Bütün kuşlarımda koyu yeşil dışkı

Mustafa Tetik

Forum Sakini
İlk attığım fotoğraftaki 3 gündür vardı, sulphamezathine kullanıyorum. Bugün diğer iki kuşumun dışkıları da aşağıdaki gibi oldu. Bana koksidiyoz gibi geldi. Birinin dışkısında tek bir yem tanesi de var, koksidiyozda oluyordu diye hatırlıyorum. Hepsine sulphamezathine mi kullanayım yoksa başka bir etken madde alayım mı?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210920_074459.jpg
    Screenshot_20210920_074459.jpg
    149.4 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210920_074517.jpg
    Screenshot_20210920_074517.jpg
    110.3 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210920_074441.jpg
    Screenshot_20210920_074441.jpg
    146 KB · Görüntüleme: 11
Kendim hazırlayıp biraz yedirdim mamadan. Sonra baktım olmuyor veterinere götürüyordum, babamla tartıştık gidemedim. Hayvan gözümün önünde ölecek . Off umarım yarına kadar dayanır okul çıkışında bir şekilde gidip ilaçlarını alırım. Gece tekrar beslemeye çalışacağım. Keşke hiç almasaydım onu, çok daha iyi bir yaşamı hakediyordu.

Oyla 0
Dayanir dayanır. Gözleri hala canlı. Sulfamid bir ürün anlık olarak iş görür varsa evde

Oyla 0
Mustafa yavru besleme maması var mı elinde?
yoksa elindeki mamayı damlalıktan akacak kıvama kadar sıcak su ile inceltebilir misin?

Oyla 0
Evet damlalık var evde. Ben biraz daha besledim mamayla şu an dışkısı resimdeki hale döndü. Evde yavru besleme maması yok ne yazık ki ama cede mama var onu veriyorum. Yarın ondan da alayım mı?

Ekli dosyalar

• IMG-20210926-WA0005.jpeg
    IMG-20210926-WA0005.jpeg
    293.8 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
A21 alırsan iyi olur.
şimdi şuanda şöyle yap:
Öncelikle elektroliti hazırla,damlalığa çek ve gagasından içeri 20 damla damlat.
Elindeki mamayı ez toz hale getir,sıcak su ile lapa kıvamına getir,ılımasını bekle.
ılıdıktan sonra içine çay kaşığının ucu ile elektrolit ekle,aynı şekilde çaya kaşığının ucu ile entrobac ekle.
Damlalıkla çek ve ağzına 20-30 damla damlat.

Oyla 0
1 kere daha önce elektrliti tek ver.30 dakika sonra hazırladığın mama ile besle,sonra bırak sıcakta uyusun.
Uyuması da çok önemli.
Sabah kalkınca veterineri ara kursağına mamayı direk bassın.
Eğer veterinerde var ise Vitaformu mercümek tanesi kadar mamaya ekleyip öyle birlikte bassın.
Vitaform sonrası dışkıda hızlı bir değişim, kuşta bir canlanma olmasını bekliyorum.
Dışkıda kahverengi leke göremediğim için net koksidiyoz diyemiyorum, bakteriyel ağırlıklı olabilir düşünüyorum.
Ama koksidiyoz etkisi de mutlaka vardır,tedavisi de yapılmalı tabi ki.
Bu belirsiz durumlarda Vetakoksin de çok iyi çalışıyor.
İlaçları aldıktan sonra kuşun son dışkı durumuna göre tekrar değerlendirelim.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Atilla Algansoy Hocam bütün veterinerleri gezdim Baycox veya türevi ilaç bulamadım. Şimdi eve gidiyorum. Kardeşim kuşun durumunun iyi olduğunu söyledi. Eve gidince kuşu ve dışkısını atarım. Aynı şekilde beslemeye de devam edeceğim çok faydası oluyor.

Oyla 0
İyi olmasına çok sevindim.
Aynı şekilde beslemeye devam.
Kuş beslendikçe hayata bağlanır, toparlar.
A21 mama temin edebilirsen çok iyi olur, bölünmüş olarak satıyorlar.
Antikoksidiyal ilacı bir şekilde temin edersen çok iyi olur.
Koksidiyoz şu an salgın durumunda, çoğu kuşta gözlemliyorum.

Oyla 0
@Atilla Algansoy Toltrazuril lazım olunca beni etiketleyebilirsiniz demiştim ama unutuyorsunuz sanırım. Ben birçok konuya bakamıyorum sizin gibi.

Oyla 0
Kuşum hastalığı atlatmış durumda. Beslemeye devam ediyorum ama artık kendi de yiyor. Resimdeki sulu kısım gece dışkıları, diğerleri gündüz. Probiyotik takviyesi ile tamamen toparlayacağını düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210929_165142.jpg
    Screenshot_20210929_165142.jpg
    204.8 KB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Gaywt iyi görünüyor

Toparlanma zamanla artacaktır. Stresten uzak tutunuz
?

Son düzenleme:
Oyla 0