dişi kuşumu anlamlandıramıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Abdullah
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Abdullah

iyikus.com Üyesi
daha önceki eşiyle beraberken bu hareketleri yapıyordu sonra eş bozdu ve hareketleri yapmayı kesmişti ve sonrasında yeni eşi olarak bu sarı kuşumu seçti ve hareketleri tekrar yapmaya başladı. deli gibi davranıyor. bu hareketlerin devamında kanat çırpmaya başlıyor. hatta erkeği kovalamaya kadar gidebiliyor. yuvaya ilk kez bu zamanlarda girdi. girdi diye sevinmiştim ama hiç istikrarlı değil yuva hazırlığı konusunda sürekli bir giriş çıkış yok 1 gün giriyorsa 1 veya 2 gün girmiyor girmediği günün veya günlerin sonunda girmek istediğinde sanki o yuvaya hiç girmemiş gibi davranıyor ( yuvayı hiç açmadım) ve diğer bir durum da yemliklerde yem bırakmadı yemleri ağzına alıp yere saçıyor çoğunlukla yerden yiyorlar yemliklerin içini ve çevresini kemiriyor. eşleşme girişimleri oldu ancak erkeğim acemi. kuş büyük bende 7 aydır var ve aldığımda çok küçük değildi yaşı civarında olduğunu düşünüyorum
değerlendirmelerinize ihtiyacım var.

erkek hazır olmayabilir (erkekse tabi) biraz kılıbık duruyor :)

ayrıca o bölünmüş kafes çok dar

Oyla 0
Kafes küçük. Apaçık dışarı çıkmaya çalışıyor tellerin arasından. Bunalmış kuş. Benim minik dişimde aynı hareketi yaptığından anladım. Küçükken bi şekilde sıkıştırıyor kendini çıkıyordu ama şimdi aynı bu şekilde gözüküyor çıkma girişimleri. En güzeli kafeslerinizi büyütün. Zaten uçamadıkları kuluçka döneminde bu tarz dar kafeslerde kanat egzersizinde bile zorlanır yavrucaklar. Ki salmıyorsanız kuluçka dönemleri olmasa bile daha büyük kafesler kullanmalısınız.

Oyla 0
Kafes küçük. Apaçık dışarı çıkmaya çalışıyor tellerin arasından. Bunalmış kuş. Benim minik dişimde aynı hareketi yaptığından anladım. Küçükken bi şekilde sıkıştırıyor kendini çıkıyordu ama şimdi aynı bu şekilde gözüküyor çıkma girişimleri. En güzeli kafeslerinizi büyütün. Zaten uçamadıkları kuluçka döneminde bu tarz dar kafeslerde kanat egzersizinde bile zorlanır yavrucaklar. Ki salmıyorsanız kuluçka dönemleri olmasa bile daha büyük kafesler kullanmalısınız.
çifthane kafesin tamamını kullanırken de yapıyordu kafes dar farkındayım

Oyla 0
Bu hareket çok anlama gelebiliyor. Bazen bir oyunken bazen de stres belirtisidir ki genelde psikolojik olarak sorunlu kuşların sık yaptığı bir harekettir. İleri aşamasında intihar girişimleri bile olabilir.
Kafes üretim evresinde kabul edilebilir bir boyut olabilir ama her kuş benzer standartlara olur vermiyor. Bazı kuşlar geniş kafes ister üreme dönemi bazısı da seçmez.
Pek eş gibi görünmüyor kuşlar.

Oyla 0