bu dışkı ne ifade ediyor?

dete1

iyikus.com Üyesi
arkadaşlar iyi bayramlar,
kuşum bu şekilde dışkılamış bugün içerisinde. dün vitaminini vermiştim (gervit-w), onunla alakası olabilir mi?
bu dışkı ne anlama geliyor, ne yapmalıyım? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20210720_141639.jpg
    20210720_141639.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 21

dete1

iyikus.com Üyesi
bunu da az önce yaptı.

Ekli dosyalar

• 20210720_143103.jpg
    20210720_143103.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 25
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir çok sebepten olabilir. Biraz detaylı bilgi verir misiniz kuşunuza uyguladığınız bakımla ilgili=?

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
bir kuşum var. haftada birer kez vitamin ve probiyotik (röhnfried entrobac) veriyorum. bir de arada marul, meyve vs. veriyorum.
rutinimiz bu şekilde, ekstra başka bir şey yapmıyorum
Merhaba.
Tavsiye;
-Geçici olarak sebze vermeyi kesin sadece yem ile besleyin.
-3-5 gün süre ile arka arkaya entrobac vermeye devam edin. Entrobac'ı 8 saat sonra kuşun önünden alın ve tazeleyin.
-3-5 gün arka arkaya Entrobac'ı verdiğinizde dışkıda bir toparlanma olmuyorsa muhtemelen koksidiyel veya bakteriyel bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda Anti koksidiyel ve/veya Anti bakteriyel bir ilaca başlamanız gerekebilir.
-Probiyotik verdiğiniz bu 3-5 günlük dönem içinde eğer kuşun durumunda bir durgunluk, depresyon, gündüz kabarık şekilde uyuklama, yeme ve suya ilgisizlik görecek olursanız ilaç tedavisine acilen başlamanız gerekir bu nedenle kuşu yakın takip etmenizde fayda var.

Oyla 0

dete1

iyikus.com Üyesi
Merhaba.
Tavsiye;
-Geçici olarak sebze vermeyi kesin sadece yem ile besleyin.
-3-5 gün süre ile arka arkaya entrobac vermeye devam edin. Entrobac'ı 8 saat sonra kuşun önünden alın ve tazeleyin.
-3-5 gün arka arkaya Entrobac'ı verdiğinizde dışkıda bir toparlanma olmuyorsa muhtemelen koksidiyel veya bakteriyel bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda Anti koksidiyel ve/veya Anti bakteriyel bir ilaca başlamanız gerekebilir.
-Probiyotik verdiğiniz bu 3-5 günlük dönem içinde eğer kuşun durumunda bir durgunluk, depresyon, gündüz kabarık şekilde uyuklama, yeme ve suya ilgisizlik görecek olursanız ilaç tedavisine acilen başlamanız gerekir bu nedenle kuşu yakın takip etmenizde fayda var.
teşekkürler hocam, yarından itibaren dediklerinize göre hareket edeceğim.
umarım bahsettiğiniz kötü ihtimallerin biri yoktur bu yakışıklıda da dışkısı hemen düzelir, toparlar

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Daha iyi görünüyor.
Yarın şu şekilde bir uygulama da yapın;
-1 ufak patates
-2 yemek kaşığı pirinç
Bu ikisini ayrı ayrı haşlayın, haşlanmış pirincin üzerine çıkan beyaz nişastalı suyu dökmeyin ayrı bir kaba alın. Soğuduktan sonra suluğuna koyun.
-İyice haşlanmış patatesi rendenin ufak gözünde rendeleyin, haşlanmış pirinci de içine koyarak iyice ezin, lapa kıvamına gelsin.
-Bu haşlanmış karışımın içinden 1 tatlı kaşığını ayırın ve ayırdığınız kısma yarım çay kaşığı Entrobac'ı dökün, karıştırın ama çoğu yüzeyde kalsın.
-Dolu dolu 1 tatlı kaşığı yada yemek kaşığının yarısı olacak şekilde kuşun önüne koyun. Entrobac üzerinde hafifçe kalsın.
-Eğer dekstoz varsa çok az olmak kaydı ile bu lapanın üzerine hafifçe serpin.
-Yem ve lapadan başka bir şey vermeyin şu an için.
Bu yapacağımız uygulama ile probiyotiği mamaya kaydırarak suluğu boşa çıkartmış oluyor, bu sayede hem probiyotik hem de nişasta kullanarak dışkıyı toparlamaya devam ederken, patates ile ishal sebebi ile vücuttan çıkan potasyum gibi elementleri kuşa geri yüklüyoruz ve prinç gibi kana hızlı karışan bir karbonhidrat vasıtası ile kuşun kaslarına su çekiyoruz.

(Anlamadığınız bir şey varsa sorabilirsiniz)

Son düzenleme:
Oyla 0

dete1

iyikus.com Üyesi
Daha iyi görünüyor.
Yarın şu şekilde bir uygulama da yapın;
-1 ufak patates
-2 yemek kaşığı pirinç
Bu ikisini ayrı ayrı haşlayın, haşlanmış pirincin üzerine çıkan beyaz nişastalı suyu dökmeyin ayrı bir kaba alın. Soğuduktan sonra suluğuna koyun.
-İyice haşlanmış patatesi rendenin ufak gözünde rendeleyin, haşlanmış pirinci de içine koyarak iyice ezin, lapa kıvamına gelsin.
-Bu haşlanmış karışımın içinden 1 tatlı kaşığını ayırın ve ayırdığınız kısma yarım çay kaşığı Entrobac'ı dökün, karıştırın ama çoğu yüzeyde kalsın.
-Dolu dolu 1 tatlı kaşığı yada yemek kaşığının yarısı olacak şekilde kuşun önüne koyun. Entrobac üzerinde hafifçe kalsın.
-Eğer dekstoz varsa çok az olmak kaydı ile bu lapanın üzerine hafifçe serpin.
-Yem ve lapadan başka bir şey vermeyin şu an için.
Bu yapacağımız uygulama ile probiyotiği mamaya kaydırarak suluğu boşa çıkartmış oluyor, bu sayede hem probiyotik hem de nişasta kullanarak dışkıyı toparlamaya devam ederken, patates ile ishal sebebi ile vücuttan çıkan potasyum gibi elementleri kuşa geri yüklüyoruz ve prinç gibi kana hızlı karışan bir karbonhidrat vasıtası ile kuşun kaslarına su çekiyoruz.

(Anlamadığınız bir şey varsa sorabilirsiniz)
anladım hocam, dediklerinizi uygulayacağım.
çok teşekkür ederim, var olun

Oyla 0

dete1

iyikus.com Üyesi
Yem yiyorsa sadece mama ile beslemeyin. Bir çorba kaşığı mama koyun o yiyeceği kadarını yer zaten.
tamam hocam.
daha önce vermediğimden mamayı reddediyor şu an korkuyor yaklaşmaktan, bu durumda ne yapayım? çok az elimle yedirebildim ama bakalım gelecek mi mamaya...
biraz sonra alışır mı acaba?

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
hocam iyi günler,
yaptım mamayı. birkaç soru oluştu kafamda.
gün boyunca sadece mama ile mi besleyeyim ve verdiğim mamanın hepsini bitirmesi gerekiyor mu?
Merhaba.
Yemini de yiyecek tabi.
Siz mamayı koyun önüne uzaktan izleyin. O merak edip tadına bakacaktır.
Mamayı tarife göre hazırladınız mı?
Sabah erkenden su ile birlikte vermelisiniz ve 8 saat sonra alın önünden.

Oyla 0

dete1

iyikus.com Üyesi
Merhaba.
Yemini de yiyecek tabi.
Siz mamayı koyun önüne uzaktan izleyin. O merak edip tadına bakacaktır.
Mamayı tarife göre hazırladınız mı?
Sabah erkenden su ile birlikte vermelisiniz ve 8 saat sonra alın önünden.
hazırladım hocam pirincin suyuyla birlikte verdim, yalnızca dekstroz bulunmadığı için koyamadım.
kafesin mamadan uzak bir köşesinde mutlu mutlu ötüyor şimdilik bebiş... gelmiyor. biraz sonra gelecek gibi ama alıştı biraz.
teşekkür ederim yardımlarınız için

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Rica ederim, siz mamayı koyun o merak edip gelecektir. Pirinç suyunu içiyor mu?
Dekstroz yoksa mamanın içine koyduğunuz Entrobac'ı aynı zamanda mamanın en üstüne azıcık serpin (çay kaşığının ucu kadar) tadını alınca mamayı da yiyecektir.

Oyla 0