Bu Dışkının Sebebi Nedir?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan .....
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

.....

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşumu götürdüğümüz veteriner mantar için 10 gün triflucan kullanmamızı söylemişti. 10 gün sonunda dışkıları böyle:

Dün kontrole götürdüğümüzde dışkılarının düzelmediğini gösterdim ama veteriner kuşumun iyileştiğini, içimin rahat etmesi için 1 hafta boyunca da ağızdan sabah akşam 1 damla triflucan vermemi söyledi. Sizce bu dışkılar iyileşmiş bir muhabbet kuşu dışkısına benziyor mu? E coli veya trikomanas olabilir mi diye sorduğumda öyle olmadığını söyledi fakat emin olamadım. Sizce sorun nedir? Ankara'da laboratuvar analizi yaptırabileceğim bir yer var mı?

şimdi en son neler kullandınız?
21 Ekim'de veterinerde tedavi görmeye başladı kursak mantarı için 5 gün sürdü, ne kullanıldı bilmiyorum.

26 Ekim'de triflucan kullanmaya başladık, 100 ml suya 2 ml 10 gün

27 Aralık'ta sulphamezathine kullanmaya başladık, 100 ml suya 6 damla 6 gün

2 Ocak'ta mikostatin kullanmaya başladık, 50-75 ml suya 8 damla 6 gün

17 Ocak'ta triflucan kullanmaya başladık, 100 ml suya 1,5 ml 10 gün

5 Şubat'ta bactrim kullanmaya başladık, 100 ml suya 7 damla 6 gün

29 Şubat'ta 1 gün mikostatin verdim, 75 ml suya 8 damla

Son düzenleme:
hep aynı döngüde giden ilaçlarla devam edilmiş. Muhtemel baytril önerisi gelecek. Zaten duyarlı olarak da görünüyor sonuçlarına göre. Ardından yine bir kursak ilacı ile süreci tamamlatacaklardır kanaatindeyim.

7 gün 100 ml suya 0,5 ml Enrofloksasin (Enrofloxacin) etken maddeli bir ilaç ve 15 gün sabah akşam ağızdan birer damla Mikostatin verdi.

Sizce duyarlı olduğu ilaç neden etki etmemiş olabilir? Ayrıca mantar için Triflucan mı kullanayım? Kullansak da tam olarak duyarlı olduğu bir antifungal olmadığı için kesin sonuç alamayacak mıyız?

az bir miktarda kuş bünyesinde bu bakterilerin olması normal. Kuş genel anlamda nasıl?
*Bir ihtimal kullanılan dozaj sizin kuşunuz için yetersiz kalmış olabilir veya etken maddesini değiştirmek gerekiyor.

az bir miktarda kuş bünyesinde bu bakterilerin olması normal. Kuş genel anlamda nasıl?
*Bir ihtimal kullanılan dozaj sizin kuşunuz için yetersiz kalmış olabilir veya etken maddesini değiştirmek gerekiyor.
Genel durumu iyi. Normal bir kuştan farksız hatta daha hareketli olduğu söylenebilir fakat ağzı kokuyor büyük ihtimal mantar kaynaklı.

Konuya baştan bi göz gezdirdim. Sizin sorununuz daha çok mantar kaynaklı gibi. Muhtemelen kandidaya megabakteride eşlik ediyor olabilir. Benim tavsiyem amfoterisin b etken maddeli bir ilaç kullanıp süreci sonlandırmanız yönünde olucak...

Bakterilere takılmayın, bu kadar antibiyotikten sonra bakteri falan kalmaz kuşta. Yani hastalığa sebep olucak oranda kalmaz. Yoksa her kuşun bünyesinde bakteri çıkar..

Bunun dışında bazı dışkılar hiç bir zaman tam olarak düzelmez. Sebebide iç organ problemleri karaciğer, böbrek, pankreas vs. (benim tecrübeme göre).. Bu yüzden dışkı için ilaçlarla antibiyotiklerle kuşu yormaya gerek yok. Ancak tabi uzun vadede karaciğer vs. iç organlara faydalı olucak deve dikeni çayı gibi doğal bitkisel katkılar kullanılabilir. Dışkılarada faydası olucaktır..

Son olarak kullanıcı adınınız neden nokta nokta? :)

Konuya baştan bi göz gezdirdim. Sizin sorununuz daha çok mantar kaynaklı gibi. Muhtemelen kandidaya megabakteride eşlik ediyor olabilir. Benim tavsiyem amfoterisin b etken maddeli bir ilaç kullanıp süreci sonlandırmanız yönünde olucak...

Bakterilere takılmayın, bu kadar antibiyotikten sonra bakteri falan kalmaz kuşta. Yani hastalığa sebep olucak oranda kalmaz. Yoksa her kuşun bünyesinde bakteri çıkar..

Bunun dışında bazı dışkılar hiç bir zaman tam olarak düzelmez. Sebebide iç organ problemleri karaciğer, böbrek, pankreas vs. (benim tecrübeme göre).. Bu yüzden dışkı için ilaçlarla antibiyotiklerle kuşu yormaya gerek yok. Ancak tabi uzun vadede karaciğer vs. iç organlara faydalı olucak deve dikeni çayı gibi doğal bitkisel katkılar kullanılabilir. Dışkılarada faydası olucaktır..

Son olarak kullanıcı adınınız neden nokta nokta? :)
Megabakteri testi negatif çıktı, yine de amfoterisin b kullanayım mı?

İsmimin böyle olmasının sebebi bir moderatörün gerekli tedaviyi zamanında yapmadığım gerekçesiyle beni engellemesi. Kendisi bu süreçte kuşumu veterinere birkaç defa götürdüğümü bilmiyordu elbette fakat sadece tek bir konuya bakarak önceden açtığım konuların göz ardı edilip böyle bir karara varılmış olması beni rahatsız etmişti. Ben de çok üstlemedim sadece sonrasında ismimi ve fotoğrafımı değiştirdim. Anlattığım olayı bu konunun başında görmüşsünüzdür zaten.

Son düzenleme:
Megabakteri testi negatif çıktı, yine de amfoterisin b kullanayım mı?

İsmimin böyle olmasının sebebi bir moderatörün gerekli tedaviyi zamanında yapmadığım gerekçesiyle beni engellemesi. Kendisi bu süreçte kuşumu veterinere birkaç defa götürdüğümü bilmiyordu elbette fakat sadece tek bir konuya bakarak önceden açtığım konuların göz ardı edilip böyle bir karara varılmış olması beni rahatsız etmişti. Ben de çok üstlemedim sadece sonrasında ismimi ve fotoğrafımı değiştirdim. Anlattığım olayı bu konunun başında görmüşsünüzdür zaten.

Mantar ilaçlarının içinde kuşlarda en etkili olan amfoterisin b etken maddeli ilaçlar. Bu yüzden ben her halukarda amfoterisin b öneriyorum. Tabi piyasada bulmak biraz zor olabilir. Kuşlarla ilgilenen bazı veterinerlerde bulunabiliyor..

Mantar ilaçlarının içinde kuşlarda en etkili olan amfoterisin b etken maddeli ilaçlar. Bu yüzden ben her halukarda amfoterisin b öneriyorum. Tabi piyasada bulmak biraz zor olabilir. Kuşlarla ilgilenen bazı veterinerlerde bulunabiliyor..
Tamamdır. Kullanımı günde ağızdan 1 damla şeklinde mi olacak?

amfoterisin b kullanım süresi epey uzun. Ben olsam şuan bu ilacı kullanmazdım. Fungistop gibi bir ürün alıp kullanırdım.