Çık çık sesleri

Cansel Nizam

iyikus.com Üyesi
Merhaba iyi akşamlar
Muhabbet kuşum 1.5 yaşında dişi genel durumu iyi yem yiyor su içiyor fakat günde en az 3 kez çık çık sesleri çıkarıyor bu sesi çıkarırken hem hırıltı geliyor hem başını yukarı kaldırarak yapıyor sonrasında normal haline geri dönüyor Eşide var erkek onun hiç bir problemi yok. Bu seslerin sebebi sizce nedir?

videoyu ekledim umarım izleyebilirsiniz..

Bende video göremedim. Nadir ses çıkartmalar genelde kabul edilebilir ancak video görmek şart.

Oyla 0
Bu bizlerde de olan günlük tıksırma durumuna benzer, her kuşun ara ara yaptığı bir harekettir. Üşütme durumlarında ve yemi sindirirken yaşadığı problemlerde de böyle tıs tıs yapıyorlar.

Oyla 0
Bende yemle akalası vardır diye düşünmüştüm ama şöyle bir durum var 2 ay önce bu problem yoktu ben 1 aydır görüyorum bu problemi ve günde 3 kere yapıyor yaptığındada uzun sürüyo 2 dakika kadar korkumdan dikkatini dağıtmaya çalışıyorum öpücük atarak yem değiştirsem mi bilemedim

Oyla 0
Aynı sorun benim kuşumda da mevcuttu. Yemden kaynaklı sanıp yemi değiştirdim ama durum değişmedi. Üşütme olabileceği söylendi ben de 7 gün baytril kullandım sorun çözüldü
Aynı sorun benim kuşumda da mevcuttu. Yemden kaynaklı sanıp yemi değiştirdim ama durum değişmedi. Üşütme olabileceği söylendi ben de 7 gün baytril kullandım sorun çözüldü
Bu şekildeydi

Oyla 0
Burdaki arkadaşlarla konuştum. Solunum yolu sorunu olabileceği için doksisiklin etken maddeli ilaç önerdiler ama veterinerde bulamadığım için mecburen baytril kullanmak zorunda kaldım. Veterinerden almıştım
Benim olduğum yerde egzotik hayvan veterineri olmadığı için ben sarımsaklı sunyaptım 3 gündür onu kullanıyorum biraz o ses yani öksürükte azalma var günde 2 kereye düştü öksürük geçene kadar kullanmayı düşünüyorum umarım yanlış bişey yapmıyorumdur

Oyla 0
Sarımsağın antibiyotik etkisi var. Doğru dozda verildiğinde bir sorun teşkil etmeyecektir bir süre verin o halde. İlerlerse veya durum değişmezse antibiyotiğe geçiş yaparsınız ama uzun süre sarımsaklı su vermenin de zararlı olacagını düşünüyorum. @Doğanay Y. Fikrini söyleyecektir

Oyla 0
Evet, ürünü kesiniz. Sarımsak kuşların belirli bir oranda tolere edebilecekleri bir ürün. Fazlası rahatsızlandırır.

Oyla 0