iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Boş Yumurtaların Sebepleri (Döllenmemiş)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,750
Çözümler
33
Tepki puanı
10,401
Yaş
29
Konum
Ankara
Boş Yumurtaların Sebepleri (Döllenmemiş)
Kuluçka döneminde boş çıkan yumurtaların neden döllenemediği konusuna değineceğim. Bunun öncelikli sebeplerinin bakım ve uygun kafes şartlarının sağlanamaması olduğunu belirtmek istiyorum.
dolsuzyumurta.jpg
Neden yumurtalar boş çıkar?
Döllenmemiş yumurtalar aslında bize uyarı niteliğindedir ve bu işte bir yanlışlık yaptığımızı göstermektedir. Nasıl yani derseniz;
 1. Kuluçka ve bu eşleşme dönemlerinde aşırı rahatsız etmek ve çiftleşmelerin bölünmesi, yumurtaların boş çıkmasına sebep olabiliyor.
 2. En önemli sebeplerden bir tanesi de yanlış tünek seçimi. Tünekler ahşap olmalılar ve bir uçtan diğer uca kadar devam etmelidir. Sallanmamalı.

  Ard arda bir kaç yumurta dölsüz ise;
 3. Kuşlar iyi dinlendirilmemiş ya da gerekli besin ve ihtiyaçları edinememiştir. Kuluçka öncesinde kuşlar diğer evrelere göre daha çok mama, vitamin ve probiyotik takviyesi yapılması gerekir.
 4. Üreme bölgesinin etrafında ki tüylerden kaynaklanan bir durumda olabilir. Özellikle tüy oranı fazla olan jumbo kuşlarda üreme bölgesindeki tüyler dikkatlice makas yardımıyla kırpılabilir.
 5. A vitamini, protein, yağ asidi, B2 ve B7 vitaminleri ve amino asit eksiklikleri yumurtaların boş çıkmasına sebep olabiliyor.
 6. Verilen yemlerin tazeliğine dikkat edilmesi gerekiyor!
 7. Maalesef tüm kuluçkalar üreme dönemi başlangıcında döllü yumurtalarla başlanıp, sonlara doğru verimin düşmesiyle devam ediyor. Bunun başlıca sebebi kuşlardan çok sayıda kuluçka alınması ve o kuluçka süreçlerindeki yetersiz beslenmedir.
 8. Verimsizliğin diğer sebepleri soğuma, olumsuz şartlar, kötüye giden sağlık durumu, bulaşıcı hastalıklar, aşırı üreme, kükürtlü ilaçların sorumsuz kullanımı ve uzun süreli yapay aydınlatmadır.
 9. Tüm kuluçka dönemince bir yumurta diğerlerinden uzak tutulabilir; Anne Muhabbet Kuşu onun boş bir yumurta olduğunu anlamıştır. Bu davranışı, diğer yumurtalar içindeki embriyoların sahip olduğu ısıyı düşürmemesi içindir; zira boş bir yumurta çevresini de soğutacaktır.
 10. 2 kuluçka üst üste boş yumurtalar alınıyorsa şayet çiftlerin başka kuşlarla değiştirilmesi ve durumun gözlemlenmesi gerekir.
 

Damla Y.

Forum Sakini
Mesajlar
339
Çözümler
3
Tepki puanı
282
Yaş
31
Konum
Ankara
Tabi birde yaş önemli diye biliyorum. Çok yaşlı kuşlarda üreme problemleri daha fazla oluyor
 
Üst Alt