Cennet Papağanı Seçimi için 10 Tavsiye

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,359
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Cennet Papağanı Seçimi
Arthur Schopenhauer’in dediği gibi “Hayvanlar için şefkat, karakterlere iyilikle o kadar yakından bağlanmış ki, hayvanlara karşı acımasız olanların iyi bir insan olamayacağını güvenle söyleyebiliriz.” Hayvanlara karşı acımasız olmamanın en iyi yolu, onları satın almadan önce iyi tanımaktır. Seçtiğimiz evcil hayvan ne olursa olsun, daha önce pişman olabileceğimiz hataları önlemek için onların dikkatini ve ihtiyaçlarını önceden belirlemeliyiz. Bir Cennet Papağanı seçmeye karar verdiyseniz, bu 10 tavsiyeye bakın!

1. Onları gerçekten seviyor musunuz?
Temelde hayvan sahibi çocuklara hediyeler vermekten kaçınmalıyız çünkü anne babalar hayvanlarla ilgilenmek zorunda kalacaklar ve onları çocuklar kadar sevmeyebilirler! Bir cennet papağanı satın almadan önce, sizin gerçekten sevdiğiniz bir şey olduğundan emin olmalısınız ve onlar hakkında bilgi sahibi olan ve ihtiyaçları hakkında sizi bilgilendirecek olan insanlarla konuşmalısınız. Dilerseniz iyikus.com üzerinden de destek alabilirsiniz.

2. Onlar için bir yeriniz var mı?
Cennet papağanları odanın bir köşesinde unutulmamalıdır. Doğrudan güneş ışığının olmadığı bir yerde de. Kuşunuzun kafesinin bulunduğu alan hem güneş alacak hemde gölge alanlar oluşturan bir bölgede olmalıdır. Direk güneş ışığı kuşlar için çok zorarlı. Bu nedenle kafeste mutlaka gölge alanlar oluşturarak gün ışığı alan bir yere konumlandırmalısınız. Aynı zamanda kuvvetli yağmur ve rüzgardan korunması gerekiyor. Bu nedenle dikkatli bir seçim yapmak lazım. Temiz hava + gün ışığı onların özel istekleridir.

3.Cennet Papağanını nereden satın alabilirsiniz?
3473

Her zaman ilk önceliğimiz cennet papağanı üreten, üreticilerden temin etmelisiniz. Eğer bildiğiniz ya da yaşadığınız bölgede yok ise (ki ülkemizde cennet papağanı üreticileri oldukça az) güvendiğiniz pet shoplardan ya da Facebook gibi sosyal ağlardan aratarak ilanlara göz atabilirsiniz. Hem daha uygun hemde sağlıklı kuşlar bulma oranınız artacaktır. Mağazalarda cinsiyet, yaş, mutasyonu ve genotipinden aktarabileceği mutasyonlar gibi temel bilgilere ne yazık ki ulaşamıyorsunuz. Genelde ithal geldikleri için onlarda bilmiyorlar. Fenotiplerine bakarak yorum yapılabilir ama kanını bilmiyorsunuz. Şayet tercihiniz damızlık ise bunlara dikkat etmek gerekiyor. Asla kanatları kesilmiş bir kuşu kabul etmeyin. Hayvanınızın uçmasını istemiyorsanız, kuş almamak daha iyidir.

4. Özen, zaman ve özveriye ihtiyacı var
Tüm canlılar gibi, cennet veya sevda papağanlarının da bakıma ve yoğun ilgiye ihtiyacı var. Ancak iki nokta onlar için çok önemli: yiyecek ve hijyen. Cennet papağanı için yemek o kadar önemlidir ki, evcil hayvanınızın yaşam kalitesi buna bağlı olacaktır. Küçük kuşlarımız tohum karışımı yer ve temiz su içerler ancak onları iyi beslemek için yeterli değildir. Ayrıca kaliteli tohumlara, meyvelere, sebzelere, kalsiyum parçalarına ve mümkünse kalıptan çekilmiş gıdalara ve minerallere ihtiyaçları olacak. Yiyeceklerini yumuşatmanın ve yenilemenin bir yolu olarak kullanacakları suyu sık sık değiştirmek gerekiyor (her gün). Hijyen sabit bir faktör olmalıdır: kafesleri her kirlendiğinde ve dışkılar yığın olmadan temizlemeliyiz. Yaz kış yıkanmayı sevdikleri için ılık suyla banyo imkanı sağlanmalıdır. Ayrıca olası yaralanmalar için bir ecza dolabı oluşturmak gerekiyor. Bunun içinde öncelikle veterinerlere danışmalısınız. Kuş bakımı diğer kedi, köpek gibi evcil canlılar gibi masraflıdır. Sadece su ve yemle yaşamları yetersiz olmaktadır. Masraf yapıldığı sürece sağlıklı, ilgi ve sevgi verildikçe ailenizin bir parçası olacaklardır.

5. Bir değil iki Cennet Papağanı
3474


Sürü kuşları olduğu için yanında daima arkadaş ister cennet papağanları. Bu arkadaş sağlanmadığında belirli durumlarda daha agresif ve mutsuz olurlar. Her zaman tek başınıza yeterli olamazsınız onlara. İlginiz yetmez ona türünden bir arkadaş gerekir. Korktuğunuz nokta ele, kola alıştıramam bizi unutur noktasında sıkıntılar yaşıyoruz lakin "hiçbir şey olmuyor". Bir eşe sahip olduğunda karakterinin ne kadar yavaş değiştiğini göreceksiniz. Evcil hayvanınıza sürekli önem veriyor ve dikkat ediyorsanız, sorun azalacak, ancak ona gerekli zamanı asla veremeyeceğimizi biliyoruz. Kendi iyiliği için gerekli aktiviteyi ve etkileşimlerini sağlayabileceği, sosyalleşeceği arkadaşlar edindirin.

6.Cennet Papağanlarının Cinsiyeti
Birçok insan ilk papağanlarını alırken üretmek istemediklerini ancak papağanların güçlü içgüdüsü nedeniyle kolay olmadığını söylüyor. Aynı cinsiyetten çiftler, 2 erkek veya 2 dişi olsa bile üreme içgüdüsü ortaya çıkacaktır çünkü zamanı geldiğinde eşsiz bile olsalar dişiler sürekli yumurta bırakabilir ve erkekler kızgınlık dönemlerinde karakterlerini değiştirebilir ya da strese girebilir. Her zaman bir erkek ve bir dişi ile çiftler kurmanızı öneririm. Eğer yetişkin çift seçtiyseniz alırken pelvis kısmına dokunmalı, dişi erkek olduğunu ayırt etmeye çalışmalısınız. Bu yöntem her zaman net bir bilgi veremediği için DNA testleri yapılmalıdır.

7.Aynı türler ve uyumlu mutasyonlar
Çoğu zaman, cehaletle veya üremesini düşünmeyerek aldığımızda farklı türlerde seçim yaparız. Bu çok istenmeyen bir durumdur çünkü her bir türün tipik özelliklerini yok edecektir ve problemli yavrulara sebebiyet verecektir.

8.Evinizi Hazırlayın
Onları eve götürmeden önce, çevre değişikliği yapacağınız için mümkün olan en kısa sürede dinlenip rahatlayabilecekleri bir kafes hazırlamalısınız. Geniş kafesleri sevdikleri için lütfen uygun bir kafes araştırması yapınız. Dar kafese takılan yemlikleri sevmezler. Onlar kanaryalar için daha uygundur. Silo geniş,açık yemlikler papağanlarınız için idealdir. Onlara en iyisini vermek istesek bile kimi zaman kafesleri oyuncaklarla, aksesuarlarla doldururuz. Bu onları mutlu etmiyor ne yazık ki. Rahat uçabileceği ve kanatlarını tam çırpabileceği bir kafes hazırlanmalıdır. Yine aksesuar olmalı ama bu eylemini engellememelidir. Plastik değil ahşap tünekler kullanmalısınız!
3475
9.Gelir gelmez yanaşmalarını beklemeyin
Aceleci olmak, yeni üreticiler ve kuş sahipleri için harika bir düşmandır. Eğer kuşunuz yeni gelmişse, kısa süre içinde üremesini beklemeyin. Sakin ve sabırlı olmak gerekiyor.
İlk geldiklerinde sersemliği ve yeni ortama alışmaları için zaman tanımalısınız. Bu süreçte sağlığı yerinde dahi olsa az yem yeme, uyuklama durumları gözlemlenebilir. Min 2 kuş alındığında bu adaptasyon süreci hızla geçmektedir.

10.İhtiyacınız olan şeyler hakkında bilgi edinin
İhtiyaçlarınızı bize bildirebilirsiniz. Sizlere elimizden geldiğince eksikleri ve yapılması gerekenler konusunda destek verebiliriz. İlk adımınızı bu makaleyi okuyarak yaptınız ancak hala öğrenecek çok şeyiniz var. Dikkat, ihtiyaçlar hakkında bilgi edinmeye devam etmelisiniz.
 
Üst