Teşekkürler.

Size önereceğim veteriner : istanbulvet.com

Önceden arayıp bilgi alırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Haricinde; sizden şunları yapmanızı rica edeceğim:

-☆Peçete ya da kağıt havluya yapılmış dışkı görselleri.

-Kuşunuzun bahsi geçen durumda ki görseli

-Kullandığınız mama, yem, vitamin...Kısacası besin olarak ne kullanıyorsanız markaları

-Kafes içi görseli

-Kuşların bulunduğu oda ısı-nem oranı

---

Kuşun dışkı görseli önceliğimiz. Diğerleri ise daha iyi olabilir mi durumumun değerlendirilmesi için.

Lütfen görseller net bir görüntüye sahip olsun.

---

Böyle bir durumda önceliğimiz önerdiğim veteriner olmalı. Fakat yine de bu hastalık konusun da daha yetkin arkadaşlarımızın söyleyecekleri ön bilgiler ve öneriler olabilir...

Aramıza hoş geldiniz. Umarım sağlık sorununa destek çıkabiliriz ya da yönlendirmelerle aşabiliriz. Kendinizi ve kuşlarınızı tanıttığınız için teşekkür ederim.

Tesekkürederim hoşbulduk murat bey, evet kesinlikle bende o sekilde düsundum ve mutlu olmasini istedim bir eşle, boyutları minicik ama dostlukları ve aile icinde doldurdukları anı ve alanlar kocaman oluyor. Durumum aslında pek müsait değil ama o bir aile ferdi ve elimden gelen herseyi çocugummuş gibi yapmak istiyorum, sonucta ona bakmakla onun sagligiyla ilgilenmekle mükellefim, onu sadece sevmek adına almış olmak bencillik olur, gerçekten çok iyi olur dışkı tahlili yaptırabileceğim ve sorunu çözebilecek, yada en kötüsü hastalığı budur diyebilecek bir veteriner önermeniz, teşekkürederim... Veteriner öneriniz öncesinde shastalıktan biraz bahsedeyim çünkü arkadaslarımdan duyduğum üzere, muhabbet kuşları hakkında birçok veterinerin yeterliliği yada bilgisi olmuyormuş(ki özürdileyerek söylüyorum her veterineri aynı duruma sokmak anlaşılmasın), birçok arkadaşımın muhabbet kuşları ile ilgili vefat durumlarını duydum ve soruştururken de öğrendim maalesef.. muhabbet kuşumuzu ilk aldığımız 3 gün gayet mutlu,sağlıklı,dik ve canlıydı, bol yem yiyordu, eski kuş ile de hemen anlastı, kakası ilk üç gün normale göre büyük ve koyuydu, tam şekilli değildi ve uzundu. Dördüncü gün kabarık olmaya başladı ve 5.gün koyu sarı,bazı yerleri beyaz tamamen sıvı, sanki fışkırmış gibi kaka yapmıştı sabah, ayrıca yemleri hep kusmuş ve kusmaya devam ediyordu. Yemek yemiyor,su içmiyor ve o kocaman kuş minicik kalmıştı,kafesin tabanına kendini atıyor,biraz orada durup yukarı çıkıyor,yine atıyordu.Bu şikayetlerle gittiğim petshop bana antibiyotik verdi(içerigini bilmiyorum) . 1 hafta boyunca antibiyotik verdim ağızdan, ayrıca arı mama ve bebek bisküvisi yapıp mineral ve vitaminle karıştırarak enjektörle besledim. Aspur yem aldım yavaş yavaş yemeye başladı 13. Gün... ama hala kabarık ve halsizdi. Dışkısı poposuna yapışıyordu hep, ben temizledim birikenleri, dıskısı yapışkan yada sümüksü dış katmanlı koyu ve büyük uzun çıkıyordu, beyaz kısmı hiç yoktu. Arastırdım hep, flucan kapsül aldim ve 5 gün verdim, kuruma hastaligi vs Olabilirmi diye... Sonra proboiyotik takviyesi yaptim 3gün.. 24.gün civarı Caremycn ve combo mix 4 in 1 mix ilaclarini aldim, 3gün caremycn 1 gün 4in 1 mix verdim ve yine probiyotik verdim. Hareketlendi ve uçuyordu, ama dışkısı hep olduğu gibi anormaldi, kuru siyah uzun ve beyazı az. Bir sabah kanlı dışkı yaptı 2 kere, sonra geçti, hareketli ve hergün uçuyor, ama yine dipdiri değil, 10 gün sonra yani bugün 6-7 defa kanlı kaka yaptı ve çok korktum yine, yem yemesinde bir sıkıntı yok bence, su az içiyor gibi geliyor, dışkısı uzun siyah şuanda ve kabarıyor hep, tabi ilk zamanlarda gözlerini dahi açmıyordu, suanda açıyor bazen ötüyor, uçabiliyor da ama kabarık ve hasta

Keşke bu kadar ilaç kullanmadan önce kuşlardan iyi anlayan birilerine danışsaydınız. Her ilaç her durumda fayda sağlamadığı gibi durumu daha kötü halede getirebiliyor. Anlattığınıza göre kullandığınız ilaçlar arasından bir tek caremycin'i tutturmuşsunuz. Onuda 3 gün çok az kullanmışsınız. Diğerlerini ise gereksiz kullanmışsınız. Ve yaptığınız bir yanlışda kuşa bebek maması ve bebek bisküvisi vermek olmuş. Bunlar kuşlara yaramaz hatta zararlıdır....

Yeni bir konu açıp kuşun dışkılarını ve kısa bir videosunu ekleyin yardımcı olmaya çalışalım.....

Okuduğum kadarıyla elinizden geldiğince çabalamışsınız. Bu tür konularda ki hassasiyetiniz çok mühim ve takdir edilesi. Teşekkürler.

Size önereceğim veteriner : istanbulvet.com

Önceden arayıp bilgi alırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Haricinde; sizden şunları yapmanızı rica edeceğim:

-☆Peçete ya da kağıt havluya yapılmış dışkı görselleri.

-Kuşunuzun bahsi geçen durumda ki görseli

-Kullandığınız mama, yem, vitamin...Kısacası besin olarak ne kullanıyorsanız markaları

-Kafes içi görseli

-Kuşların bulunduğu oda ısı-nem oranı

---

Kuşun dışkı görseli önceliğimiz. Diğerleri ise daha iyi olabilir mi durumumun değerlendirilmesi için.

Lütfen görseller net bir görüntüye sahip olsun.

---

Böyle bir durumda önceliğimiz önerdiğim veteriner olmalı. Fakat yine de bu hastalık konusun da daha yetkin arkadaşlarımızın söyleyecekleri ön bilgiler ve öneriler olabilir...
Murat bey kusurabakmayın ancak cevap verebildim, ilginiz için çok tesekkürederim ve minnettarım, istanbulvet.com telefon ile aradım ve görüştüm kendileriyle, bakırköyde bulunuyorlarmış, bende tuzladayım, aradaki mesafede kuş ve benim için zorluk olacağı için, anadolu yakasında anlaşmalı yada tanıdık bir veteriner sordum ama yokmuş, eğer gidiş geliş için zamanımın müsait olduğu bir gün son çare olarak oraya götürücem, son çare öncesi anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz biryer varsa memnuniyetle sizden bilgisini almak isterim. İlk 4 fotograf 2 ay önceki kaka ve kuşun hali. Beşinci fotograf sağdaki yeşil 1.5ay önce. Altı ve yedinci fotoğraflar (kanlı olan) 20gün önce. Sekiz,dokuz,on,onbirinci fotoğraflar ise dün ve bugün çektim. Şuanda çok hareketli, ama küçücük kaldı kuş ve 2 gün önce kanlı dışkılamalarında şüphelendiğim kabızlık için (belki kabızken bağırsak vs yırtılmıştır o an diye) anason çayı verdim, ama kakaları hala yuvarlak değil uzun ama artık beyazı var, ayrıca çok büyük uzun ve direk siyah da değil artık, zaman zaman geliyor nedense

Murat bey kusurabakmayın ancak cevap verebildim, ilginiz için çok tesekkürederim ve minnettarım, istanbulvet.com telefon ile aradım ve görüştüm kendileriyle, bakırköyde bulunuyorlarmış, bende tuzladayım, aradaki mesafede kuş ve benim için zorluk olacağı için, anadolu yakasında anlaşmalı yada tanıdık bir veteriner sordum ama yokmuş, eğer gidiş geliş için zamanımın müsait olduğu bir gün son çare olarak oraya götürücem, son çare öncesi anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz biryer varsa memnuniyetle sizden bilgisini almak isterim. İlk 4 fotograf 2 ay önceki kaka ve kuşun hali. Beşinci fotograf sağdaki yeşil 1.5ay önce. Altı ve yedinci fotoğraflar (kanlı olan) 20gün önce. Sekiz,dokuz,on,onbirinci fotoğraflar ise dün ve bugün çektim. Şuanda çok hareketli, ama küçücük kaldı kuş ve 2 gün önce kanlı dışkılamalarında şüphelendiğim kabızlık için (belki kabızken bağırsak vs yırtılmıştır o an diye) anason çayı verdim, ama kakaları hala yuvarlak değil uzun ama artık beyazı var, ayrıca çok büyük uzun ve direk siyah da değil artık, zaman zaman geliyor nedense
Ben İzmir'de oturuyorum ancak sizin için biraz araştırma yaptım ve linkini bıraktığım veterinerin size yakınlığını tam bilmesemde iyi olduğunu duydum Güngörende bulunuyormuş.

meydanpetvet

Moderatörün son düzenlenenleri:
Keşke bu kadar ilaç kullanmadan önce kuşlardan iyi anlayan birilerine danışsaydınız. Her ilaç her durumda fayda sağlamadığı gibi durumu daha kötü halede getirebiliyor. Anlattığınıza göre kullandığınız ilaçlar arasından bir tek caremycin'i tutturmuşsunuz. Onuda 3 gün çok az kullanmışsınız. Diğerlerini ise gereksiz kullanmışsınız. Ve yaptığınız bir yanlışda kuşa bebek maması ve bebek bisküvisi vermek olmuş. Bunlar kuşlara yaramaz hatta zararlıdır....

Yeni bir konu açıp kuşun dışkılarını ve kısa bir videosunu ekleyin yardımcı olmaya çalışalım.....
Haklısınız, o günlerde cok panik oldum ve cok üzüldük, muhabbet kuşu besleyen arkadaşlar ve petshopun dedikleri ,veterinerler kanatlılardan pek fazla anlamıyorlar, bir de bu söylenenler üzerine tuzladaki tüm veterinerleri aradım ve kanatlılara bakmıyoruz dediler, iyice umudum yokoldu. Araştırmaya başladım. Caremycn ilacını da çok zor bulup teminettim. Caremycnden sonra 4in1 e başlamak için 3 gün gibi kısa süre vereyim dedim. Yan etkileri olur diye korktum bir de. Evet bebek maması ve bisküvi zararlıymış ama hiç yemiyordu, bişeyler gitsin midesine diye panikle yaptım o hatayı.kusurabakmayın buradan paylaşmış bulundum fotografları,isterseniz konu açıp da paylaşayım ayrı olarak?

Ben İzmir'de oturuyorum ancak sizin için biraz araştırma yaptım ve linkini bıraktığım veterinerin size yakınlığını tam bilmesemde iyi olduğunu duydum Güngörende bulunuyormuş.

Emeginiz için cok tesekkürederim ama orası da ikinci plan benim için çünkü orası daha uzakta kalıyor, ama eğer butarafta bulamazsam ikinci plan mecbur karşı taraf aklımda bulundurucam,tekrar saolun

Emeginiz için cok tesekkürederim ama orası da ikinci plan benim için çünkü orası daha uzakta kalıyor, ama eğer butarafta bulamazsam ikinci plan mecbur karşı taraf aklımda bulundurucam,tekrar saolun
Rica ederim ne demek. İstanbul'u pek bilmiyorum bu nedenle dediğiniz yerden aradım ancak kanatlı hayvan bakmıyorlarmış. Tekrar bakarım belki bulabilirim.

Kuşunuz koksidiyoz hastalığı var. Kanlı ishale başlamış ve de kanlı ishal koksidiyozun son evrelerinde görülür. Koksidiyoz da dışkı değişken olur.

Veterinerden baycox %2,5 bulabilirseniz alın ya da baycox un muadili netcox da olur. Kanlı ishal başladığında sulfa grubu antibiyotikler pek işe yaramıyor. Bu iki ilacı da bulamazsanız, coxidin bulmaya çalışın. Artı olarak ta k vitamini alın, kanamayı durdurmak için. İlaçlardan birini temin edince yazın kullanımını yazarız.
Bu 3 ilacı da bulamazsanız, bu ürünü alın, İnternette biraz araştırın bölünmüş olarak satılıyordur diye düşünüyorum

Son düzenleme:
Evet, durum pek içaçıcı görünmüyor ne yazık ki...

Anadolu yakası, Ümraniye de 4 sene kanatlılar üzerinde çalışmış Vitaform adlı kombin ilacın mucidi bir veteriner var, evli bir çift işletiyor.

yenisehirvet.com

Ama burada dışkı tahlili gibi şeyler yapılmıyor. İki yerle de az evvel sizin için görüşme sağladım.

Ümraniye'de bahsettiğim yer başka bir lab.a analiz ettirebilir istek doğrultusun da. Fiyatı 260 TL

Avrupa yakasında ki yer 180 TL muayene ücreti çift yönlü dışkı analizi 200 TL

Yine de @Doğanay Y. Ve @Ümit T. Arkadaşlarımızın yorumlarını duymak yararlı olacaktır...

Kuşunuz oldukça toparlamış ama hala kırgınlığı gözlemleniyor. Kullanılan ürünler bir miktar iyi gelmiş belli ki. Yine de veteriner kontrollü bir tedavi haricinde, diğer denemeler sağlıklı olmayabilir. Dışkıları test ettirmenizi öneririm. Ankara'da yaşadığım için İstanbul da duyduğum bir kaç yer var ama genelde avr yakasındalar.

Yardımlarınız için herkese çok teşekkirederim, veterinere götürüp durumdan haber edicem , peki sizce kategori olarak (hastalık ismi) , hangi hastalıklar olabilir kuşta? Mesela koksidiyoz, ecoli vs. gibisinden, bu resimlere göre olabilecek tüm hastalıklar neler olabilir aklınıza gelen? Bu konuda cevap olarak yardımcı olabilir misiniz?

Yardımlarınız için herkese çok teşekkirederim, veterinere götürüp durumdan haber edicem , peki sizce kategori olarak (hastalık ismi) , hangi hastalıklar olabilir kuşta? Mesela koksidiyoz, ecoli vs. gibisinden, bu resimlere göre olabilecek tüm hastalıklar neler olabilir aklınıza gelen? Bu konuda cevap olarak yardımcı olabilir misiniz?
Attığınız dışkı fotoğraflarından yola cıkıcak olursak koksidiyoz kesin diyebiliriz . Umarim sağlığına kavuşur,geçmiş olsun.

Kuşa önce K vitamini takviyesi yapın 3 gün, ardından 3 günde probiyotik takviyesi, ardından bir gün normal su ve daha sonra 2 gün iç parazit için sitraks. Daha sonra kuşun güncel dışkılarını ekleyin, duruma göre yine tavsiyelerim olur....