Damızlık Kuşları Üretime Hazırlamak

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,220
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Damızlık Kuşları Üretime Hazırlamak
iyikus.com için hazırladığım bu özel içerik, damızlık çiftlerinizin kuluçka öncesi ve bitimine kadar olan süreçte gerçekleşebilecek aksilikleri ve kuşlara verilecek besinlerle ilgili geniş bir bilgi kaynağı niteliğindedir.

Birçok insan yuvada yumurta veya genç beklerken kuşlarına nasıl bakacaklarını merak eder. Aslında, bana en sık sorulan sorulardan biri "yavru kuşları neyle beslemeliyim?" Çoğu durumda, hiçbir bebeği doğrudan beslemenize gerek kalmaz, ebeveynleri yavruları büyütmek için yeterli olan besin açısından zengin bir diyet sağlamanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte, kuşları başarıyla yetiştirmek için, ilk yumurta gelmeden haftalar önce iyi beslenme sağlanmalıdır.
2724
Bir dişi kuş, vücudundaki üreme streslerini karşılayabilmesi için yeterli bir diyete ihtiyaç duyar. Bu üreme stresinin derecesi, kaç yumurta bıraktığıyla doğrudan ilgilidir. Birçok türde az miktarda yumurta bırakma eğilimi olduğundan, bunları üretmek için gereken besinler vücutlarında depolanmaktadır. Fakat bazı kuşların özellikle muhabbet kuşu, sultan papağanları gibi küçük papağan türlerinin yumurta yapma kontrolü düşük olabilmektedir. Bununla birlikte, dişi kuşlara bu yumurtlama öncesi ve sonrası gerekli besinler sağlanmazsa ve gerekli vitaminler vücut depolarında tükenirse yumurtlarken zorluk çekme, yumurta üretme esnasında sorunlar çıkabilir. Üretilen her yumurta, çoğunlukla yağ, protein ve kalsiyumdan oluşur - üretim sırasında diyet talebindeki en büyük artışı temsil eden üç besin maddesi bu şekilde olmalıdır. Bu nedenle,dişinin sağlıklı yumurta bırakması için diyette daha yüksek seviyelerde protein (özellikle kükürt amino asitleri ve lisin) ve daha yüksek kalsiyum seviyeleri gerekir.

Kalsiyumun sağlanması kemiklerin kireç çözülmesinin en aza indirilmesi ve yumuşak kabuklu yumurtaların oluşmasını engellemek için önemlidir (dişilerin kalsiyum eksikliği varsa normal kabuk kalınlığı bozulacaktır). Dişi, yumurtanın enerji (yağ) taleplerini karşılamak için yeterli yiyeceği yiyecektir, bu nedenle muhtemelen diyetin yağ içeriğini arttırmanıza gerek kalmayacaktır. Bu noktada doğru yem karışımı önem arz ediyor. Örnek bir karışım : %40 aspur, %30 ak darı, %15 kırmızı ve sarı darı, %5 yulaf, %10 diğer

Sağlıklı yumurta üretimi için amino asitlere, enerjiye ve kalsiyumun yanı sıra diğer besin maddelerine de (yani vitaminler ve mineraller) ihtiyaç duyulur. Bu ürünler karşılandığında kuluçka döneminde hücre bölünmesi, büyümesi ve olgunlaşması için embriyonun tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bununla birlikte, üretime olanak sağlayan bir diyet bu besinlerin herhangi birinde hala eksikse, embriyo gelişimi anormal bir şekilde etkilenebilir, hatta durdurabilir. Takviye edilmemiş tohum diyetleri, vitamin eksikliği yaşayan dişilere verilen ve genellikle erken embriyonik ölüm nedeniyle yumurtadan bir noktaya kadar yaşayan ama çıkamayan yumurtalarla sonuçlanır.

Gelişimin farklı aşamalarında embriyonik ölümden farklı eksiklikler sorumludur. Eğer bir kan halkası yaklaşık 3 günlük bir gelişmeden sonra oluşursa (ki bu olması gerekendir), ancak daha fazla büyüme olmazsa, embriyonun ölümü büyük olasılıkla A vitamini eksikliğinden kaynaklanmıştır. Bir dişi kuş, kuluçkalama işlemini tamamlayamayacak kadar zayıfsa, kuluçka bitiminden önce ölümlerle sonuçlanabilir. Bunun sebeplerinden biride aşağıdaki besinlerden bir veya daha fazlasında eksiklik olmasındandır.
Biotin, folik asit, riboflavin ve B 12 vitamini.
Son olarak, bir embriyo bozukluğa bağlı olarak ölürse, çinko ve / veya manganez eksikliğinden şüphelenilir.

Yumurtadan Çıkmaya Başlayan Yavruların Bakımı:

Gerekli şartlar sağlandığında günü gelen döllenmiş yumurtalar çıkarlar. Çıkan yavruların yaşamının ilk 1-3 günü (türlere bağlı olarak) yeterli miktarda besin sağlayabilecek geçici bir enerji rezervuarı vardır. Bu rezervuar yani yumurta sarısı tükendiğinde, dişi kuş beslemeye başlayacaktır. Eğer besleme gözlemlenmiyorsa, profesyonel bir yardım alınmalıdır. Bunun için iyikus.com üzerinden destek isteyebilirsiniz.
Yavruların hızla gelişmesi için bu dönemde ebeveyn kuşlara ekstradan Linoleik asit, amino asitler, enerji, vitaminler ve mineraller gereklidir. Bu yüzden ebeveynlere verdiğiniz gıdalar buna göre revize edilmeli ve bir takvim oluşturmalısınız. Dikkat edilmesi gereken nokta şu ki kuluçka öncesi ve bitimine kadar farklı bir marka yahut karışım yeme geçilmemesi gerektiğidir. Kuluçka öncesi yeterli yemininiz olduğundan emin olmalısınız. Ebeveyn kuşlar bu değişimden etkilenebilirler. Kısacası kuşlarınıza vereceğiniz ürünler, yavruların gereksinimlerini karşılamak için formüle edilmelidir. Yavru yetiştiriciliği sırasında beslenme, yavruların sağlığı için önemlidir, ebeveynleri için değil.

Aslında, üreme sırasında ebeveynlere verilen beslenme düzlemini dramatik bir şekilde arttırmanın temel nedeni, yavrularını beslemek için yeterli bir diyet sağlamaktır. Yavru gelişimi için gereklilikleri yerine getirmenin yanı sıra, diğer yararları ise damızlık kuşlarınızın böyle zengin bir diyetin etkisiyle zayıflamalarını azaltmaya çalışmaktır. Bu da, ikinci debriyaj kuluçka başlangıcı için onu fizyolojik olarak hazırlayacaktır.

Sonuç olarak, yuvada yumurta veya yavru beklediğiniz zamanlar için bazı beslenme önerileri:
  • Tercihen, dişi kuşunuz herhangi bir yumurta yapmadan önce başlayarak, anne-babaları yüksek kaliteli yumurta karışımı veya besin açısından zengin yumuşak gıdalarla besleyin. Ayrıca, üreme sırasında günlük olarak çeşitli taze meyve ve sebzeler verin . Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra günlük olarak bu takviyeleri vermeye devam edin.
  • Daima mevcut bir kalsiyum kaynağının (kalamar kemiği, tam haşlanmış yumurta ve ezilmiş yumurta kabuğu veya öğütülmüş istiridye kabuğu gibi) olmasını sağlayın.
  • Böcek yiyen kuşlar için (bazıları diyetlerinin önemli bir kısmını [% 30-60] bir kısmı olarak böcekler gerektirir), suya batırılmış ve daha sonra iyi bir vitamin ve mineral takviyesi ile karıştırılmış yüksek kaliteli bir köpek yavrusu yemi temel bir diyet olarak verilebilir.
 
Son düzenleme:
Üst