iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Çilek Tohumu Üretimi

Yıl içinde birçok kez çilek alıyoruzdur. Tadını beğendiğiniz çileğin bahçenizde yada bir saksıda düzenli olarak size çilek vermesini ister miydiniz? Bu yöntem tohumdan çilek üretimini nasıl yapacağınız konusunda bilgi vermektedir. Dilerseniz fide çilekler alabilirsiniz ( yedi veren tarzı ) fakat aldığınız çileğin tadını bilmediğiniz için bu bakım süreci hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir. Tadını, iriliğini, mis kokusunu beğendiğiniz çileklerin 1 tanesini yemeyip, onu üretebilirsiniz

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Çileklerin tohumları nasıl üretiliyor biliyor musunuz?

Çileklerin tohumunu birçok yöntemle çıkartarak geleneksel tohumlar üretebiliriz. Tadına doyamadığınız çilekleri kendi bahçenizde ya da saksılarınız da üretebilirsiniz.

Yöntem 1:

Görselde olduğu gibi kürdan yardımıyla tohumlara zarar vermeden çıkarmak ve kuruladıktan sonra bir sonraki hasat dönemi için saklamak. Yeni dönemde uygun zaman geldiğinde dikiminizi yapabilirsiniz. Dikim işlemini yazının en sonunda anlattım.

cilektohum-728x1024.pngYöntem 2:

Bir mixer yardımıyla tohumları çıkartabiliriz. Öncelikle kullanmaya karar verdiğimiz birkaç çileği mixere koyalım. Üstüne 1,5 bardak su ekleyelim. Sadece 5 saniye mixer den geçirmek yeterli olacaktır. Bur da dikkat etmemiz gereken olay çektiğimiz bu çilekleri bardağa döktüğümüzde ölü, zarar görmüş tohumlar suyun üzerinde kalıyor. Sağlam tohumların bardağın dibine çöktüğünü göreceksiniz. Bunları alıp hasat dönemine kadar saklayabilirsiniz.

Hasat dönemi geldi çattı. Nasıl dikmeliyiz tohumları?

Çilek Tohumu Nasıl Çimlenir?-Çilek Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Çilek tohumlarını ekmeden önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz çilek tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10 derece olması uygundur.Çilek Tohumlarını kap içerisinde veya viyollerde çimlendirecekseniz, kabın veya viyolin üst seviyesine 1 cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.Daha sonra çilek tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla nemlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film) yardımıyla üzerini kapatınız.Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 20-25 gün arasındadır.Çilek tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Çilek tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz. Eğer toprak türleriyle ilgili pek bilginiz yok ise bu konuyu inceleyebilirsiniz;
Organik Saksı Toprağı
Çilek tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa çilek tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz.Çimlenme tahmini 20-25 gün gün içerisinde gerçekleşecektir. Biraz zahmetli olabilir ama sizin fideniz :)

Bol tohum ve sağlıklı fideler almanız dileğiyle…
cilek1.jpg
cilek2.jpg
cilekcicek.jpg
 
Üst Alt