Diskida Yem, Halsizlik - Muhabbet Kusu

Geneticist

iyikus.com Üyesi
Arkadaslar merhaba,

Kat komsumuzun surekli otusunu duydugum ancak kendisini hic gormedigim bir muhabbet kusu vardi. Bugun asansorde rastgelince (yasli bir teyze) kusu sordum; otmuyor, durgun, hasta sanirim dedi. Oturma odasinda televizyon izlerlerken ses yaptigi icin gorece daha yalniz oldugu bir kosede duruyormus kus. Biraz once bana getirdi, kus hasta. Yapilabilecek bir sey var midir diye sizlere danisayim dedim..

Kusun durumu:
Kus 1 saattir bende, bir kez yem yemeye indi, onun disinda uyuyor. Halsiz ve kabarik duruyor. Kanatlarinda ince ince titreme var, sanirim halsizlikten veya daha sicak ortam istiyor. Kus zayif. Kafes tabanindaki diskilarda fazlaca yem var. Asiri olmasa da belirgin kuyruk atmasi var. Bazi diskilar acik yesil, bazilari siyaha yakin. Fotograf ve videolarini asagiya ekliyorum:

Kusun genel durumu: Kus- video
Kus - Kuyrugu: Kus Kuyruk - video

Kus: Kus - foto1
Kus: Kus - foto2
Kafes Tabani: Diski - kafes tabani
Diskida Yem: Yakin - Diskida yem
Sulu Diski: Yakin - sulu diski
Yemlik1: Yemlik 1
Yemlik2: Yemlik 2

Bu kusa yardimci olmamiz mumkun olur mu?
Benim dolapta hali hazirda su ilaclar var: Sulphamezathine, Bactrim 200/40, Doxymix 20%, Flagyl, Mikostatin, Zolax 100mg, Funit (itraconazole), Vilmectin, Nilverm.

Not: Bunlara ek olarak Kayseri'de ozellikle son 1 haftadir 4 - 4.9 arasi, gece dahil ziplatarak uykumuzdan uyandiran depremler oluyor. Benim kuslarim da korkudan stresten tuy doktu. Bu kus da stres altinda ve korkmus olabilir.

Son düzenleme:
Merhaba, böyle durumlarda yemi öncelikle değiştiriyorum ben. Aspuru fazla ve taze bir yem kullanmaya çalışıyorum. 2-3 gün içinde toparlamazsa dışkı tamamen sindirimsel, kanalsal problemleri düşünerek ilaca geçiyorum. Ben olsam ilk olarak sulphamazethine denerdim. Kuşun genel görünümü ense kabarması hariç sağlıklı duruyor.

Tavsiye icin cok tesekkur ederim. Yabanci oldugum bir diski problemi olunca kus hastaysa ve acil bir seyse diye endise etmistim.

Bu arada ben de kusun kafesini temizleyip dezenfekte ettim. Kusun kendi yemi sari dari agirlikli gibi gelmisti, belki sindirimi zordur diye yemini benim kuslarin yeminden tazeledim (%60 ak dari + 30 aspur + %10 nijer tohumu, keten tohumu, susam vb). Suyuna vitamin ekledim, 3 gun vermeyi planliyorum. Kafese kus kumu + gaga tasi ekledim ayri bir kapta. Yine ayri bir kapta Versela Laga balli yumurta yemi koydum. Dal dari ekledim. Yem yonunden bir sorunu kalmaz diye umit ediyorum.

Bir de tunegini ahsap tuneklerle (ince oklava) degistirdim. Kafesini de sicak bir yere koydum, benim kuslarima yakin.

Bir sure bu sekilde gozlemleyim dediginiz gibi. Durumunu guncellerim. Umarim sorun yemdedir.

Tekrar cok tesekkurler🙏

@Doğanay Y. hocam cok guzel toparladi kusun diskilari. Dun aksamdan itibaren hic tam yem tanesi kalmadi diskilarda.

Yemi degistirip bir sure izlemek cok yerinde bir tavsiye oldu, tesekkurler. Kus da canlandi, cok kabarmiyor, ele gelip otmeye basladi. Bu aksam sahiplerine birakacagim. Bir sure iyi bir bakima alinmasi tavsiyesini verecegim toparlamasi icin.

Ekli dosyalar

• Kafes Tabani - son.jpg
    Kafes Tabani - son.jpg
    277.2 KB · Görüntüleme: 2
  • Droppings.jpg
    Droppings.jpg
    104.5 KB · Görüntüleme: 2