Bu Dışkının Sebebi Nedir?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan .....
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

.....

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşumu götürdüğümüz veteriner mantar için 10 gün triflucan kullanmamızı söylemişti. 10 gün sonunda dışkıları böyle:

Dün kontrole götürdüğümüzde dışkılarının düzelmediğini gösterdim ama veteriner kuşumun iyileştiğini, içimin rahat etmesi için 1 hafta boyunca da ağızdan sabah akşam 1 damla triflucan vermemi söyledi. Sizce bu dışkılar iyileşmiş bir muhabbet kuşu dışkısına benziyor mu? E coli veya trikomanas olabilir mi diye sorduğumda öyle olmadığını söyledi fakat emin olamadım. Sizce sorun nedir? Ankara'da laboratuvar analizi yaptırabileceğim bir yer var mı?

Sekans lab incelenebilir.
Mantar ilacını yeteri kadar kullanmışsınız. Onun yerine bactrim denenebilir. 5-6 gün.

Olabilir evet. Suluk hesabı zor baytril için ancak 6-8 damla civarı yeterli olacaktır. 3. günün sonunda durumu bir karşılaştıralım

Bu tarz hastalık durumlarında gecikmemek gerekiyor. Her geçen gün oldukça kıymetli. Bactrim daha elverişli olur ama baytril de çalışabilir

Bu tarz hastalık durumlarında gecikmemek gerekiyor. Her geçen gün oldukça kıymetli. Bactrim daha elverişli olur ama baytril de çalışabilir
Kuşlarım dışkıları dışında gayet iyi durumda olduğu için durumun aciliyetini kavrayamadım. Sizin de bu yönde bir söyleminiz olmaması da bunu pekiştirdi. Resim/video göndermeyen, kurallara uygun başlık veya içerik yazmayanlara böyle bir tepki gösterilmezken bana tepki gösterilmesini pek adil bulmadım, açıkçası oldukça rahatsız etti.
Bunun dışında Bactrim'i en yakın zamanda temin edeceğim, tam dolu suluğa 6-7 damla ekleyip 6 saatte bir yenileyecek miyim?

Bir canlı besleniyorsa her ihtimal değerlendirilmesi gerekiyor. Tepkiyi kişisel algılamayın, genel olarak yapılması gereken her zaman zaman kaybetmeden süreci kontrol altına almak olmalı. Bir çok başlıkta da benzer tepkileri veriyoruz. Özellikle @neanderthalensis hocam bu konuda daha hızlı davranıyor.
Günde iki kez suyunu yenilemeniz de yeterli olacaktır. Çok geçmiş olsun

1 gün daha kullanıp bitiriniz hocam. Bir kaç gün vitamin ve probiyotik sonrası dışkı top halini alacak mı gözlem yapalım.

bu safralı görünüm genelde iyi beslenmediğini gösteriyor bize ama biraz daha toparlamış gibi geldiler bana
Hastalık sürecinde yem ve takviye dışında bir şey vermedim. Meyve sebze vermeye yeniden başlayayım mı? Yoksa az yem yediklerini veya sindirim sorunu yaşadıklarını mı kastettiniz?

Son düzenleme:
Muhtemelen böbrek sorunu var kuşun. Normal şartlarda kullanılan ilaçlarla toparlaması gerekirdi. Meyve ağırlıklı değil de sebze ağırlıklı takviyelerle beslemek daha uygun olacaktır.

Durum belirsiz olunca test yaptırdım. Megabakteri ve antibiyogram dışındakilerin sonucu bugün geldi:

Ekli dosyalar

• IMG_20240227_193621.jpg
    IMG_20240227_193621.jpg
    185.3 KB · Görüntüleme: 10
Durum belirsiz olunca test yaptırdım. Megabakteri ve antibiyogram dışındakilerin sonucu bugün geldi:
geçmiş olsun,

geçmiş olsun,
Staph epidermidis için ne kullanmalıyım? Ayrıca Candida ve maya için mikostatin, klebsiella ve staph aureus için sulphamezathine mi kullanılmalı?
İlaçlara hemen başlayayım mı yoksa antibiyogram testini mi bekleyeyim?

staph aureus için bactrim, sulphamazethine olabilir. Mikostatin veya fungostatin mayalar için yeterli olur. Genel durumu kötü ise ilaca başlayın derim.Sulphamazethine ile mikostatin eş zamanlı kullanılabilir.

staph aureus için bactrim, sulphamazethine olabilir. Mikostatin veya fungostatin mayalar için yeterli olur. Genel durumu kötü ise ilaca başlayın derim.Sulphamazethine ile mikostatin eş zamanlı kullanılabilir.
O zaman test sonuçları gelince bir veterinere de danışıp öyle başlayayım. Çünkü bu ilaçları daha önce de kullanmıştım, belki bazılarına direnci vardır.
Genel durumu iyi, dediğiniz ilaçlar elimde var.