Darı ve Panicum Farklı Şeyler midir? Tartışalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar kaldığımız yerden devam. Bu konuda kafa karışıklığı varsa mutlaka netleşmesi gerekir çünkü kuşların ana besinlerinden bahsediyoruz. Başlıkta belirttiğim gibi size Darı ve pancium farklı şeyler mi?
Farkları neler?
Nasıl Ayırt edersiniz?
gibi sorular yöneltelim ve bir konu haline getirelim.
Lütfen üsluba dikkat ederek yorumlar atalım. Sakin bir tartışma havasında geçerse konuyu açık bırakacağım.

Komiksin cidden :)
Son 24 saattir ben ayni şeyleri söylüyorum ve halen doğru. Kedi örneği farklı olsa da gayette yerinde bir örnektir. Kimse British Shorthair varken kedim var demez . Hatta bunu Muhabbet kusunda da görüyoruz , albino cinsi kusum erkek mi ? Albino cinsi kuşum ishal vb... Tarzında konu başlıkları... Illa prim kasmaya caba sarf ediyorsun ama kendinle ilgili olumsuz izlenim dışında başka bir şey göstermiyorsun. Bazı isimlendirmeler origin adının önüne geçebilir veya tam tersi olur ama neyin ne olduğu hiç bir zaman değişmez;) burada da bundan öteye giden bir durum söz konusu değil. Kimse yazmayınca durup durup tek tek herkesin iletisini alıntı yapıp durman bu konunun sana prim vermek dışında hiç bir faydası olmadığını bariz şekilde gösteriyor.
Evet. Bu konu burada kapansın. Ben de kabul ediyorum. Konuyu fazla uzattım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yaw herkes aynı şeyi söylüyor ama neyi tartışıyoruz ben hala çözemedim:ROFLMAO:

Konunun özeti şu o zaman: PANICUM=DARI
Eş anlamlı diyebiliriz yani.

Panicum = dal darı diyelim :) Panicum diye geçen ayıklanmış dal darılardır. Eğer yem paketlerinin içeriğinde sarı panicum yazıyorsa bu ayıklanmış sarı dal darıdır. Aynı şekilde kırmızı panicum da ayıklanmış kırmızı dal darıdır. Yani dalından ayrıştırılmış dal darılardır.

Örnek;

Deli Nature 56 içerik;

Sarı panicium % 62, (ayıklanmış sarı dal darı)
Beyaz darı % 14, (normal ak darı)
Kanarya tohumu % 10, (aspur)
Kırmızı panicium % 5, (ayıklanmış kırmızı dal darı)
Kırmızı darı % 4, (normal kırmızı darı)
Japon darısı % 3,
Nijer % 2

Mesela üstteki örnekteki kırmızı panicum ile kırmızı darı arasındaki fark; birisi klasik her yemde olan büyük darıdır, diğeri ise küçük darıdır. Küçük olan darıları genelde finch yemlerinde kullanıyorlar ;)

Panicum = dal darı diyelim :) Panicum diye geçen ayıklanmış dal darılardır. Eğer yem paketlerinin içeriğinde sarı panicum yazıyorsa bu ayıklanmış sarı dal darıdır. Aynı şekilde kırmızı panicum da ayıklanmış kırmızı dal darıdır. Yani dalından ayrıştırılmış dal darılardır.

Örnek;

Deli Nature 56 içerik;

Sarı panicium % 62, (ayıklanmış sarı dal darı)
Beyaz darı % 14, (normal ak darı)
Kanarya tohumu % 10, (aspur)
Kırmızı panicium % 5, (ayıklanmış kırmızı dal darı)
Kırmızı darı % 4, (normal kırmızı darı)
Japon darısı % 3,
Nijer % 2

Mesela üstteki örnekteki kırmızı panicum ile kırmızı darı arasındaki fark; birisi klasik her yemde olan büyük darıdır, diğeri ise küçük darıdır. Küçük olan darıları genelde finch yemlerinde kullanıyorlar ;)
Ben de aslında böyle düşünüyorum da konu uzamasın diye öyle dedim. Yoksa düşüncem senin dediğinle aynıdır.

Kaan sanki farklı bir şey söylemişiz gibi bütün özet budur demen :D
Son bir kaç mesajımı tekrar oku istersen
Benim kafa yandı artık, dal darıymış da panicummuş da artık daha fazla kafam almıyor benim. Darı darıdır, dal darı dal darıdır; dal darıya dal darı demeyen arkadaşlara teessüf ederim.

bence konu kapansın. Bizde daldarı tanesine panicum diyoruz.diğerleri proso millet olarak geçiyor. Ama siz yinede herhangi bir yere sipariş geçerken mutlaka sorun çoğu üretici ( dal darı) arkadaş tohum alırken kızıl darı olarak almışlar 3 ay sonra çıkan ürün proso millet oldu emekleri boşa gitti. zaten fiyatından da anlayabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri