Dekoratif salma kafesleri konusalim

Bluefish

Forum Sakini
Merhaba,
Fotolardan da gorulecegi uzere cok guzel hos gorsel acidan insana neredeyse bir deniz akvaryumu kadar keyif verecek salma denilen buyuk kafesler yapmak veya almak mumkun.
Kendi yapan hobiciler genel olarak ahsap direkler ve tel ile yapiyor.
Benim kafama takilanlar, sirasiyla,
Bu ahsap direkleri boyamak gerekir mi?
Boyali veya boyasiz kus icin bir risk olusturur mu? (Boya kimyasal ve boyasiz ahsap zamanla curur sorun olur mu? Buna uygun boyalar var mi?)
Tamami tel suan kullandigimiz kafeslere gore, ayni temizlik islemlerine uysak bile bit riski daha fazla olur mu?

Teller pvc kumes teli kullanilabilir mi?

Bu salma kafesler icerisinde 3-4 cift kus kendi arasinda bir sorun yasar mi? (Kulucka donemlerinde ornek bir cift kuluckayi bitirdi diger cift yeni basladi)

Benim kafama takilanlar bunlar.
Benim su an 60 lik kafesim var ama bunun alt ve ust tarafi bos. (Alti sehpa ustunde ikinci kafes yok diyorumki yerden 1.5 metre yukseklige kadar, yine genislik 1 metre olabilir bu alani tamamen kullanayim ayri kafeslerde tuttugum kuslarimda tek kafes icinde hem ozgur hem daha sosyal yasasin. Icinde dallar, tunekler, kopruler, merdivenler v.s.
Yorumlarinizi rica ediyorum.
Selamlar

Ekli dosyalar

• c42e3c956450740d7d80a2825f75bc9b.jpg
    c42e3c956450740d7d80a2825f75bc9b.jpg
    19.7 KB · Görüntüleme: 18
  • c8dc88af98019b6e065b4ce7f65ebe2b.jpg
    c8dc88af98019b6e065b4ce7f65ebe2b.jpg
    16.7 KB · Görüntüleme: 16
  • be6b29f2de211a09b24c393c00328fb0.jpg
    be6b29f2de211a09b24c393c00328fb0.jpg
    264.4 KB · Görüntüleme: 18

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu ahsap direkleri boyamak gerekir mi?
-Boya ya da ısıl işlem gerekiyor. Tabi ısıl işlem sonrası vernik şart
Boyali veya boyasiz kus icin bir risk olusturur mu? (Boya kimyasal ve boyasiz ahsap zamanla curur sorun olur mu? Buna uygun boyalar var mi?)
-Solvent içermeyen, su bazlı boyaların zararı daha az ancak hepsinin bir miktar riski bulunuyor. Ahşap değil de kullanılacak teli düşünmek daha önemli.
Tamami tel suan kullandigimiz kafeslere gore, ayni temizlik islemlerine uysak bile bit riski daha fazla olur mu?
-Bit riski en az 2 kat daha fazla olabiliyor bu tip ahşap aksamlı kafeslerin
Teller pvc kumes teli kullanilabilir mi?
-Kullananlar fazlaca var. Genelde yeşil olanı kast ediyorsunuz değil mi?
Bu salma kafesler icerisinde 3-4 cift kus kendi arasinda bir sorun yasar mi? (Kulucka donemlerinde ornek bir cift kuluckayi bitirdi diger cift yeni basladi)
-Salma üretime alışana kadar sık problemler oluyor. Uyumlu kuşların seçimi önemli salmada. Baskınlık kurmaya çalışan ve sataşan kuşlar uzaklaştırıldığında problemler en aza iniyor. Kavgalar harici yuva bozma durumları çok oluyor. Bazı önlemler var aslında -yuva sayısını fazla tutma, tünek ve besinlerin konumu gibi- ama bir yere kadar önleyici oluyor.

Konu akışına göre eklemeler yapacağım yorumla hocam. Şuan uyumam lazım

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Riski kullanımı nedir bilemiyorum ama kendi evime çıktığım ilk gün bir odamda böyle bir kafesim olacağına eminim 🙏🏻🥹

Bluefish

Forum Sakini
Bu kare seklinde kumes telleri goruntu icin iyi degil sanki .Hem dikey hem yatay boluyor gorseli.
Hazir pvc kafes diye satilanlar var bunlar kutu seklinde sadece on kisim tel arka ve yanlar mdf gibi beyaz malzeme kapali. Salma degil de daha cok arkadaki fon ve led isikla kuslar icin bir foto studyoyu andiriyor 😁
Cam kullananlar var en temiz net goruntu aslinda. kuslar buna nasil alisip carpmiyor onu da merak ettim ben ucarken.🤔

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mdf ürün önermem hocam. Bir miktar bütçe yükseltip kompozit kafes almanızı tavsiye ederim. Cama başlarda çarpıyorlar ama zamanla alışıyorlar. Önerir misiniz derseniz camlı kafesleri öneremem :)

Bluefish

Forum Sakini
Ustadim sen sanirim bunu bakteri tutmaz paslanmaz v.s. gibi ozellikler icin soyledin degil mi?
Profiller ahsap yerine bu malzemeden kullanip on ve yanlar tel fikri fena degil sanki 🤔

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hem hafif sayılabilecek bir ürün. Bakteri, parazit tutumu çok düşük ama iyi yapılmış bir kafesse. Aralık her alan parazitler için tehdit oluşturur. 150 cm lik genişlikteki kompozit kafesler 3-4 çift için oldukça yeterli olur.
Alınacaksa Alaska Compact incelemenizi öneririm (facebook üzerinden)

Bluefish

Forum Sakini

Son kafesi izleyince ben bunu marangoz abi ile bir hafta sonu hallederim diyor insan. 😁🤣
Muhtesem yapti adam ya.

@Doğanay Y. Hocam bu tip bir kafeste bit&pire tozu kullanmak olmazsa olmaz kuraldir degil mi?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bu videoyu izlemiştim. Becerikli adam :)
Yani kullanmakta fayda var. Tel kafes kullanıyorum, ayda bir kez mutlaka dökerim.

Bluefish

Forum Sakini
Bu da ilginc tasarim olmus.
100x80x50
Fakat fiyati ucuk. (1800 tl)
Neredeyse 4 tane 55 cm lik kafes boyutunda toplam alani. Ama fiyat 4 adet 55 lik uretim kafesinin tutarinin 2 kati 😀

Ekli dosyalar

• 3_org_zoom.jpg
    3_org_zoom.jpg
    383 KB · Görüntüleme: 6
  • 1_org_zoom.jpg
    1_org_zoom.jpg
    273.3 KB · Görüntüleme: 6

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu da ilginc tasarim olmus.
100x80x50
Fakat fiyati ucuk. (1800 tl)
Neredeyse 4 tane 55 cm lik kafes boyutunda toplam alani. Ama fiyat 4 adet 55 lik uretim kafesinin tutarinin 2 kati 😀
çok güzel aslında ama salma için yetersiz. 60 lık büyük kapılı 2 kafes alıp birinin sol, birinin sağ yönünü söküp birleştirildiğinde 120 cmlik bir salmanız olmuş olur. :) Ufak işlemle birleşebilir. 250-300 TL gibi bir ücrete böyle bir kafes oluşturulabilir

Bluefish

Forum Sakini
çok güzel aslında ama salma için yetersiz. 60 lık büyük kapılı 2 kafes alıp birinin sol, birinin sağ yönünü söküp birleştirildiğinde 120 cmlik bir salmanız olmuş olur. :) Ufak işlemle birleşebilir. 250-300 TL gibi bir ücrete böyle bir kafes oluşturulabilir
Guzel fikir hocam 👍
Peki sizce 50 cm yukseklik yeterli olur mu ustad 6-8 kusun mutlu&huzurlu&cocuklu yasamasina? 😀
(Yani kabaca 120x50x50 cm)