Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
geçmiş olsun. Maşallah çok sevimli görünüyor fakat yorgun ve rahatsız olduğu vücut kırgınlığına yansıyor. Dışkıda yem çıkartması genelde taşlık sorunlarına ve enfeksiyonlara yorumlanıyor. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor antibiyotikle. Renk değişimi de mama ağırlıklı beslendiğinen kaynaklı olsa gerek ama ishal değil bence. candida olabilir bir ihtimal ama ilerlemiş olma olasılığı var. Fenotipine yansıyan bir problem göremedim. Kuruma denilen megabakteri sorunu olabilir. Onda da benzer durumlar gözlemleniyor. Sonuç olarak veteriner sonucu önemli ama şu süreçte dışkıyı düzeltmek için kuşlar için üretilen probiyotik + elektrolit destekli bakım biraz iyi gelecektir. Ardından veterinerin vereceği ilaçları kullanmak gerekiyor.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
geçmiş olsun. Maşallah çok sevimli görünüyor fakat yorgun ve rahatsız olduğu vücut kırgınlığına yansıyor. Dışkıda yem çıkartması genelde taşlık sorunlarına ve enfeksiyonlara yorumlanıyor. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor antibiyotikle. Renk değişimi de mama ağırlıklı beslendiğinen kaynaklı olsa gerek ama ishal değil bence. candida olabilir bir ihtimal ama ilerlemiş olma olasılığı var. Fenotipine yansıyan bir problem göremedim. Kuruma denilen megabakteri sorunu olabilir. Onda da benzer durumlar gözlemleniyor. Sonuç olarak veteriner sonucu önemli ama şu süreçte dışkıyı düzeltmek için kuşlar için üretilen probiyotik + elektrolit destekli bakım biraz iyi gelecektir. Ardından veterinerin vereceği ilaçları kullanmak gerekiyor.
Değerli cevabınız için teşekkürler, 2 haftadır probiyotik ve elektrolit veriyorum elektroliti (üzüm şekeri bulamadigim için bahçeden yikadigim üzümü ezip suyunu çıkartıyorum, ardından az miktar himalaya tuzu , karbonat ve limon sıkıp su ile tamamlıyorum) umarım doğrudur. Probiyotik olarak diazyme 256 kullanıyorum ama doz konusunda sanırım yeterli değil . Elimde hassas tartı yok standart suluga ne kadar atmam lazım?Elimde diski fotoları var ama boyutu yüksek diyip atmıyor

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba fotoğraf boyut sorunu yaşıyorsanız eğer hizliresim.com gibi alternatif bir sitee yükleyip bizimle paylaşabilirsiniz. Elektrolit için Ge-oral alınabilir eczaneden 3-5 tl arası bir fiyatı olması lazım. 2 lt suya 1 paket şeklinde uyguluyorsunuz (su tabi hazır su ya da arıtılmış olmalı)
Probiyotiği ise 1 gr civarı vermek gerekiyor ama göz kararı da konulabilir. Çay kaşığının ucundan biraz fazlası oluyor oda. Sizin bu tarife bende az oranda pekmez ekleyip veriyordum bir ara. Üzüm suyu koymuyordum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba fotoğraf boyut sorunu yaşıyorsanız eğer hizliresim.com gibi alternatif bir sitee yükleyip bizimle paylaşabilirsiniz. Elektrolit için Ge-oral alınabilir eczaneden 3-5 tl arası bir fiyatı olması lazım. 2 lt suya 1 paket şeklinde uyguluyorsunuz (su tabi hazır su ya da arıtılmış olmalı)
Probiyotiği ise 1 gr civarı vermek gerekiyor ama göz kararı da konulabilir. Çay kaşığının ucundan biraz fazlası oluyor oda. Sizin bu tarife bende az oranda pekmez ekleyip veriyordum bir ara. Üzüm suyu koymuyordum.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
teşekkürler sizce e coil vb olma ihtimali var mı

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok zayıflama, yem yememe ya da az yeme, göğüs kemik sivriliği ve dışkı sorunları e coli göstergesi olabilir maalesef evet.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Buraya yazamadım , dün swap testlerinin sonucu geldi , Staphylococcus ssp çıktı swap testlerinde uygun antiboyitik ile devam ediyoruz bakalım

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Başka konularda paylaşmaktansa ve yeni bir konu açmaktansa kendi eski konumda güncel tutmayı tercih ettim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-04-18 at 08.58.51.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-18 at 08.58.51.jpeg
    175.4 KB · Görüntüleme: 47
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eski konunuza baktığımda aynı dışkı gözlemleniyor yine. Genelde mineral dengesizliği ve özellikle a vitamini eksikliklerinde bu tip vakalar ilerleyebiliyor. Staphylococcus için diyorum.
Neo-Terramycin kullanmışmıydınız hatırlayamadım şuan için?

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Eski konunuza baktığımda aynı dışkı gözlemleniyor yine. Genelde mineral dengesizliği ve özellikle a vitamini eksikliklerinde bu tip vakalar ilerleyebiliyor. Staphylococcus için diyorum.
Neo-Terramycin kullanmışmıydınız hatırlayamadım şuan için?
Enrofloksasin kullanmıştım önceden şuan elimde %10 luk mevcut

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aynı ürünü tekrar kullanabilirsiniz. Şuan bir şey önerebilmem pek mümkün değil çünkü bahsedilen bakteri dirençli bir bakteridir. Her kuşta belirli oranda yer alır %5-10 gibi bir yüzdede. E-coli, salmonella, koksidyoz gibi belirtilerde kullanılan ilaçlar kullanılsa bile tekrardan nüksetmesine sebep olabilir. Bu nedenle bilemedim işin aslı. Tekrardan veterinerin vermiş olduğu ilacı kullanmanızı, gerekirse tekrar veterinerinerinize danışmanızı öneririm.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu tarz dışkıları kafes dışında uçma esnasında mı yapıyor? Dışkı görünümü tam olarak normal değil maalesef. Şekil olarak bozuk ve sıvısı fazla. Ufak bakteriyel bir sorun var belli ki. Temin edebilirseniz sulphamazethine alıp ishal durumunu kontrol altına alınız.

Oyla 0

elifbesteycel

iyikus.com Üyesi
Hayır kafes içerisinde değil kafesin üzerinde dururken yapmış olduğu dışkısıydı. Bu fotoğraflar kafes içerisinden, hafta içerisinde ilacını almış olurum

Ekli dosyalar

• 76BB60A5-3261-49E3-A557-3CA3781DC610.jpeg
    76BB60A5-3261-49E3-A557-3CA3781DC610.jpeg
    409.8 KB · Görüntüleme: 44
  • 5EBCA15A-C3D1-4167-B9BF-FE248161A2B1.jpeg
    5EBCA15A-C3D1-4167-B9BF-FE248161A2B1.jpeg
    419.4 KB · Görüntüleme: 42
Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Probiyotik henüz gelmediği için bende ge oral aldım , probiyotik gelince 2-3 gün verip gözlemleyim bakalım , henüz kuşun ağırlığını etki eden bir durum olmadı , desteğimiz ile beslenince tok ağırlığı 39gr lara çıkıyor aç ağırlığı ise 35-36 gr arası. Bazı dışkıları çok sıcak oluyor , bazıları ise serin yani tene gelince hissedilmiyor bile ama bazısının sıcaklığı bariz hissediliyor. @elifbesteycel kuşun altına kağıt havlu koyarsanız daha iyi olur

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Kuşum yaklaşık 1saat once kustu , yem taneleri vardı koku yoktu gaga ve çevresinde de koku yoktu

Oyla 0