Cennet papağanım çok hasta

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Elifnur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Elifnur

iyikus.com Üyesi
Merhaba cennet papağanım son iki üç haftadır çok halsiz ve hasta görünüyor. Kafasten çıktığında uçmuyor sadece yürüyor ve artık öttüğünü bile neredeyse duymuyorum genelde uyuyor. Yemek konusunda hala iştahlı. Dışkısı ishal şeklinde iki, üç haftadır sarı renk. Kuşlarla ilgilenen veteriner bulamadım ben de bir üniverste veterinerlik Hastanesi'ne götürdüm. Önce acilden baktılar ve kuruma hastalığı olduğunu söylediler bu anlattığım belirtileri anlattığımda ancak dışkı tahlili veya test yapılmadı. Tedavisi için şu ilaçları verdiler; dextroz/ 4 ml + Duphayte/ 1 ml (sarı) sabah öğle akşam ağızdan 2, 3 damla şeklinde. Mikostatin şurup 1/2 suluğa 4 damla her gün suluğu yenilenecek. Baytril-K %5 sabah akşam ağızdan 1 damla 5 gün boyunca bu tedaviyi uyguladım 5. Günindeyim ancak kuşum hala halsiz ishali hala devam ediyor hala uyuyor genelde. İlaçların yan etkisi mi bilmiyorum iştahı biraz azaldı. Ve nefes alıp verişi biraz hızlı ve hala tüyleri kabarık gibi duruyor hep. Ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun kuşımun gözümğn önünde eriyip gitmesini istemiyorum :(

Ekli dosyalar

• IMG_20220625_232549.jpg
    IMG_20220625_232549.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20220626_000742.jpg
    IMG_20220626_000742.jpg
    784.6 KB · Görüntüleme: 18
IMG_20220703_121350.jpgbirlikte yaşadığı diğer kuşuma bulaşmış olabilir mi? Bu güncel dışkı fotoğrafı. Hastalığını ilk fark ettiğim an ayırdım iki haftadır ayrılar suluğunu yemliğini falan yıkadım iyice. İyi gözüküyor ötüyor uçuyor ama yine de korkuyorum.

Üzüldüm kaybınız için. Dışkıları pek iyi sayılmaz bu kuşunda. Öncelikle bir iç parazit ilacı kullanmak lazım. Nilverm gibi. Daha sağlıklısı bir dışkı tahlili yaptırmak iyi olabilir.