Chucky bebek

Paramedic

Forum Sakini
Merhaba herkese öncelikle yeni üye oldum ve ilk kez muhabbet kuşu edindim. Şuan yaşlı bir disi kusum var aldigim kişi kuşla hic ilgilenmemiş çok vahşi ve çok kotu isirdigi için adini katil bebek chucky koyduk :D tahminen bir buçuk yaşlarında olduğunu düşünüyoruz yeni malzemeler aldim yarin elime ulaşacak salma cifthane kafes ve diğer yem suluk tünek gaga mineral taşlar vs vs. Bunun yanina bir de erkek kus almak istiyorum üretmek için ama anladigim kadariyla erkeğin büyük olması gerek büyük alirsam yine bana alışmayacak bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim kusun resmi ektedir ayrıca kusun gagasinda bir problem var aldigim kişi iki kez gagasini kesmiş ona da veteriner boyle yapmasini söylemiş şuan alt çenesi yamuk ama isirmasina bakilirsa gaga super :D birde bunun yerli mi cekoslavak mi ne olduğunu soylerseniz çok iyi olur

Öncelikle hoş geldiniz.Bana sanki o kadar yaşlı değilmiş gibi geldi açıkçası ama emin değilim.Burdan gördüğüm kadarıyla kafa çizgileri daha tam açılmamış.Resimler yanıltmıyorsa.Dişi kuşlar doğaları gereği zaten hırın ve yabani olurlar.Üzerine bir ilgisizlik eklenince daha da vahşileşiyorlar maalesef.Erkek kendisiyle yaşlı olabilir.Yanında dişisi olacağı için ve yaşı da geçgin olacağı için size alışması zor olacaktır illaki.Ama kendize alıştırmaya da uğraşırsanız dişisine ilgisi azalacaktır.Bunları göz önünde bulundurmalısınız.Gagasında bir gariplik var ancak resimler çok net değil anlayamadım.Yeni kesitiği için mi böyle duruyor yoksa hep mi böyle acaba emin olamadımDAha net bir resim koyma şansınız var daha iyi yorum yapılabilir.Irk tahmini içinde kuşun tam boydan resmine ihtiyacımız var :)

Merhaba, Forum Sitemize Hoş geldiniz :)
Maşallah Cadaloz olduğu belli gözlerden. Gagasında bir kayma ve ve bunlar genelde doğuştan olabiliyor ya da süreçte geçirdiği eneksiyonlardan. Hafiften mantar gözlemledim gaga kenarlarında. Renksiz, vazelin kullanabilirsiniz kuluk çöpüyle azıcık sürerek. Kesilmesi icap ettiğinde kesilmelidir ama tabi genelde bu yılda 1 kez olur ya da olmaz. Yanına dediğiniz gibi kuşun yaşına yakın ya da 1 yaş civarı erkek almanız uygun olacaktır. Şuan kuşunuz tüy değişiminde. Bu nedenle mama ve multivitamin takviyesi yapmanızı öneririm. Kuşunuz yerli gibi duruyor :)

Plastik tünek yerine ahşap tünek kullanmanızı tavsiye ederim. Çifthane kafes çok iyi bir kafes. Doğru tercih yapmışsınız. Birde önerim kuşu pet shopa götürüp kendisinin seçmesine izin verin erkeğini. Bu sayede süreç olumlu gidecektir. Ele alışma durumu maalesef olmaz bir yaştan sonra. Böyle durumlarda eşleme yapıp yavrularından kendinize alıştırmanız daha doğru olacaktır. Hem bu sürede deneyiminiz artmış olacaktır.

Öncelikle hoş geldiniz.Bana sanki o kadar yaşlı değilmiş gibi geldi açıkçası ama emin değilim.Burdan gördüğüm kadarıyla kafa çizgileri daha tam açılmamış.Resimler yanıltmıyorsa.Dişi kuşlar doğaları gereği zaten hırın ve yabani olurlar.Üzerine bir ilgisizlik eklenince daha da vahşileşiyorlar maalesef.Erkek kendisiyle yaşlı olabilir.Yanında dişisi olacağı için ve yaşı da geçgin olacağı için size alışması zor olacaktır illaki.Ama kendize alıştırmaya da uğraşırsanız dişisine ilgisi azalacaktır.Bunları göz önünde bulundurmalısınız.Gagasında bir gariplik var ancak resimler çok net değil anlayamadım.Yeni kesitiği için mi böyle duruyor yoksa hep mi böyle acaba emin olamadımDAha net bir resim koyma şansınız var daha iyi yorum yapılabilir.Irk tahmini içinde kuşun tam boydan resmine ihtiyacımız var :)
Hosbulduk tesekkurler yasiyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor elimizde ve gagasina veteriner bebekken yetersiz beslendiği için kaymis ve bu sekilde uzuyor demiş haliyle kisaltilmasi lazimmis ben yarin daha net resimler yüklemeye calisacagim acikcasi şuan sadece kafesin icinde elimde duruyor ve bunların yavrularini alip onlari kendime alistirmayi eger acemiligi üzerimden atarsam da daha da profesyonel şekilde beslemeyi düşünüyorum. İrk yas ve gaga için daha net resimler yarin yukleyecegim yorumlariniz için tekrar teşekkürler
Merhaba, Forum Sitemize Hoş geldiniz :)
Maşallah Cadaloz olduğu belli gözlerden. Gagasında bir kayma ve ve bunlar genelde doğuştan olabiliyor ya da süreçte geçirdiği eneksiyonlardan. Hafiften mantar gözlemledim gaga kenarlarında. Renksiz, vazelin kullanabilirsiniz kuluk çöpüyle azıcık sürerek. Kesilmesi icap ettiğinde kesilmelidir ama tabi genelde bu yılda 1 kez olur ya da olmaz. Yanına dediğiniz gibi kuşun yaşına yakın ya da 1 yaş civarı erkek almanız uygun olacaktır. Şuan kuşunuz tüy değişiminde. Bu nedenle mama ve multivitamin takviyesi yapmanızı öneririm. Kuşunuz yerli gibi duruyor :)

Plastik tünek yerine ahşap tünek kullanmanızı tavsiye ederim. Çifthane kafes çok iyi bir kafes. Doğru tercih yapmışsınız. Birde önerim kuşu pet shopa götürüp kendisinin seçmesine izin verin erkeğini. Bu sayede süreç olumlu gidecektir. Ele alışma durumu maalesef olmaz bir yaştan sonra. Böyle durumlarda eşleme yapıp yavrularından kendinize alıştırmanız daha doğru olacaktır. Hem bu sürede deneyiminiz artmış olacaktır.

Öncelikle teşekkürler bilgiler için kafes ve malzemeleri tamamen değişecek tahta tuneklerden gaga taslarina vitamin yemlerden kafese kadar bir kafeste olmasi gereken herşeyi tedarik ediyorum. Evet elimde şuan bir mantar kremi var onu uyguluyorum tüm üst gagasina sürebiliyorum. Bunu ne kadar siklikla yapmak gerekir. İnternette yaptigim arastirmalar sonucu parmagimda durmasini sagladim ama yalnizca kafesin içindeyken duruyor disarda durmuyor. Benim çalışma kosullarim biraz kotu acikcasi çok fazla nöbet tutuyorum bu yüzden yeni kuşu direk başka birine aldirmayi düşünüyordum bunu yaparsam ne olur? Aldigim kusu begenmez mi? Birde mantar dediginiz yeni gelen kuşa bulasacak mi? Mantar hastaligindan ne kadar surede kurtulurum. Acikcasi beni biraz yoracaksa bunu sahiplendirip yada petshop ile takas yoluyla yeni bir çift edinmeyi de düşünüyorum

Eş seçimi çok riskli. Kimi kuş hemen anlaşır, kimisi ise uyumsuzdur. Eşini beğenmeyebilir. Deneyerek öğrenebilirsiniz. Benim bir kuşuma kendim farklı zamanlarda 3 kuş aldım. Üçünü de beğenmedi ve çok kavga ettiler. En sonunda götürmeye karar verdim ve kendisi seçti. Mantar bulaşıcı olduğundan önce tedaviyi tamamlanmasını bekleyin derim. Size tavsiyem alt gaga çevresi ve üst kısımda burun deliklerine değmeyecek şekilde sürmeniz. Aynı şekilde ayaklara da ara ara sürmenizi tavsiye ederim. Yaklaşık 7-10 günlük bir tedavi gerektirir vazelinle ve her gün uygulanması gerekir. Diğer etkili yöntem ise oksijenli suyla o bölgeyi temizledikten sonra troysd kremi dikkatli bir şekilde sürmeniz gerekir.
Yoracak tabi ki. Daha ne ki bunlar :) Çaba sarf etmeden olmaz böyle şeyler. İyi bir bakım sağlanamayacaksa ya da yapamayacağınızı düşünürseniz bence sahiplendirin. Fakat mantar kolay tedavi edilebilir ve her kuşta çıkabilir. Bakımla ilgili problemler yüzünden meydana geliyor ne yazık ki. Birde beslenme.

Hosbulduk tesekkurler yasiyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor elimizde ve gagasina veteriner bebekken yetersiz beslendiği için kaymis ve bu sekilde uzuyor demiş haliyle kisaltilmasi lazimmis ben yarin daha net resimler yüklemeye calisacagim acikcasi şuan sadece kafesin icinde elimde duruyor ve bunların yavrularini alip onlari kendime alistirmayi eger acemiligi üzerimden atarsam da daha da profesyonel şekilde beslemeyi düşünüyorum. İrk yas ve gaga için daha net resimler yarin yukleyecegim yorumlariniz için tekrar teşekkürler

Öncelikle teşekkürler bilgiler için kafes ve malzemeleri tamamen değişecek tahta tuneklerden gaga taslarina vitamin yemlerden kafese kadar bir kafeste olmasi gereken herşeyi tedarik ediyorum. Evet elimde şuan bir mantar kremi var onu uyguluyorum tüm üst gagasina sürebiliyorum. Bunu ne kadar siklikla yapmak gerekir. İnternette yaptigim arastirmalar sonucu parmagimda durmasini sagladim ama yalnizca kafesin içindeyken duruyor disarda durmuyor. Benim çalışma kosullarim biraz kotu acikcasi çok fazla nöbet tutuyorum bu yüzden yeni kuşu direk başka birine aldirmayi düşünüyordum bunu yaparsam ne olur? Aldigim kusu begenmez mi? Birde mantar dediginiz yeni gelen kuşa bulasacak mi? Mantar hastaligindan ne kadar surede kurtulurum. Acikcasi beni biraz yoracaksa bunu sahiplendirip yada petshop ile takas yoluyla yeni bir çift edinmeyi de düşünüyorum
eğer kuşa eşi hemen almayı da düşünüyorsanız ayrı kafeslere koyun.Mantar tedavisi bitene kadar beklesin.Zaten yeni gelen de hemen evdeki kuşun yanına atilmamali.Erhangi bir hastalığa karşı bir süre farklı kafeslerde gozlemlenip oyle birlestirilmeli.Erkek kusu yavruluğu takacaginiz kafese koymalisiniz.Baskın olmalı kafeste çünkü.Zaten yeni ekipmanlariniz gelecek.Bence disinizin tedavisi bitene kadar ona koymayin bu kafeste devam edin.Erkeği de hemen alacaksaniz tabi.Yeni kafese atin getirince gozlemleyin bir sorun yoksa yine her ihtimale karşı kafesi dezenfekte edip disinizi atin yanına.Şunu da soyleyeyim disiyi hemen atmamanizi soylememin nedeni şu;Dişi de mantar olduğundan rmin olunduğu için kafesi yine dezenfekte etmeniz gerekecek bu nedenle söyledim.Mantar diğer kafeste herhangi birseye bulasmasin gibisinden.Eski kafesi kullanmayacaginiz için sorun olmaz.Tabi size kalmış

Bugün yeni ekipmanlarim geldi cifthane kafes muzlu gaga tasi alci gaga tasi blok mineral tasi kalamar kemiği banyoluk kraker yeni bir yem(quik karisik yeme elimdeki beyaz daridan biraz ekleyip karistirdim bu yem ideal midir?) ahşap tunekler bunun haricinde almamiz gereken herhangi bir şey var midir? Ayrıca mantar için olan krem ektedir bunun yerine vaseline mi kullanmaliyim. Elimde sivi olan yeni nesil vaselinelerden var o da ise yarar mi? Birde vitamin için ne zaman alindigini bilmediğim bir su damlasi var bunu kullanmaya devam etmeli miyim suyuna 10 damla atmak gerekiyormus onunda resmi ekte. Erkek kuşu chuckynin biraz daha düzelmesini bekledikten sonra alacagim yada önce bir tane yavru erkek alip daha sonra bir yetişkin çiftleşme için olandan alacagim. Simdilik hamfendinin memnuniyeti ve sagligini sağlamak birincil görevimiz :D

Duzeltme; internette baktigim kus mantarlarindan benim kusumda yok ama gagasi böyle eski gibi sizin kuslarinizdaki parlaklık o saglikli görüntü yok sanki eskimiş bir ahsapa benziyor vernik atilmasi gerekiyor galiba :) sakinlestikten sonra daha net gaga resimleri atmaya calisacagim

Ekipmanlarınız gayet yeterli görünüyor.Mantar için dediğiniz krem bu kutu olan mı acaba.Ben onu vazalin sandım ama.Gaga da bende net bir mantar oluşumu göremedim.Ancak ilaca başladıysanız bir kaç gün sürün derim.Ama ilaca başlamadıysanız vazelin sürebilrsiniz gözüne ve burnuna kaçırmadan ayaklarına ve gagasına sürün.Yenilenmesini sağlar gaganın.Vitaminin son kullanma tarihine bakın.Eğer geçmediyse kullanabilirsiniz.Ancak her gün katamay gerek yok.Örneğin 2 gün sadece sade ve taze su 2 gün vitamin şeklinde koyabilirsiniz.Ayrıca 15 günde bir probiyotikli veya elma sirkeli su verebilirsiniz.Elma sirkesini tam suluğa 5-6 damla damlatsanız yeterli gelir.Probiyotik içinde profesyonel olanlar var isterseniz onlardan alabilirsiniz.Ya da kuru maya ile kendiniz hazırlayabilirsiniz.Ancak bu suyu çok tutmamanız gerek en fazla bir gün sonra tazelemelisiniz.Ki zaten fırsatın varsa sularını hergün tazelemekte fayda var. Bunlara ek olarak da meyve sebze takviyesi yapabilirisiniz

çok net bir foto gelmediği için mantar olarak görmüş olabilirim. Belki yoktur. :/ Bu arada ekipmanlar iyi. Quick yem karışımı da olabilir. Fakat vitamini yeni almanızı öneririm. Avi-vit olabilir. 8-10 lira gibi. Kafesin ortasında ki teli kaldırabilirsiniz. Ballı krekerleri çok önermiyorum. Çünkü yapıştırmak için kimyasal kullanabiliyorlar. Siz evde kendiniz yapabilirsiniz krakeri ya da bunların yerine dal darı verebilirsin. Çok seveceklerdir. Sıvı vazelin bilemiyorum daha önce kullanmadım ama bana sorarsanız aynı değiller. Hayırlı olsun :)

Düzeltme: Kuş kumu göremedim. Bu temel ihtiyaç. Almanız gereklidir.

Son düzenleme:
çok net bir foto gelmediği için mantar olarak görmüş olabilirim. Belki yoktur. :/ Bu arada ekipmanlar iyi. Quick yem karışımı da olabilir. Fakat vitamini yeni almanızı öneririm. Avi-vit olabilir. 8-10 lira gibi. Kafesin ortasında ki teli kaldırabilirsiniz. Ballı krekerleri çok önermiyorum. Çünkü yapıştırmak için kimyasal kullanabiliyorlar. Siz evde kendiniz yapabilirsiniz krakeri ya da bunların yerine dal darı verebilirsin. Çok seveceklerdir. Sıvı vazelin bilemiyorum daha önce kullanmadım ama bana sorarsanız aynı değiller. Hayırlı olsun :)

Düzeltme: Kuş kumu göremedim. Bu temel ihtiyaç. Almanız gereklidir.
Bence krakeri hiç vermesin değinecektim unutmuşum. DAl darı kraker yerine daha sağlıklı gibi geliyor artık bana.Tabi bu benim düşüncem.Siz ne derseniz bilmem.

Bugün yeni bir çift çek muhabbet kuşu aldim. Kuşlarda şimdilik gözlemlediğim hiçbir sorun yok çiftlestiklerini görmedim ama sürekli kur yapıyorlar mavi olan kafasini sallayip tellere uçup gagasini tele vuruyor sanirim çiftleşme dansı gibi birşey ilk kusumuzdan görmediğimiz bu davranislar bize cok iyi geldi acikcasi. Sormak istediğim yeşil olanin burnu yani ceresi bana biraz tuhaf geldi resimlerini ekledim birde yas(petshop 1 ila 1 buçuk yas arasi olarak belirtti) ve cinsiyet tahmini sanirim mavi olan erkek son olarak yuvalik ne zaman takmaliyim ve en erken ne zaman yumurta alabilirim

Mantar değil bence. Oldukça kızışmış bir dişi. Yeşil olan dişi, mavi erkek. Yaklaşık 1,5 - 2 yaş arası görünüyor. Yuvalığı birkaç gün içinde takabilirsiniz. Yeni bir ortama geçtikleri için yuvalık takarsanız daha da strese girebilirler. Sularına e+s vitamini verirseniz çiftleşme isteklerini ve yumurta verimliliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda yumurta maması yaparsanız ( sitemizde tarifi var ) bu süreci hızlandırmış olursunuz. Net şu tarih diyemem ama sabrederseniz 2 ay içinde yumurta göreceğinizi düşünüyorum. Kafesi sakin ve ısısı iyi durumda olan bir odada koymanızı tavsiye ederim. TV yanı, koridor ve cereyan alan bölgelerde kafes konulmamalı.
Ek olarak; havuç, maydonoz, nijer tohumu, keçi boynuzu tozu mama ve yemlerde kullanarak teşfik edebilirsiniz çiftleşmeye.

Mamayi kaç gün arayla uygulamaliyim diğerine yediremedigim mamayi koymamla bitirmesi bir oldu vitamin ve mamayi haftada iki gün uygulamayi düşünüyorum yuvaligi da bir kaç gün içinde takiyim o vakit. Ama kafese çok çabuk alistilar beni de isirmiyolar aslında odaya bile saldim :D

Kuşların yetiştirilme şekillerine bağlı. Bendeki bir çifte asla yemez mama. Fakat diğerleri mama canavarı. 3 günde 1 verilebilir. Fakat 4 saatten fazla kalmamalı mama. Ardından kafes tabanı temizlenmeli. Çünkü hem koku yapıyor hemde kuşlar yiyebiliyor kalanları.

Mantar değil bence. Oldukça kızışmış bir dişi. Yeşil olan dişi, mavi erkek. Yaklaşık 1,5 - 2 yaş arası görünüyor. Yuvalığı birkaç gün içinde takabilirsiniz. Yeni bir ortama geçtikleri için yuvalık takarsanız daha da strese girebilirler. Sularına e+s vitamini verirseniz çiftleşme isteklerini ve yumurta verimliliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda yumurta maması yaparsanız ( sitemizde tarifi var ) bu süreci hızlandırmış olursunuz. Net şu tarih diyemem ama sabrederseniz 2 ay içinde yumurta göreceğinizi düşünüyorum. Kafesi sakin ve ısısı iyi durumda olan bir odada koymanızı tavsiye ederim. TV yanı, koridor ve cereyan alan bölgelerde kafes konulmamalı.
Ek olarak; havuç, maydonoz, nijer tohumu, keçi boynuzu tozu mama ve yemlerde kullanarak teşfik edebilirsiniz çiftleşmeye.
kizismisligi var evet ama resmin birinde yan profilde beyazliklar var gagada.O yüzden mantar dedim.Hatta işaretleyip attım ama sanırım desteklemedi resmi kaydetmedi.O anda da çok müsait olmadığım için tam yazamadim

yakından görmek gerekiyor sanırım :) Birkaç yakın cere fotoğrafı atabilir misin paramedic

Beyazlik yok aslında cekebildigim en net fotolar bunlar isik mi kötü telefon mu yada hareket ettikleri için mi yakalayamiyorum bilmiyorum ama çok net olmuyor. Elime alip iyice inceledim beyazlik yok ama o kadar kuru görünüyor ki sanki bir ağaç dali gibi görünüyor beyazliklarda oradaki kuruluklardan oluşan renk acilmalari yinede iki gündür vaseline uyguluyorum. Nazar değmesin şuan çok iyi gidiyoruz yavrularini alip onlari kendime alistirmak istiyorum. Yeni farkettigim şeyler agizlarina kusuyolar opusuyolar kafalarini kasiyolar kafa dansi yapiyolar ama bir turlu ciftlesmiyolar isler ilerledikçe ya erkek ya dişi kaciyor ve ortam bozuluyor sonra diğeri sinirlenip çak çak bagiriyor :D vitamin olarak çocuk vitamini supravit almaya karar verdim

Azıcık sabır. Bu işaretler çok önemli. Dediğim gibi yakında gelir. Yinede çok rahatsız etmeyin, kafesten çıkartmayın bu süreçte. Suluğuna e ve s kullanırsanız süreç hızlanabilir