Cennet Papağanı Baskın, Çekinik Genler

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,314
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Cennet Papağanı Baskın, Çekinik Genler
Tüm mutasyonların kromozom çiftlerinde (bu resimde gösterilmiştir) bulunmaktadır. Bu makalede üç tür kalıtımdan söz edeceğiz.
3464

AUTOSOMAL DOMINANT: Karanlık faktörler, Menekşe ve Alaca
Bu üç mutasyon dominant olduğundan, görünür olması için sadece çiftin kromozomlarından birinde bulunması yeterlidir.
3465

OTOSOMAL RESESİF (çekinikler): Turkuaz, Aqua, Orangefaced ve Marbled.
Resesif mutasyonlar olduğu için, kuşların fenotipinde görülebilmeleri için çiftin her iki kromozomunda bulunmaları gerekir. Bununla birlikte eğer bu mutasyonlar sadece bir kromozomda bulunursa, "bölünme" den söz ederiz. Böyle durumlarda gelen yavrular taşıyıcı olacak ama görünüşüne yansımayacak. Söylediğim bu dört mutasyona ek olarak, Şeftali yüzlü muhabbet kuşları (roseicollis), çok yaygın olmasalar da Soluk, Alagöz ve Resesif Alaca mutasyonlarını sunabilir. Göz halkalı cennetlerde, Pastel ve Ino mutasyonlarının resesif olduğunu unutmamalıyız.
3467
3466
3468

CİNSİYET BAĞLI MUTASYONLAR: Opaline, Ino, Pallid ve Tarçın.
Bu resesif mutasyonlar, erkeklerde ve dişi kuşlara farklı yansıdığından diğerlerinden daha karmaşıktır. Bu yüzden "cinsiyete bağlı mutasyonlar" olarak bilinir. Dişilerin cinsel kromozomlarından biri mutasyonlar hakkında genetik bilgi depolayamamaktadır. Bu yüzden cinsiyete bağlı mutasyonlarda dişi kuşlar her ikisi yerine sadece bir kromozom kullanacaktır. Bu miras Roseicollis mutasyonunda da bulunur.
3469
3470

Kalıtım mekanizması
3471


İki örnek doğurduğunda, ortaya çıkan yavru bir babadan bir diğeri de anneden bir kromozom alır. Bu tabloya göre 4 farklı seçenek oluşur.
Resimde ebeveynlerden birinden A kromozomunun diğer ebeveynin C ve D ile nasıl birleştiğini görebiliriz ve sonra B kromozomunun da aynısını yaptığını görebiliriz.

Bunlar, kalıtım türüne bağlı olacak farklı sonuçlarla ortaya çıkacak dört olası kombinasyondur: baskın, resesif ya da cinsiyete bağlı.

Baskın
Ebeveynlerden birinin mutasyonu yavruların fenotipinde görülürse, bu mutasyonun daima yavrulara iletildiğini anlayabiliriz. Bu doğru olmasına rağmen, bazen çıplak gözle kesin olarak bilemeyiz.
SF ve DF terimleri kafanızı karıştırabilir ama aslında zor değil. Sadece kromozom çiftlerinin imajını düşünün: SF, bir kromozomdaki mutasyonu taşıyan ve DF, çiftin her iki kromozomundaki mutasyonu taşıyan anlamına gelir. DF mutasyon SF ye baskındır. Başka bir şekilde söyleyecek olursak DF(double factor) 2 faktörse, SF(single factor) her zaman 1'dir.

Bu makalede iki SF örneğinin kombinasyonunun sonucunu hep beraber göz atalım:
2 SF eşlemesinden gelecek yavruların mutlaka %50'si DF olacaktır. %25 SF ve geriye kalan %25'i ise mutasyonu taşımayacaktır. Genelde dişiler taşımıyor :(

SF+SF = DF veriyorsa aynı şekilde DF+SF'de SF bebekler verebilir. Sadece fenotipe yansıyan oran değişecektir.
3472

Hakim mutasyonlar üzerine açıklamalar
Bir kuş, herhangi bir baskın gene bölünemez. Baskın her zaman çekiniğe baskın kalmaktadır.
İlk bakışta kuşun DF olup olmadığını anlamak her zaman mümkün olmamaktadır. Örneğin alaca mutasyonu baskın olduğundan, soyundan gelenler mutlaka Alaca baskın olacaktır.
Aslında, tek gerçek baskın mutasyon Pied (parçalı) mutasyonlardır çünkü SF ile DF örneği arasında görsel bir fark yoktur.
 
Üst