Cinsiyetleri nedir?

Merve B.

Veteran
mavi olan kuşunuz kesinlikle dişi ama diğerinin ceresini pek göremiyorum daha yakından ve gün ışığından yakından bir resim atarsanız onun hakkında daha net bilgi verebilirim

Oyla 0

Merve B.

Veteran
lutinoların cinsiyet tayinleri zor oluyor maalesef.Ancak dediğim gibi pembelik çoksa erkektir. burdan kenarlarında pembelik yoğun gözüküyor. Ancak biraz da beyazlık var gibi. Yansıma mı bilmiyorum. Ama bana göre erkek

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu tarz mutasyonlarda anlamak zorlaşıyor. Kuşunuzda çok arada kalmış bir cere rengine sahip. Facebook fotoğrafından sonra erkek olduğuna kanaat getirdim. Teyit etmeniz için bir yöntem sunacağım. Fırsatınız olursa deneyin;
Video - İğne / Çivi ile Kuş Cinsiyeti Öğrenme

Mavi olan kuşunuz dişi ve oldukça hazır görünüyor kuluçkaya. Ahşap tünekler kullanmanızı öneririm. Kuşunuzu aslında gözlemleyerek de anlayabilirsiniz. Birde kuşlunuzun kemirme, ısırma durumundan da az çok çıkartabilirsiniz. Dişiler daha saldırgan olurlar ve ses tonları daha incedir. Rahatsız eder kimi zaman.
Hoş geldiniz :)

Son düzenleme:
Oyla 0

Mustafa Duran

Yeni Üye
Öncelikle hoşbuldum. Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Sarı tüylü kuşumun erkek olduğunu düşünüyorum ben de; sebebi dün kusmayla birlikte dişi kuşuma yem yedirdi baya. Sonra onu sürekli rahatsız ediyor. Dişinin etrafında dört dönüyor. Dişi yuvaya girdiği zaman çığlıklar atıp yuvadan çıkana kadar bağırıyor.

Oyla 0

Mustafa Duran

Yeni Üye
Dişi kuş ona bazen yüz veriyor bazen de fena halde gagalıyor. 8 aydır birlikteler. Dişi olan kuşumun ceresi bugün bir anda kahverengi oldu. Çiftleşmelerini ve yavru ya da yavrular almayı çok arzuluyorum. Ama tecrübesizim ve dolayısıyla yanlış bir şey yaparım da hayatlarına mal olur diye de korkuyorum.

Oyla 0

Mustafa Duran

Yeni Üye
Sarı tüylü kuşum akşamın bu saatinde bile değişik melodi sesleri ile ortalığı inletiyor :) Açıkçası tecrübelerinizden daha fazla yararlanmak isterim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dediğim gibi hareketlerden anlayabilirsiniz. Bahsettiğiniz davranışlar erkek kuşların yaptıkları gibi.Biraz buz mavimsi gibi görünütor burun deliklerinin çevresi öyle ise erkek. Direk beyaz dalgalar ise dişi.
Siz kafesten kalamar, gaga taşı ve kuş kumunu eksik etmeyin. Mümkün mertebe kafeste zaman geçirmelerini sağlayın. Zaten eş olmuşlardır onlar ama biraz daha sabretmeniz gerek

Oyla 0