Cennet Papağanı Isırma Sorunu ve Öneriler

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,864
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Cennet Papağanı Isırma Sorunu ve Çözüm önerileri
Cennet veya sevda papağanları diğer papağan türleri gibi ısırmaya meyilli kuşlardır. Bu ısırmaların bir çok sebebi olduğunu unutmamak gerekir. Genelde güven sorunları olduğunda yoğun ısırmalarla karşılaşılmaktadır. Bir diğer önemli sebep ise kuşlarınıza doğru yaklaşamadığınızdandır. Isırmama alışkanlığı kazanması veya vazgeçmesi büyük ölçüde karakterine bağlıdır, çünkü biri diğerini tutmuyor ve hatta bir dakikaları diğerini :D
cennet-papagani-576x480.jpg
Özellikle yeni sahiplenildiğinde sık sık rahatsız etmek tıslama ve devamında kendini güvende hissetmeye başladığında ısırma alışkanlığı edinmesine neden oluyor. Kuluçka dönemindeki papağanlar için de aynısı geçerlidir.

Yeni sahiplenilen papağan önce kafesine, sonra size alışıncaya kadar ihtiyaçları dışında rahatsız etmemelisiniz. Kafese elinizi sokmanız, kafesin yerini sık değiştirmeniz, onu korkutan nesneleri kafesine yaklaştırmanız, salmanız ve yakalamaya çalışmanız vs doğru değildir.

Siz yakınında olsanız bile yemini yeyip suyunu içebiliyorsa, uyuklama sırasında rahatsız olmuyorsa, umursamadan kendisiyle ilgileniyorsa, sesinizden tedirgin olmuyorsa ona yaklaşmayı ve bir şeyler ikram etmeyi denemelisiniz.

Isırma huyundan vazgeçirmek kolay değildir, belki şş veya üfleme gibi tepkilerle ilgisini farklı yöne çekebilirsiniz. Yem ikram ederken de önce uzaktan yemi göstermeli, yemi gördükten sonra elinizi yaklaştırmalısınız. Çünkü her yem ikram ettiğinizde ısırmaya meyilli olduğu için bu alışkanlığını yerine getiriyor. Bu alıştırma gibi düzenli olarak tekrarlanırsa faydalı olabilir, bir süre sonra ısırmak yerine ikramı aramaya başlar belki.

İlerleyen zamanlarda oluşan ısırma alışkanlığı ise kemirme ihtiyacı veya eş isteğine bağlı stresten kaynaklanabilir. Kemirme ihtiyacı için doğal örgü halatlardan edinip kafeslerine asabilirsiniz. Eş isteğine bağlı stres ise kuluçka dönemi için uygun olan bireyin ilgi çekmek için eşinin ayaklarına küçük ısırıklar atmaya başlamasıdır, bu durumda da ona bir eş sahiplenmeniz en doğrusu olacaktır.
 
Üst