Cennet Papağanı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,270
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Cennet Papağanı
Muhabbet kuşları kadar popüler olan bir diğer papağan türü de Cennet Papağanıdır. Cennet papağanları kıvrık gagalı diğer kuşlarda olduğu gibi benzer koşullarda yetiştirilmektedir. Bu konuda sizlere cennet papağanlarıyla ilgili kısa bir tanıtım yapacağım.
Cennet Papağanı Seçimi
Oldukça meraklı, sosyal ve ötmeyi, kendi aralarında sohbet etmeyi seven kuşlar oldukları için seçim yaparken öncelikle bu tutumlara bakmalısınız. Eğer bunu sergiliyorlarsa sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz. Kabarık duran, ishal gözlemlediğiniz kuşları tercih etmemenizi öneririm.
cennet-papagani_23201.jpg
Cennet Papağanı Kafesi
Diğer küçük papağan türlerine göre bulunduğu ortamda baskın olmayı sevdiğinde kendi türü harici diğer kuşlarla aynı kafeste beslenmemelidir. Kafesleri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmadığında agresif, sinirli olabiliyorlar ve ilgilenilmediğinde strese giriyorlar. Bu yüzden yeni bir cennet papağanı alırken kafese önem vermelisiniz. Kafes boyutu minimum 40*30*35 boyutlarında olmalıdır. Çift kuş alınacaksa boyutun biraz daha büyümesi gerekir. Kuş başı 25 cm olarak düşünürseniz yatay genişliği minimum 50 cm olması gerekir. İnternet üzerinden çifthane kafes araması yaparsanız uygun bir fiyata temin edebilirsiniz.

Profesyonel olarak sınıflandırdığımız görselde ki kafesler en rahat edeceği kafes seçeneğidir.
kafes.jpg
Kafes içinde olması gerekenler
Tünekler:
Tüneklerin ahşap ve sabit olması gerekir.
Oyuncak:
Tırmanmayı ve sallanmayı severler. Üst görselde olduğu gibi oyuncaklar tercih edilebilir. Ayna kullanılmamalıdır.
Kuş kumu, gaga taşı, kalamar:
Kafeste mutlaka bulunması gereken üçlüdür. Grit kuş kumu ayrı bir kapta sunulmalıdır.
Cennet Papağanı Beslenmesi
Cennet Papağanları tohumlarla ve bizlerin arada vereceği mama ve sebze meyvelerle beslenirler. Temel yiyecekleri tohum olduğu için ideal bir karışım sunmanız gerekir.

İdeal Yem;
Darı ağırlıklı beslendikleri için %60 oranında darı(sarı darı ağırlıklı olması gerekir), %10 oranında aspur, %10 yulaf ve geri kalan yüzdede kenevir, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, nijer, çedene, mavi haşhaş ve sevdikleri tropikal tohumlar verilmelidir. Bu karışım onlar için en ideal olanıdır.
Kuşlar doğal yaşamlarında meyveyi genelde su ihtiyaçlarını gidermek için yedikleri için, fazla verilmemelidir. Çünkü ishal yapabiliyor.
Aşırı kemirgen oldukları için sert sebzeleri ve asılan dal darı, kraker gibi yiyecekleri yemekten keyif alırlar. Örneğin havuç kabuğu soyulup verilebilir ve kısa sürede bitirdiğini göreceksinizdir.

Cennet Papağanı Eğitimi
Tüm kuşlarda olduğu gibi genç kuşları eğitmek daha kolaydır. Yeterli sabrı ve ilgiyi gösterdiğinizde ve güvenini kazandığında hiç ummadığınız kadar yakınlık gösterecektir sizlere. Kafes konumu genelde sabit kalması gerekir. Ayrıca gece kafes üzeri örtülmesi eğitim sürecini uzattığı söylenmektedir.
Kuşun yanında yüksek sesle konuşulmamalı, ani hareketlerden kaçınılmalı, uyurken huzursuz edilmemeli, zorla istemediği besinler verilmemeli ve alışmasını kolaylaştırmak için kesinlikle aç bırakmamalısınız. Gösterdiğiniz ilgiye karşılık verecektir. Bu konuda detaylı bilgileri yakında sitemizde bulabilirsiniz.
Daha detaylı bilgi için: Cennet Papağanı Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır - Patipuf
 

Ekli dosyalar

  • kafes.jpg
    kafes.jpg
    107.3 KB · Görüntüleme: 4
  • cennet-papagani.jpg
    cennet-papagani.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Yiğit Fırat

Forum Sakini
Katılım
4 Ağu 2017
Mesajlar
134
Puanları
98
Yaş
20
Konum
Ankara/Merkez
Cennet papağanları çok tatlı ancak bana muhabbet kadar çekici gelmiyor malasef. Bilgi için çok teşekkürler
 
Üst