Dal Darının Kuşlar için Önemi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,287
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Dal Darının Kuşlar için Önemi
Son zamanlarda sıkça rastladığımız fakat 5-6 yıl öncesine kadar pek denk gelmediğimiz önemli bir üründür dal darı. Dal darı sıyrılmamış tohumların, dallı halidir. Belki bu sebepten midir bilemem ama kuşlar dal darı yemek için can atarlar ve bu süreçte hem beslenirler hemde oynarlar. Yoğun stres azalttığını düşünüyorum. Tıpkı sevdikleri yeşillikleri yediklerinde mutlu gözüktüklerini hissettiğimiz sahne tekrarlanıyor. Dal darının birçok türü var. Bizlerin en çok tercih ettiği kırmızı ve sarı darılar. Kuşlar darıyı gördüklerinde çerez gibi tüketeceklerdir.

Dal Darının Faydaları Nelerdir?
  • Dal darıyı tıpkı yeşillik verir gibi, asarak ya da tabana koyarak verebilirsiniz. Gözlemlenen en büyük etkisi hastalık durumlarında, kilo kayıplarında ve yem yememe vakalarında, çabuk kırılabilmesi ve sevdiklerinden dolayı yemeleri. Kuşun yoğun yorgunluk zamanlarında tükettiği önemli bir besin.
  • Dal darıda, %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 Yağ, %1,5 Selüloz içerir. Tohum taneleri diğer darı türlerine göre daha küçüktür. Yavru muhabbet kuşlarına yem kırmayı öğretmek için verilir. Yetişkinlerin de tüketmesinde fayda vardır. Haftada 2 kez verilmesi tavsiye edilir. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi durumunda kuşunuz tembelliğe alışır ve diğer yemleri yemek istemez. Fazla verilmesi ayrıca şişmanlamasına neden olur.
  • Dal darı yetişkin kuşlara ishal zamanında ek olarak verilebilir (tek başına yeterli olmaz)
  • Tüy dökümü ve stres dönemlerinde yaşanan olumsuzlukları en aza indirir.
  • Yetişkin kuşların yumurtlama ve yavru bakımı esnasında ihtiyacı olan vitamin, protein, karbonhidrat ve enerji ihtiyaçlarını karşılar.
Dal darı nereden alınır?
Petshoplarda 3-5 dala neredeyse 10 lira fiyatla satışa sunuyorlar. Sizlere tavsiyem toptan satan kişilerden temin etmeniz. Sitemizde dal darı satışı yapan arkadaşlardan ya da facebook,hobipet gibi sitelerden dal darı satışı yapanları bulabilirsiniz. Satıcıya göre değişmekte fakat 1 kg ı 20-25 TL arası. Buda minimum 30 daldan fazla ediyor.
saridaldari.jpg
kirmizidaldari.jpg
 
Üst