iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,009
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Çelik yöntemiyle gül çoğaltmak
patates1.jpg
Beğendiğiniz güllerden minik dallar alarak bahçenize taşıyabilirsiniz. Bunu yaparken ufak püf noktalar mevcut. Bu konuda bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca fidenin tutma oranını arttıracak olan süper Patatesi sizlere tanıtacağım :)

Çelik Yöntemiyle Gül yetiştirmek

Kök çelikleri en iyi bitki uykuda olduğu zaman sağlıklı kesimden alınır .Üsten 1 iki yaprak bırakılırsa enerji üretimi daha iyi olur.Toprağı nemli tutma önemlidir.Fazla suda tahliye edilmelidir aksi hal de çürüme başlar.Yaklaşık 1/4 -1/2 inç kalınlığında genç kök büyüme 4-inç uzunluğunda kesim uygundur. Güneş ışığı önemli rol oynamakta

Malzemeler:

  • Bahçıvan makası
  • 2 Patates
  • Buzdolabı poşeti ( 2 adet )
  • Gübre ve özel hazırladığımız toprak karışım
patates2.jpg

Üstteki fotoğrafta alttan ikinci karede ( patatesli olan ) biz bu şekilde gömeceğiz.
patates3.jpg
patates4.jpg
patates5.jpg


Nasıl dikiyoruz?

  • Görselleri takip ederek yapabiliriz. Bizim ek olarak yapmamız gereken tek şey patateslere taktığımız gül dallarını buzdolabı poşetine geçirip gömmek olacak. Kapalı kısmı üste kalcak şekilde takmalıyız. Eğer dalımız uzunsa şeffaf bir poşette kullanılabilir.
  • Kullanacağımız toprağın gübre karışımı , zengin bir toprak olmasına dikkat etmeliyiz.
patates6.jpg
Kullandığımız patates köklenmez mi?

  • Patatese saplanmış çeliklerin patatesleri bu süreçte kök salmaya başlıyor. Çelik kök salıncaya kadar patates gül dalını yani çeliğimizi besliyor.Patates çürüdüğü zaman çeliğimiz köklenmiş oluyor.
 
Üst Alt