Muhabbet Kuşları Dişi Muhabbet Kuşu Yılda Kaç Defa Kuluçkaya Yatabilir ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anne baba çok fazla yatıyorsa eziliyor. Başka bir açıklaması yok bu durumun ama siz genel anlamda müdahale etmeyiniz yumurta kırma işlemlerine. Oldukça deneyime sahipler kuşlarınız.

sarikus3

iyikus.com Üyesi
Doganay hocaya katılmakla beraber, ilaveten...

Kuluçkayı çok rahatsız ettiğinizi düşünüyorum. Genel olarak evet 18-19 gün sürmektedir kuluçka süresi. Fakat bu bazen 24. Güne kadar bile sürebiliyor nadir de olsa. Örneğin 3 yavrumun sonuncunu 24. Günde almıştım. Oda nemini 60 a yükseltmiştim bu zamanlarda ve yumurta üzerine hafif spreyleme yapmıştım.

Yumurtaya müdahale riskli bir durumdur. Ortam şartlarını yerine getirdikten sonra, doğal sürecine bırakmanın en doğru yol olduğu kanaatindeyim. Çünkü sizin de yaşadığınız gibi durumların yaşanması çoğu zaman kaçınılmaz olabiliyor.

Ayrıca yumurtaların olduğu yuvalığa çok fazla talaş koymuşsunuz. Ölümler bu sebeple de kaçınılmaz olabilir. Üzerine dişi kuş yatıyor ve o minicik yavru talaşların içerisine gömülüyor, nasıl yaşasın! Hiç talaş olmaması çok çok daha iyi. Zaten hazırlık aşamasında dişi genelde tüm talaşları çıkarır nerdeyse. Çok az bir iki tutam koyabilirsiniz. Yavrular büyüdükçe talaş miktarını arttırabilirsiniz. Yuvalığın kirlenmesini düşünmeyin, bu hayvanların doğal ortamlarında yuvasını temizleyen birileri olmuyor unutmayın.

Yavrular yavaş yavaş ayağa düştüğünde temizliğe ve talaş miktarında artmaya gidebilirsiniz...
öncekinde talaş yoktu ezilmişti ben de en iyisini alayım bir de öyle deneyim dedim yine ezildi

sarikus3

iyikus.com Üyesi
Anne baba çok fazla yatıyorsa eziliyor. Başka bir açıklaması yok bu durumun ama siz genel anlamda müdahale etmeyiniz yumurta kırma işlemlerine. Oldukça deneyime sahipler kuşlarınız.
kuş yumurtalarıhiç umursamıyor. kendinin olup olmadığını bile umursamıyor. bir keresinde dolaptan yumurta getirdim kocaman yumurtayı altına almak için çabaladı :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Başka bir çifte ya da kuluçka mak. alınabilir. Pek bakıcı değil o halde

sarikus3

iyikus.com Üyesi
kuşlar iki yaşında folluk yok. yuvalık uzun olsa da enli değil folluk sığmıyor. folluklu büyük bir yuvalık almıştım ilk yumurtadan sonra geldi yuvalık. dişi kuş korktu girmedi 5 dakika falan bekledim girmeyince yumurta soğumasın diye yumurtayı eski yuvalığa koydum. orada da olsa farklı bir şey olmazdı gagasıyla alıp yavruyu yumurtaların arasına sıkıştırıyor. dediğiniz gibi annelik içgüdüsü yok. bakalım inş diğer yavruları kurtarabilirim.