Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eyunal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eyunal

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73
Merhaba ayakta mantar durumu söz konusu değil. Dışkı çok daha iyi. Taşlıkta sindirilemeyen yemler atıldığından sindirimi rahatlatacak ya da kolaylaştıracak ürünler verebilirsiniz. Probiyotik, Elma, rezene ve papatya çayları, az oranda yeşil çayda olabilir, taze nane, grit kum karışımından ziyade kuş kömürü verilebilir.

Tam buğray ekmek az oranda verilebilir (kafes tabanına parçalanmadan, dilim şeklinde. Parçalanınca yemiyor bir çok kuş), yulaf keza oranı arttırarak sindirimi biraz rahatlatabilirsiniz.
3 hafta önce yulaf oranını arttırdım , akıllı kuş yulaf seçmeye başladı ve yulaf yüzünden üst üste 2. defa tüye soktu kendini o yüzden yulafa karşı daha temkinliyim. Kuş kömürü tüketmiyor maalesef , zamanında almıştım ve ne olduğunu anlamamıştı işin garibi uçlu kalemimi gördüğü an ucunu yemek istiyor.
Şuan için hal hareketleri stabil görünse de dışkısı maalesef .

Oyla 0
Güncel dışkılar, öğleden bu yana

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200512-201431_Gallery.jpg
    Screenshot_20200512-201431_Gallery.jpg
    474.6 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_20200512-201417_Gallery.jpg
    Screenshot_20200512-201417_Gallery.jpg
    494 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0
Durum bu şekilde , kendi kendisine bıraktığımızda bile ağırlık kaybı olmuyor ağırlığını sabit tutacak şekilde besleniyor yemiyle ilgili .
Ama dışkıları da böyle ve leke bırakıyor. Sizce problem nedir

Ekli dosyalar

• 20200513_202134.jpg
    20200513_202134.jpg
    449.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 20200513_202139.jpg
    20200513_202139.jpg
    459.3 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Durum bu şekilde , kendi kendisine bıraktığımızda bile ağırlık kaybı olmuyor ağırlığını sabit tutacak şekilde besleniyor yemiyle ilgili .
Ama dışkıları da böyle ve leke bırakıyor. Sizce problem nedir
Bence ciddi görünmüyor. Yem yemesi güzel. 1 hafta sadece probiyotik verdiniz mi?

Oyla 0
Oyla 0
Bugün maalesef durumu aniden değişmeye başladı, kafasını evet der gibi sallamaya başladı ara ara , gözünü kapatıp duruyor sanırım kusacak veya kursağı ile ilgili bir problem var..

Oyla 0
Güncel dışkı, bolca sindirilmemiş yem var yaparken biraz zorladı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200514-181437_Gallery.jpg
    Screenshot_20200514-181437_Gallery.jpg
    522.4 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Uzunca bir konu oldu. Rica etsem kullandığınız bütün ilaçları yazmanız mümkün müdür?

Oyla 0
Uzunca bir konu oldu. Rica etsem kullandığınız bütün ilaçları yazmanız mümkün müdür?
Şuan ilaç olarak bir şey vermiyorum.
Elimde ;
Probiyotik , Vitamin , sedochol bu üçlü röhnfried marka.
Kuşum sağlık problemlerini göstermedikçe de veterinerin yurt dışından getirttiği enzim takviyesini kullanıyorum (karaciğer için) Adenozil etken maddesi .

Elimde ki ilaçlar ise
Enfloraksin , zolax şuan elimde başka ilaç bulunmuyor.

Oyla 0
Zolax, baytril gibi ilaçlar etki etmeliydi. Bağışıklık kazanmış olmalı ya da düşündüğümüzden daha büyük hasar mevcut.

Oyla 0
Zolax, baytril gibi ilaçlar etki etmeliydi. Bağışıklık kazanmış olmalı ya da düşündüğümüzden daha büyük hasar mevcut.
1 haftadır kullanmıyorum zaten o ikisini bilmiyorum. Ankara da ki veterinerim doğum yaptı üstüne birde korona gündemi olunca veteriner desteğim de kesilmiş oldu maalesef . Şuan napabilirim bilmiyorum sabah iştahı iyiydi aslında yumurta beyazı vermiştim acaba o mu ağır geldi sindirim açısından

Oyla 0
Yemli dışkı için önerebileceğim ilaç yok kullandıklarınız haricinde. Zaten o amaçlı ilaçlar. Doğal yöntemleride sundum. Bir süre bekleme haricinde yapabileceğiniz bir durum var mı emin değilim. Tekrardan biraz dozajı arttırarak kullanılabilir ilacınız ama kuşun gündelik durumu nasıl tam bilemiyorum.

Oyla 0
Yemli dışkı için önerebileceğim ilaç yok kullandıklarınız haricinde. Zaten o amaçlı ilaçlar. Doğal yöntemleride sundum. Bir süre bekleme haricinde yapabileceğiniz bir durum var mı emin değilim. Tekrardan biraz dozajı arttırarak kullanılabilir ilacınız ama kuşun gündelik durumu nasıl tam bilemiyorum.
Mantarsal soruna karşın kekik çayı mı denesem acaba

Oyla 0
Mantarsal soruna karşın kekik çayı mı denesem acaba

O kadar ilacın etki etmediği hastalığa kekik çayı napsın? Ben bildim bileli bu kuşun dışkıları aynı düzelmiyor. Ben senin yerinde olsam alırım kuşu floryaya götürürüm. Tren otobüs bişey bulurum giderim. Bu şekilde boşa vakit kaybediyorsun benden söylemesi...

Oyla 0
O kadar ilacın etki etmediği hastalığa kekik çayı napsın? Ben bildim bileli bu kuşun dışkıları aynı düzelmiyor. Ben senin yerinde olsam alırım kuşu floryaya götürürüm. Tren otobüs bişey bulurum giderim. Bu şekilde boşa vakit kaybediyorsun benden söylemesi...
Belki orası daha iyi olurdu elbette , ancak tren veya otobüs o hayvana ölümcül eziyet olur , korona muhabbeti çıkmasaydı zaten yaza doğru götürmeyi planlıyordum... Dışkı hakkında sizin bir görüşünüz var mı ?

Oyla 0
Belki orası daha iyi olurdu elbette , ancak tren veya otobüs o hayvana ölümcül eziyet olur , korona muhabbeti çıkmasaydı zaten yaza doğru götürmeyi planlıyordum... Dışkı hakkında sizin bir görüşünüz var mı ?

Sindirimde problem yaşadığı belli zaten, sindirimi kolay olan besinler vermek gerekiyor. Mesela sade ak darı tavsiye ederim. Sade ak darının sindirimi kolaydır. Onun dışında eksik kaldığı besinler için mama takviyesi daha iyi olur. Zira mamaların sindirimi tohumlara göre daha kolay. Artı kaliteli bir probiyotik ve kaliteli bir enzim takviyeside yapılması lazım. Doğal sindirim enzimi içeren meyveleri de ver bol bol. Bunların dışında ilaç önermek istemiyorum kuşada yazık bir sürü ilaç verildi...

Oyla 0
Sindirimde problem yaşadığı belli zaten, sindirimi kolay olan besinler vermek gerekiyor. Mesela sade ak darı tavsiye ederim. Sade ak darının sindirimi kolaydır. Onun dışında eksik kaldığı besinler için mama takviyesi daha iyi olur. Zira mamaların sindirimi tohumlara göre daha kolay. Artı kaliteli bir probiyotik ve kaliteli bir enzim takviyeside yapılması lazım. Doğal sindirim enzimi içeren meyveleri de ver bol bol. Bunların dışında ilaç önermek istemiyorum kuşada yazık bir sürü ilaç verildi...
İlaç konusunda zaten haddimizi fazlasıyla aştık bence de kullandığım probiyotik kaliteli görünüyor en azından kanatlı alanında uzman bir marka enzim konusunda ne yapabiliriz ki ?

Oyla 0
İlaç konusunda zaten haddimizi fazlasıyla aştık bence de kullandığım probiyotik kaliteli görünüyor en azından kanatlı alanında uzman bir marka enzim konusunda ne yapabiliriz ki ?

Ben probiyotik olarak gutfeel kullanıyorum. Bir probiyotiğe kaliteli denmesi için onun faydasını gözle görmek gerekiyor. Şahsen ben gutfeelin üstüne probiyotik tanımam. Enzim takviyesi için beşeri ilaçlar var fakat kullanırmısın bilemem herkes tercih etmiyor beşeri ürünleri. Hayvanlar için olan ürünleri araştır istersen. Onun dışında doğal enzim içeren besinler diye googledan araştırırsan bir çok ürün çıkar. Destek olarak mutlaka vermelisin kuşa.

Ayrıyetten dal darı ve aspur sindirmesi en zor olan tohumlardır. Bunları fazla verme kuşa!

Oyla 0
Ben probiyotik olarak gutfeel kullanıyorum. Bir probiyotiğe kaliteli denmesi için onun faydasını gözle görmek gerekiyor. Şahsen ben gutfeelin üstüne probiyotik tanımam. Enzim takviyesi için beşeri ilaçlar var fakat kullanırmısın bilemem herkes tercih etmiyor beşeri ürünleri. Hayvanlar için olan ürünleri araştır istersen. Onun dışında doğal enzim içeren besinler diye googledan araştırırsan bir çok ürün çıkar. Destek olarak mutlaka vermelisin kuşa.

Ayrıyetten dal darı ve aspur sindirmesi en zor olan tohumlardır. Bunları fazla verme kuşa!
hangi beşeri enzimler onlar ? zaten kullanıyorum karaciğer için

Oyla 0