Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eyunal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eyunal

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73
Konuma tekrar bir güncelleme gireyim ;
Yaklaşık 10 gün amphotericin b kullanımı sonucunda sindirim güçlenmiş dışkı toplanmış ama sadece kururken leke bırakıyordu. 10. günün 7. gününden itibaren dışkıda hafif bozulmaların takibinde ilerleyen günlerde tekrar sindirilmemiş yem görmeye başladık. Hekimimiz zaten antibiyotik de alması lazım demişti ama karaciğer yüzünden arka plana atmıştık. Ancak tekrar sindirilmemiş yem olduğu için geçtiğimiz pazar günü İzmir'e gittik boncuk bey ile , kursaktan swap alındı . Bugün kültürü ve antibiyogram sonuçları çıktı , sonuç pek şaşırtmadı staphylococcus ssp (staphylococcus grubu veya hepsi olabilir) çıktı. Antibiyogram sonuçlarına göre de enfloraksin en etkili antibiyotik çıktı tedaviye devam edip döngüyü bitirmeye çalışıyoruz

Amfoterisinden sonra megabakter kontrolü yapıldı mı?

Oyla 0
Fiziksel olarak yaptığı kontrol de kursakta hala mantar sebepli hissiyat olduğunu söyledi . Yani amfoya devam da edilecek

Fiziksel kontrolle anlaşılıyormuymuş öyle? Bunu bizimde öğrenmemiz lazım :) Amfoterisin güçlü bir ilaç çokta fazla kullanmamak lazım. Bence sen yinede test yaptır belkide megabakter çıkmıyacak?

Oyla 0
Fiziksel kontrolle anlaşılıyormuymuş öyle? Bunu bizimde öğrenmemiz lazım :) Amfoterisin güçlü bir ilaç çokta fazla kullanmamak lazım. Bence sen yinede test yaptır belkide megabakter çıkmıyacak?
Şuan belki çıkmayacak diyelim , bakteriyel durumu düzeltmek için antibiyotik kullanırken yine artacak mecbuf amfoyu en az antibiyotik süresince kullanmak gerekecek gibi. Normal kosullarda megabakter tedavi süresi 1ay falan diye biliyorum

Oyla 0
Şuan belki çıkmayacak diyelim , bakteriyel durumu düzeltmek için antibiyotik kullanırken yine artacak mecbuf amfoyu en az antibiyotik süresince kullanmak gerekecek gibi. Normal kosullarda megabakter tedavi süresi 1ay falan diye biliyorum

İnşaallah bu tedavilerden sonra tamamen iyileşir. Ama ilaçlardan sonra mutlaka dışkı incelemesi yaptır.

Oyla 0
İnşaallah bu tedavilerden sonra tamamen iyileşir. Ama ilaçlardan sonra mutlaka dışkı incelemesi yaptır.
Gerekliliğini yapacağız , hekim ile iki ilacın yanında birde probiyotik kulllanma kararı aldık. Herkes ilaç kullanılırken kullanılmalarına karşı ancak bana göre bu yanlış , boş alanlar hem mantarsal hemde bakteriyel başka zararlı olacak unsurlara yer vermemek adına gün içinde probiyotik de veriyorum, düşüncede boşalan yerlere probiyotik bakterilerin yerleşmesi biyolojik olarak ne kadar mümkün olur bilmiyorum tabi..

Oyla 0
Bugün kuşumu kontrol ve tekrar kursaktan örnek amaçlı gittik çok şükür ki 2 haftadır zaten ağırlık kaybı yoktu , kursak yapısının daha iyi olduğunu söyledi. Dışkıları şuanlık en azından olması gerektiği gibi.
Bu arada Röhnfried Avidress plus ürününün işe yaradığını düşünüyorum. Detaylı olarak doğrudan muhabbet kuşlarının sindirim kanalının PH değerlerini araştırmadım lakin kanaryalarda PH oranının 7 ile 3(yaklaşık) arasında olabildiğini gördüm. En basitinden mantarlar bu PH aralığını 7 nin üstüne çıkartıyor , bu konula ilgili de şöyle bir teorim var , PH 7 nin üstüne çıktığında potansiyel olarak probiyotik bakterilerin sağlıklı barınma ve enzimlerinin çalışma PH değerlerinin de üstüne çıkılmış oluyor haliyle bu bakteriler barınamıyor , sonuç işe mantar yayılıyor :) İşte sirke veya asitli katkılar bu noktada önem kazanıyor. Dengesi baza çekilmiş iç PHı asite tekrar çekiyorsunuz bu durumda mantarı öldüremeseniz de amacını zorlaştırmış oluyorsunuz diye düşünüyorum ;) Tabi bu PH meselesini bakterilere karşı da tek tek araştırmak gerekiyor.
Mesela kuşum da dışkı ve kursaktan alınan swaplar dahil 3ünde de
Staphylococcus spp çıktı. Burada ki spp , türüne bakılmadığı tüm alt türlerini kapsayacağını gösteriyor. *
Staphylococcusların yaşadığı PH aralığına baktığımda ise mesela 4 ile 9.8 i görüyoruz yani asidik sindirim kanalı burada da fayda sağlıyor.
Özetlemek gerekirse , sirke sihirli bir değnek değildir ancak önemli bir zaman kazandırıcı ve yavaşlatıcıdır tabi kuşun kondisyonu bitmediği sürece.

Oyla 0
Bu arada Röhnfried Avidress plus ürününün işe yaradığını düşünüyorum. Detaylı olarak doğrudan muhabbet kuşlarının sindirim kanalının PH değerlerini araştırmadım lakin kanaryalarda PH oranının 7 ile 3(yaklaşık) arasında olabildiğini gördüm. En basitinden mantarlar bu PH aralığını 7 nin üstüne çıkartıyor , bu konula ilgili de şöyle bir teorim var , PH 7 nin üstüne çıktığında potansiyel olarak probiyotik bakterilerin sağlıklı barınma ve enzimlerinin çalışma PH değerlerinin de üstüne çıkılmış oluyor haliyle bu bakteriler barınamıyor , sonuç işe mantar yayılıyor :) İşte sirke veya asitli katkılar bu noktada önem kazanıyor. Dengesi baza çekilmiş iç PHı asite tekrar çekiyorsunuz bu durumda mantarı öldüremeseniz de amacını zorlaştırmış oluyorsunuz diye düşünüyorum ;)

Röhnfried Avidress plus içeriğine baktım;

Avidress plus, içme suyunun pH'ını, enfeksiyon riskinin azaldığı ölçüde azaltan kısa zincirli asitler içerir. Ve buraya dikkat; aynı zamanda mineraller, eser elementler, kekik ve tarçın içerir. Bu karışım asitlerle birlikte metabolizmanın etkinliğini pozitif yönde etkiler.

Diye bir açıklama var. Altını çizdiğim yere dikkat Ph düşüren asitler haricinde, içeriğinde kekik, tarçın, mineral karışımı var. Bende sizde işe yarıyan şeyin bunlar olduğunu düşünüyorum. Yoksa içeriğindeki asitler ve ph'ı düşürmesi değil. Bu benim düşüncem tabi. Katılırsınız yada katılmazsınız.

Eğerki sadece asitli bir ürün kullanırsan ve fayda görürsen mesela sirke vs. gibi ozaman sana katılabilirim. Ama kekik ve tarçının sindirime ne kadar faydalı olduğunu, bakteri-parazit-mantarlar üzerinde etkili olduğunu ve kuşları rahatlattığını biliyoruz. Birde içeriğine mineral ve eser elemenler gibi kuşa enerji veren şeylerde eklenince muhtemelen bunların faydasını gördün.

Benim kendi amatör çalışmalarım, denemelerim ve gözlemlerimde şöyle; kuşlarıma fazla değil bir hafta düşük ph'lı su verdim (isteyene özelden marka ismi yazarım), tabi suyunu hergün tazeledim ve hijyene çok dikkat ettim. Bu bir haftalık süreçte dışkılarda bariz bozulmalar ve ishal gözlemledim (daha önce kesinlikle yoktu) ve enerjilerinde düşüklük gözlemledim. Daha sonra bir haftada yüksek ph'lı su verdim, bu süre zarfında ise dışkılarda gözle görülür düzelme ve toparlanma ve kuşların enerjilerinde artış gözlemledim. Yüksek ph'lı suyu verdikten itibaren dışkılar eskisi gibi normale döndü ve enerjileri keyifleri yerine geldi. Şimdi ben bunları gözlemleyipte göz göre göre suyun ph'ını düşürücek birşey vermem kesinlikle. He bir bilimsel dayanağı yok bu söylediklerimin, dediğim gibi tamamen kendi denemelerim ve gözlemlerimdir.

Herkesin düşüncesine ve kararına saygım var. Ama benim için düşük ph'lı su ve yüksek ph'lı su ikilemi bitmiştir. Kesinlikle alkali yani yüksek ph'lı suyu tercih etmeye devam edicem. Tabi yüksek ph derken çok yüksek seviyelerden bahsetmiyorum. 7,5 ile 8 arası bir sudan bahsediyorum :)

şöyle bir teorim var , PH 7 nin üstüne çıktığında potansiyel olarak probiyotik bakterilerin sağlıklı barınma ve enzimlerinin çalışma PH değerlerinin de üstüne çıkılmış oluyor haliyle bu bakteriler barınamıyor

Bu cümlenede katılmıyorum. Birincisi probiyotiklerin sağlıklı yaşam ph aralığı 3,0 ile 9,0'dır. Yani 7'nin üstüne çıkınca söylediğin gibi bir sorun olmuyor. Aksine probiyotiklerin bir çoğu 6,0 ile 8,0 arasında yaşar. Kaldıki içme suyunun ph'ı diyelim 8 ise bu suyu kuş içtiği zaman kuşun vücudunun ph oranı 8'e yükselmez :) Vücudunun ph oranı 6 ise 6,5 olur okadar :) Şunuda ekliyim yapılan bir çok bilimsel çalışmada probiyotiklerin düşük ph'larda üremesi/çoğalması/sağlıklı bir şekilde barınması zorlaşırken. Yüksek ph'larda çok daha kolay ve hızlı çoğalabiliyorlar...

Arkadaşlar alkali hakkında bu konudan bağımsız bir kaç kısa bilgi daha veriyim. Aldığımız oksijen alkalidir, verdiğimiz karbondioksit asidiktir. İçtiğimiz su alkalidir, yaptığımız idrar asidiktir. Vücut alkaliyle beslenir, kullanır ve asidik olarak atar. Bunlarıda aklıma geldi diye yazdım :) ;)

Oyla 0
Röhnfried Avidress plus içeriğine baktım;

Avidress plus, içme suyunun pH'ını, enfeksiyon riskinin azaldığı ölçüde azaltan kısa zincirli asitler içerir. Ve buraya dikkat; aynı zamanda mineraller, eser elementler, kekik ve tarçın içerir. Bu karışım asitlerle birlikte metabolizmanın etkinliğini pozitif yönde etkiler.

Diye bir açıklama var. Altını çizdiğim yere dikkat Ph düşüren asitler haricinde, içeriğinde kekik, tarçın, mineral karışımı var. Bende sizde işe yarıyan şeyin bunlar olduğunu düşünüyorum. Yoksa içeriğindeki asitler ve ph'ı düşürmesi değil. Bu benim düşüncem tabi. Katılırsınız yada katılmazsınız.

Eğerki sadece asitli bir ürün kullanırsan ve fayda görürsen mesela sirke vs. gibi ozaman sana katılabilirim. Ama kekik ve tarçının sindirime ne kadar faydalı olduğunu, bakteri-parazit-mantarlar üzerinde etkili olduğunu ve kuşları rahatlattığını biliyoruz. Birde içeriğine mineral ve eser elemenler gibi kuşa enerji veren şeylerde eklenince muhtemelen bunların faydasını gördün.

Benim kendi amatör çalışmalarım, denemelerim ve gözlemlerimde şöyle; kuşlarıma fazla değil bir hafta düşük ph'lı su verdim (isteyene özelden marka ismi yazarım), tabi suyunu hergün tazeledim ve hijyene çok dikkat ettim. Bu bir haftalık süreçte dışkılarda bariz bozulmalar ve ishal gözlemledim (daha önce kesinlikle yoktu) ve enerjilerinde düşüklük gözlemledim. Daha sonra bir haftada yüksek ph'lı su verdim, bu süre zarfında ise dışkılarda gözle görülür düzelme ve toparlanma ve kuşların enerjilerinde artış gözlemledim. Yüksek ph'lı suyu verdikten itibaren dışkılar eskisi gibi normale döndü ve enerjileri keyifleri yerine geldi. Şimdi ben bunları gözlemleyipte göz göre göre suyun ph'ını düşürücek birşey vermem kesinlikle. He bir bilimsel dayanağı yok bu söylediklerimin, dediğim gibi tamamen kendi denemelerim ve gözlemlerimdir.

Herkesin düşüncesine ve kararına saygım var. Ama benim için düşük ph'lı su ve yüksek ph'lı su ikilemi bitmiştir. Kesinlikle alkali yani yüksek ph'lı suyu tercih etmeye devam edicem. Tabi yüksek ph derken çok yüksek seviyelerden bahsetmiyorum. 7,5 ile 8 arası bir sudan bahsediyorum :)

Bu cümlenede katılmıyorum. Birincisi probiyotiklerin sağlıklı yaşam ph aralığı 3,0 ile 9,0'dır. Yani 7'nin üstüne çıkınca söylediğin gibi bir sorun olmuyor. Aksine probiyotiklerin bir çoğu 6,0 ile 8,0 arasında yaşar. Kaldıki içme suyunun ph'ı diyelim 8 ise bu suyu kuş içtiği zaman kuşun vücudunun ph oranı 8'e yükselmez :) Vücudunun ph oranı 6 ise 6,5 olur okadar :) Şunuda ekliyim yapılan bir çok bilimsel çalışmada probiyotiklerin düşük ph'larda üremesi/çoğalması/sağlıklı bir şekilde barınması zorlaşırken. Yüksek ph'larda çok daha kolay ve hızlı çoğalabiliyorlar...

Arkadaşlar alkali hakkında bu konudan bağımsız bir kaç kısa bilgi daha veriyim. Aldığımız oksijen alkalidir, verdiğimiz karbondioksit asidiktir. İçtiğimiz su alkalidir, yaptığımız idrar asidiktir. Vücut alkaliyle beslenir, kullanır ve asidik olarak atar. Bunlarıda aklıma geldi diye yazdım :);)
Tavsiye ettiğiniz probiyotik katkısının PH degeri bile 3-3.8 değerinde :) içinde ki bakterilere baktığımızda ise bir kaçı hariç ağırlıklı olarak optimum asidik ortamda bulunmakta.Tabi arada 9Ph a kadar yasayanlar bulunmakta. Dilediğiniz bakterinin adini yazip sonuna ph range yazabilirsiniz. Bedende ki her yerin kendisine has PH dengesi vardır. Yani verdiğiniz örnek çok yanlış su ile yaptığınız deneme yeterli değil , asit baz dışında suda ki mineral oranı, suyun TDS orani gibi farkli etkenler var suyun kalitesini belirleyen. Aynı kaynaktan suyu katkı ile asit katkı ile baz yapıp denersiniz ona lafım yok :)
Sindirim kanalı bazik değil asidik olur . Biz insanlarda da bu böyle kuşlar da da.Baska konuda kanaryaları ve megabakteriyi konu alan bir makaleden alinti yapmıştım . Megabakterinin etki etmediği kanaryalar da sindirim kanalının PH değeri yaklaşık 3 ile 6 iken megabakterinin etki ettiği kuslarda 7 ve biraz 7nin ustunde oluyor . Bazik ortamda sindirim enzimler nasil çalışsın ? Lise biyoloji bilgisi bile bunu aslında açıklıyor :) bakterilerin optimum yaşam koşulları oldugu gibi enzimler için de optimum çalışma PH aralığı vardır .
Bu arada hekimim dogrudan bana asit vermişti(tamamen doğal elma sirkesi temin edene kadar kullanmam için)
ancak taşırken döküldüğü için kullanamadım :)
Yukarida aslında belirttim sirke veya benzeri şeyler sihirli değnek değil sadece zaman kazandırıcı hastalık etkenin yavaşlatan şeyler...

Oyla 0
Tavsiye ettiğiniz probiyotik katkısının PH degeri bile 3-3.8 değerinde :)

Bilmiyordum (y) Ama bu bütün probiyotik ürünler için geçerli değil! Ben diğer ürünlerde bu ph aralığını görmedim.

Yani verdiğiniz örnek çok yanlış su ile yaptığınız deneme yeterli değil , asit baz dışında suda ki mineral oranı, suyun TDS orani gibi farkli etkenler var suyun kalitesini belirleyen. Aynı kaynaktan suyu katkı ile asit katkı ile baz yapıp denersiniz ona lafım yok :)

Yanlış mı? Yeterli değil mi? bir karar ver :) O şekilde de denedim. Sirke ve karbonat ile. Sirke bir işe yaramazken, karbonatlı su çok daha enerjik hale getirdi kuşları :)

Bazik ortamda sindirim enzimler nasil çalışsın ? Lise biyoloji bilgisi bile bunu aslında açıklıyor :)

Kaynak verseydin keşke :)

Oyla 0
Bazik ortamda sindirim enzimler nasil çalışsın ? Lise biyoloji bilgisi bile bunu aslında açıklıyor :)

Çoğu enzim pH 6 ilas 8'de çalışır; ancak, midede bulunan pepsin en iyi pH 2'de, tripsin ise en iyi pH 8'de çalışır.

.

pH Değeri: Her enzimin en iyi çalıştığı optimum pH aralığı vardır. Enzimler genellikle nötr (7,0 ph) ortamlarda daha iyi çalışırken bazı enzimler farklılık gösterir. Örneğin pepsin enzimi pH değeri 2 olan midede, tripsin enzimi ise pH değeri 8 olan ince bağırsak ortamında en iyi çalışır. Yani pepsin enzimi asitik, tripsin enzimi ise bazik ortamlarda aktiftir.

pH değeri: Her enzimin en iyi çalıştığı bir pH aralığı farklıdır. Ancak genellikle enzimler en iyi pH’ın 7 olduğu ortamlarda iyi çalışır. Örneğin pepsin enzimi pH = 2 olan (asidik) ortamlarda, amilaz enzimi pH=7 olan (nötr) ortamda, tripsin enzimi pH = 8,5 olan (bazik) ortamlarda optimum hızda çalışır.

Son düzenleme:
Oyla 0
Bilmiyordum (y) Ama bu bütün probiyotik ürünler için geçerli değil! Ben diğer ürünlerde bu ph aralığını görmedim.

Yanlış mı? Yeterli değil mi? bir karar ver :) O şekilde de denedim. Sirke ve karbonat ile. Sirke bir işe yaramazken, karbonatlı su çok daha enerjik hale getirdi kuşları :)

Kaynak verseydin keşke :)
Vaktim olunca zaten kaynakli yazıyorum veya kaynağa nasil ulaşılabilir onu da belirtiyorum . Türkiye de sayılı dünyada da nispeten sayılı kanatli hekimleri ve onları destekleyen makalelere megabakteri tedavisi için asidik katkıları tavsiye etmişler bunun üstüne daha yazip çizmeye gerek yok bence. Diğer konuda makale duruyor , alip okuyup çevirebilirsiniz.
Ha yazdığım cizdigim seyleri yanlış gösteren bilimsel örnekler varsa başımın üstünde yeri var . Ama yoksa da farklı görüşler havada kalıyor.

Oyla 0
.

Çoğu enzim pH 6 ilas 8'de çalışır; ancak, midede bulunan pepsin en iyi pH 2'de, tripsin ise en iyi pH 8'de çalışır.

pH Değeri: Her enzimin en iyi çalıştığı optimum pH aralığı vardır. Enzimler genellikle nötr (7,0 ph) ortamlarda daha iyi çalışırken bazı enzimler farklılık gösterir. Örneğin pepsin enzimi pH değeri 2 olan midede, tripsin enzimi ise pH değeri 8 olan ince bağırsak ortamında en iyi çalışır. Yani pepsin enzimi asitik, tripsin enzimi ise bazik ortamlarda aktiftir.

pH değeri: Her enzimin en iyi çalıştığı bir pH aralığı farklıdır. Ancak genellikle enzimler en iyi pH’ın 7 olduğu ortamlarda iyi çalışır. Örneğin pepsin enzimi pH = 2 olan (asidik) ortamlarda, amilaz enzimi pH=7 olan (nötr) ortamda, tripsin enzimi pH = 8,5 olan (bazik) ortamlarda optimum hızda çalışır.
Bakin ben ne diyorum her bölgenin PH degeri farklı :) ki bulduğunuz şeyler de bunu aslinda kanıtlar.
Insanlarda ağızda farklı mide de farklı bagirsakta farkli PH dengesi vardir

Oyla 0
Bakin ben ne diyorum her bölgenin PH degeri farklı :) ki bulduğunuz şeyler de bunu aslinda kanıtlar.
Insanlarda ağızda farklı mide de farklı bagirsakta farkli PH dengesi vardir

Ben ağızdaki midedeki bağırsaktaki ph aralığı demiyorum. Sindirim enzimleri bazik ortamda nasıl çalışsın demişsin, birde üstüne benim bilgimi aşağılamaya çalışmışsın :) bende sana kaynak göstererek cvp verdim :) Varsa bununla ilgili ''lise biyoloji bilgin'' (kaynak göstererek) sende cvp yazarsın. 7 ve üstü ph ortamında sindirim enzimleri çalışır ;)

Sindirim enzimlerinin çalıştığı ph'ı 6 ile 8 diyor bütün kaynaklar. istisnalar hariç.

Probiyotiklere gelince onlarında ph aralığı da 6 ile 8 arasında olduğunu görüyoruz. İstisnalar hariç.

Son düzenleme:
Oyla 0
Konuyu bir süre guncelleyemedim çünkü hem bilgisayarımı servise verdim hemde bu sırada bazi şeyler ters gitti . Maalesef essek kusuma antibiyotik verirken tedavinin son anlarında 2 gün eksik doz aldigini fark ettim. Ardından antibiyotik uygulamasını bitirmek için tekrar swap aldık ve maalesef direnç kazanılmı oldu.Haliyle başka etken maddesine geçtik. staphylococcus artınca megabakter için de fırsat vermiş olduk tabi . Hızlıca durumu kontrol altına alabildik neyse ki 1 gün arayla 2 defa kusup ağırlik 34 gr civarına geldi şuan olması gerektiği ağırlıklara tekrar çıktık ve palet yeme geçiş aşamasındayız.
Yukarıda yazdığım bir çok şey zaten sağlıklı kuslar da uygulanması gereken şeyler değil iken inatla sağlıklı kuslar ile kıyaslandı ve bu benim canımı da sıktı maalesef. Şuan için süreçler ve tedavi devam ediyor son örneği kursaktan değil diskidan almıştık temiz çıkmıştı benim gözlerime göre halen mantar haricinde enfeksiyon var ama durumu ilerleyen günlerde göreceğiz.
Hastalik döngüsü çemberi dariliyor buna inanıyorum.

Oyla 0
@Eyunal İyi günler öncelikle maşallah sağlıklı günler diliyorum kuşunuza. Amfoterisin-b yi forumda aratırken sizin gönderinizi gördüm. Şu an bende kuşumda çıkan “mukor” mantarı için kullanacağım fakat ürünü bulmakta zorlanıyorum sağolsunlar buradan arkadaşlar yardımcı oluyorlar. Bu ürünü nereden temin edebildiniz ve kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Oyla 0