Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Caremycin Ne işe Yarar? Caremycin Kullanımı
Kuş ecza dolabınızda mutlaka bulunması gereken ürünlerden bir tanesidir Caremycin. Bir çok sağlık probleminde kullanılmaktadır. Özellikle kuşların zayıflaması ve sindirimlerinin güçsüzleşmesinden faydalanan bakterilerin önlenmesine katkı sağlamaktadır.

Caremycin endikasyonu:

Salmonelloz (Paratyphus), E-coli, Kara benek, Salla baş, kanat tutulması, yeşil ve sarı ishal gibi ortak bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde önerilir.

Caremycin Nasıl Kullanılır, Dozajı
Önleme: 5 ardışık gün boyunca 5 litre içme suyu için 5 g Caremycin veya 25 litre içme suyu için 1 poşet.
Az kuş besleniyorsa tam dolu suluğa mercimek tanesi büyüklüğünde bir oranda verilebilir. Oranda dikkatli olmanız gereklidir.

Etkileşim (ler): bilinmiyor

Kullanım tavsiyeleri:

• Hasta hayvanları karantinaya alınmalıdır.
  • Sadece hasta kuşlara değil, tüm kuşlarınıza vermelisiniz bu hastalıklar gözlemlendiğinde
  • Tavsiye edilen dozu içme suyunda karıştırın
  • Musluk suyu kullanılmamalıdır. İlaçlı su verildiğinde kafeste başka suyun olmadığından emin olunmalıdır.
  • İlaçtan sonra hayvanlarınıza 4 gün boyunca multivit mix ve probiyotik desteği sağlanmalıdır. Tedavi bu süreçte devam ediyor.
  • Kafeslerin dezenfekte edilmesi gerekir bu süreçte. Başlarken ve tedavi bitiminde.
  • Gün atlamadan, her gün verildiğinde etkili olacaktır. Verilen su 12 saatte bir tazelenmelidir.
  • Herhangi bir şüphe veya sürekli problem durumunda bir uzmana danışın.

NOTLAR: KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLARI OKUYUN.
  • Kuşlar için 25 gr veteriner ilacı içerir
  • Kuru, doğrudan güneş ışığından uzak, 0-30 ° C arasında saklayın.
  • Açıldıktan sonra fazla raf ömrü yoktur.
  • Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
  • Sadece hayvan tedavisi için kullanılır.
  • İlacın elinizle temasını önleyin mutlaka
  • Veteriner hekimliği, küçük hayvan muafiyet programına uygun olarak pazarlanmaktadır.

25 g içeriğinde:
Chlortetracycline HCI 3.125 g; Furaltadone HC1 3.125 g; Kloramfenikol 2.000 g
caremycin.jpg

Gökhan BÜYÜKKIRAL

iyikus.com Üyesi
Bu ilaç kimi kaynaklarda kurumaya da faydası olduğu yazıyor ne kadar doğru acaba sonuçta bakteriyel hastalık için bu ilaç. Fungal hastalık olarak belirtilmemiş.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Bu ilaç kimi kaynaklarda kurumaya da faydası olduğu yazıyor ne kadar doğru acaba sonuçta bakteriyel hastalık için bu ilaç. Fungal hastalık olarak belirtilmemiş.
Kuruma zaten başlı başına bir hastalık olmayıp diğer rahatsızlıkların sonucu oluşan bir durum.O yüzden bu ilaç ona iyi gelir diye birşey söz konusu olamaz bence.Biz de hafif bir ishal durumunda çok güzel toparladı.Yan etki görmedim.

Gökhan BÜYÜKKIRAL

iyikus.com Üyesi
Kuruma zaten başlı başına bir hastalık olmayıp diğer rahatsızlıkların sonucu oluşan bir durum.O yüzden bu ilaç ona iyi gelir diye birşey söz konusu olamaz bence.Biz de hafif bir ishal durumunda çok güzel toparladı.Yan etki görmedim.
Bence de... muhtemelen kimi satıcılar ürünü satabilmek adına yapıyor da olabilir. Kuruma hastalığı diye tabir ettiğimiz hastalığın başlangıç olarak kursak mantarının ilerlemiş hali. Zaten bunun için ilaçları mevcut ama erken teşhis ve gözlem önceliğimiz tabiki de...
Saygılarımla.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar kuruma hakkında bir konu hazırlamıştım okumak isterseniz linkini bırakıyorum;
Kuruma (kurumosis :)) diye bir hastalık YOKTUR!!!

Kuruma her ne kadar mantar hastalıklarıyla özdeşleşsede bir mantar hastalığı değildir. Daha doğrusu kuruma bir hastalık değildir. Bütün hastalıklara bağlı oluşabilecek bir durumdur. Bakteriyel, mantar, koksidiyel, protozoal her hastalıkta kuruma görülebilir. O yüzden kuşun göğüs kemiği hissediliyor çok zayıfladı diye mantar ilaçlarına sarılmayın sakın!!!

Caremycin hakkında Doğanay hocam bilgi vermiş. Bende kısaca etken maddelerinden bahsediyim. Etken maddeler çalıştığım bir konu :)

Caremycin 3 etken maddeli bir ilaçtır;

1. Etken Madde
Chloramhenicol : E-coli, salmonella ve daha birçok bakteriyel hastalıklarda etkili.

2. Etken Madde
Furaltadone : Nitrofuran grubu bir etken maddedir. Koksidiyozda en etkili ilaçlar nitrofuran grubu ilaçlardır.

3. Etken Madde
Chlortetracycline : Tetrasiklin grubu bir etken madde. Solunum yolu enfeksiyonlarında etkili.

Dip not: Mantar hastalıklarında etkili değildir!

Beyzagül G.

Çevirmen
Geçenlerde veterinerden öğrendiğime göre caremycin ağır bir ilaç olup ileride karaciğer ve böbreklerde soruna yol açabiliyormuş. Herkese kullanmasını tavsiye etmek ne kadar doğrudur bilemedim.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Geçenlerde veterinerden öğrendiğime göre caremycin ağır bir ilaç olup ileride karaciğer ve böbreklerde soruna yol açabiliyormuş. Herkese kullanmasını tavsiye etmek ne kadar doğrudur bilemedim.

Karaciğer ve böbreklere zarar vermeyen bir antibiyotikmi var? Eğer şu antibiyotik karaciğer ve böbreklere zarar vermez diyen biri çıkarsa gelsin buraya yazsın. Ama hasta kuşada ilaç verilmesi gerektiği bir gerçektir. İlacı vermezseniz kuşun hastalığı ilerler ve iyileşemez. Caremycine ağır derler sonra herkese baytril verirler. Asıl baytril bence en son kullanılıcak bir ilaç oldukça ağır ve bir çok kuşun bünyesi kaldıramıyor. Caremycin etkili ve güzel bir ilaç ve daha hiç bir kuşa ağır geldiğini görmedim. Bir çok hastalıkta etkili oluyor. Bu yüzden eğer hastalıktan eminsem her zaman önermeye devam ediceğim bir üründür. Ayrıyetten kendimde gözüm kapalı kullanırım. Ve eğerki buradaki kişiler veterinere gidebiliyorlarsa zaten yönlendiriyoruz direk ilaç önermiyoruz.

Hangi veteriner söyledi bunu size? İstanbuldaki bazı veterinerler hakkında bilgim var o yüzden soruyorum. Çünkü bazıları işgüzarlık yapmayı çok seviyorlar. Ve bu işgüzarların kuşlardan ve kuş hastalıklarından anladığı falanda yok. Her veterinerin her söylediği doğru değildir bunu bilin bir kere. Biz burada eğerki bişeyler öneriyorsak bu önerdiğimiz şeyleri kendimizde defalarca uygulamışızdır bunuda bilin. Eğer en ufak bir tereddütüm olsaydı kimseye önermezdim bu vebale girmezdim.

Burada konu açılıyor ve bizlerden yardım isteniyor. Veterinere gitmeye imkanı olmayanlara da kuş hastalıktan öleceğine bizde ilaç öneriyoruz. Ve bu ilaçları kimse kullanmak zorunda da değildir. Kullanıp kullanmamak herkesin kendi kararıdır/sorumluluğudur. Biz kimseye zorla bir şey kullandırtmıyoruz. Kullanmadan önce kendiniz araştırın, nasıl bir ilaçtır? etken maddeleri ne kadar etkilidir? yada ağırdır? kuşlarda ne gibi etkileri olur? bunlara rahatlıkla internetten ulaşabilirsiniz. Bizim önerdiğimiz ilaçlar sır değilki. Yıllardır kuşlarda kullanılan ilaçlar. Ve dediğim gibi kullanıp kullanmamak herkesin kendi kararı ve sorumluluğudur.

hilall266

iyikus.com Üyesi
Merhaba ümit bey kuşumun kuyruğu sık sık atıyor bunun için veterinere gittim biri solunumdan kaynaklı dedi ve hprodoxsi verdim 1 hafta kuşum biraz toparladı ama kuyruğunda düzelme olmadı. Bir kaç hafta sonra tekrardan başka veterinere götürdüm oda iç paraziti var dedi kontil ilaci verdi. İlacı aldım bir gün kullandım ama kuşumun diskisinda degisti ve kusmaya basldi bu yüzden kullanmayı bıraktım . Her ay tüy döküyor bu arada hprodoxsi ilaç dan sonra sadece vitamin kullandım.
En son başka birine götürdüğümde kusta bağırsak enfeksiyon başlangıcı var dedi caremycin ilacı önerdi henüz kullanmadım ilacı burda bi sormak istedim önce çünkü her veteriner farklı şeyler söylüyor. Lütfen yardım edermisiniz
linkini
Burda videosu var
Dıskı fotoğrafını da paylaştım.
Gerçekten hangi tedaviyi uygulayacağımi şaşırdım

Ekli dosyalar

• 20210322_194408.jpg
    20210322_194408.jpg
    790.8 KB · Görüntüleme: 8

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba ümit bey kuşumun kuyruğu sık sık atıyor bunun için veterinere gittim biri solunumdan kaynaklı dedi ve hprodoxsi verdim 1 hafta kuşum biraz toparladı ama kuyruğunda düzelme olmadı. Bir kaç hafta sonra tekrardan başka veterinere götürdüm oda iç paraziti var dedi kontil ilaci verdi. İlacı aldım bir gün kullandım ama kuşumun diskisinda degisti ve kusmaya basldi bu yüzden kullanmayı bıraktım . Her ay tüy döküyor bu arada hprodoxsi ilaç dan sonra sadece vitamin kullandım.
En son başka birine götürdüğümde kusta bağırsak enfeksiyon başlangıcı var dedi caremycin ilacı önerdi henüz kullanmadım ilacı burda bi sormak istedim önce çünkü her veteriner farklı şeyler söylüyor. Lütfen yardım edermisiniz
linkini
Burda videosu var
Dıskı fotoğrafını da paylaştım.
Gerçekten hangi tedaviyi uygulayacağımi şaşırdım

Yeni konu açıp daha net dışkı görselleri ve kuşun görsellerini ekleyin.. Bu konunun altından devam etmeyelim..