Bütün kuşlarımda koyu yeşil dışkı

Mustafa Tetik

Forum Sakini
İlk attığım fotoğraftaki 3 gündür vardı, sulphamezathine kullanıyorum. Bugün diğer iki kuşumun dışkıları da aşağıdaki gibi oldu. Bana koksidiyoz gibi geldi. Birinin dışkısında tek bir yem tanesi de var, koksidiyozda oluyordu diye hatırlıyorum. Hepsine sulphamezathine mi kullanayım yoksa başka bir etken madde alayım mı?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210920_074459.jpg
    Screenshot_20210920_074459.jpg
    149.4 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210920_074517.jpg
    Screenshot_20210920_074517.jpg
    110.3 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210920_074441.jpg
    Screenshot_20210920_074441.jpg
    146 KB · Görüntüleme: 11

Nur avcı

Forum Sakini
@Atilla Algansoy detaylı anlatımınız için teşekkürler ☺️ Bende damlalık yok ama şırınga var onunla 4 damla olur mu? Kuşum kendisi yemini yiyor bu sebepten A21 i kullanmasak olur mu? Tahlil sonucunda aşırı derecede mantar çıktı hatta mantarın yoğunluğundan bakteriye bakılamamış. Şu an amfoterisini halen bulmaya çalışıyorum bari bu sırada koksidyoza başlayabileyim istedim cumartesi netcox gelecek pazara dediğiniz şekilde başlarız inşallah.
Kuşumdaki hastalık belirtileri ise; Bazen dışkıda yem, sulu dışkılama, yeşil renk bırakan dışkı, bazen turuncu yeşil geçişli dışkı yani hep bir farklı. Kuyruk dibini hızlıca kaşıdığı oluyor ve geçenlerde uçtuktan sonra kanat tutulması yaşadı. Boğaz esnetme hareketi de yapıyor bir şey kalmış gibi.

Netcox oldukça etkili sanırım çoğu ilaç 5-7 gün arası verildiğine, tedavinin 3 gününde ilaç verilecek olması şaşırttı beni.

Son düzenleme:
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Rica ederim.
Şu durumda uzun zamandır hastalık çektiği için ve bağırsak florası bozuk olduğu için önerdim.
Uygularsanız olumlu anlamda kuşunuzda çok fark yaratır. Çünkü şu durumda vitamin mineral gibi elementleri de yeteri kadar bağırsaktan ememediği için yedikleri yeteri kadar fayda etmiyor, yaramıyor kuşa.
Kısacası hatalıklarda ilaçtan önce beslenme gelir. Besili hayvan hastalıkla çok daha iyi mücadele eder.

Son düzenleme:
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Şırınga ile suluğa damlatırken de kaçıyor, sonra tekrarlamak zorunda kalıyorsunuz işlemi, o sebeple söyledim.:)
Evet. 40 cc suya 4 damla iyidir.

Son düzenleme:
Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Şırınga ile suluğa damlatırken de kaçıyor, sonra tekrarlamak zorunda kalıyorsunuz işlemi, o sebeple söyledim.:)
Evet. 40 cc suya 4 damla iyidir.
Evet evet ? sulphamazethine kullanırken bir kere yaşadım o durumu bazen şırıngalar resmen tutukluk yapıyor biraz basınca da ilaç kaçıyor sonrasında dökmek zorunda kalınıyor. O damlalıktan da edineyim en iyisi sorunsuz olur.

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
@Atilla Algansoy Hocam elektrolit, vitamin, probiyotik gibi destekler verdim kuşlarıma. Biri iyileşti fakat diğeri iyileşmedi. Bu akşam kabarmaya başladı. Iştahsızlık devam ediyor. Artık ilaç başlamalı mıyım? Son yaptığı dışkısı bu şekilde:

Ekli dosyalar

• IMG_20210926_024055.jpg
    IMG_20210926_024055.jpg
    137 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0

bespokeN

Forum Sakini
Başka konulara soru sorulduğu zaman hem konu yanıtlanmış gibi gözüküyor hem de takibi zorlaşıyor. Bence bu durumda soran kişiye verilecek tek cevap: "Yeni konu açınız." veya "Özel mesaj yoluyla sorunuz." olmalı.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Kuşun ilk önce kursaktan beslenmesi gerekiyor acilen.
Kursaktan besleyecek bir veteriner veya petshopçu bulabilir misin?
Elinde hangi ilaçlar ve destekler var?

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Kuşun ilk önce kursaktan beslenmesi gerekiyor acilen.
Kursaktan besleyecek bir veteriner veya petshopçu bulabilir misin?
Elinde hangi ilaçlar ve destekler var?
Hocam hangi ilacı söylerseniz hemen alabilirim onda sıkıntı yok. Elimde elektrolit, multivitamin, b vitamini, probiyotik, bağışıklık güçlendirici vs. var. Kursaktan besleme nerede yaptırabilirim bilmiyorum ama bir bakayım.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Hocam hangi ilacı söylerseniz hemen alabilirim onda sıkıntı yok. Elimde elektrolit, multivitamin, b vitamini, probiyotik, bağışıklık güçlendirici vs. var. Kursaktan besleme nerede yaptırabilirim bilmiyorum ama bir bakayım.
Kuş tabana inmiş ise hızlı davranmak lazım.Hızlıca kursaktan yavru besleme maması ile beslenmesi gerekiyor.
Pethsopçu veya özel veterinerlere bir sorun ellerinde mama ve el besleme aparatı var mı diye.
Elektrolit ve multivitamin olarak ne var?

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Kuş tabana inmiş ise hızlı davranmak lazım.Hızlıca kursaktan yavru besleme maması ile beslenmesi gerekiyor.
Pethsopçu veya özel veterinerlere bir sorun ellerinde mama ve el besleme aparatı var mı diye.
Elektrolit ve multivitamin olarak ne var?
Elektrolit röhnfried Elektrolyt 3Plus
Multivitamin gervit-w

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Önce 30-40 cc bir suya göre elektrolit hazırla sonrasında damlalıkla ağzına 20 damla damlat.
Bu arada da kursaktan beslemeyi nerede yaptıracağını araştırmaya başla.

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Hocam elimde cede mama var. İçine probiyotik ve vitamin de katıp, su ile mama halinde vermem uygun olur mu? Şırınga ile besleyebiliyorum bu şekilde.

Oyla 0