Dışkıda yem

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Zynpdrkn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Zynpdrkn

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba, kuşum 3 gün önce yemleri tek tek ve etrafa saçarak kusmaya başladı, iştahı vardı, yiyiyor biraz halsizleşiyor sonra yediklerini söylediğim şekilde kusmaya başlıyordu, bu olaydan bir gün sonra baya halsizleşmeye başladı(dışkısı sıvıydı ama normal dışkı rengindeydi), suyunun içine eser miktarda el yapımı elma sirkesi koydum ve bir gece sonra bu suyu değiştirdim, ertesi gün halsizliği devam ediyordu ama kusması kalmamıştı (bu esnada dışkısı fosforlu çimen yeşili gibiydi ve ne tam karşı ne tam sıvıydı) gün içinde çok az yedi akşam ise oldukça güzel yemeye ve hareketlenmeye başdı, dün ise oldukça iştahlı ve hareketliydi (dışkısı ara ara yeşil ara ara sarı ne katı ne sıvıydı) iyileşmeye başladığını düşünmüştüm taki bugün dışkısında sindirilmemiş yemleri görene kadar 🥲 kuşum şuan hareketli yemde iştahlı yiyor ama dışkısında söylediğim sorunlar devam ediyor sizce basıl bir yol izlemem gerekli

Kuşumun bugünkü dışkıları bu şekilde, hala yem olayı devam ediyor ancak etrafa yayılan sıvı kısım kalmadı, kursak kaşıma kısmını izlediğimde ise özellikle o kısmı kaşımıyor, genel olarak kaşınıyor kuyruğu kanatları (tüy değişimine giriyor gibi), ayaklarınıda heyecanla kaşıdığını fark ettim ancak kuruma dökülme kızarıklık yok sizce normal mi, birde o tüy değişiminin agrasifliği başladı galiba 😂
Genel olarak hareketliliği uçması çok iyi sadece ne yazıkki dışkı problemi devam ediyor 🥲 dün vitamin verdim bugünde kekik çayı demledim onu vermeyi düşünüyorum umarım ilaçsız bu durumu atlatabiliriz

Ekli dosyalar

Kuşumun bugünkü dışkıları bu şekilde, hala yem olayı devam ediyor ancak etrafa yayılan sıvı kısım kalmadı, kursak kaşıma kısmını izlediğimde ise özellikle o kısmı kaşımıyor, genel olarak kaşınıyor kuyruğu kanatları (tüy değişimine giriyor gibi), ayaklarınıda heyecanla kaşıdığını fark ettim ancak kuruma dökülme kızarıklık yok sizce normal mi, birde o tüy değişiminin agrasifliği başladı galiba 😂
Genel olarak hareketliliği uçması çok iyi sadece ne yazıkki dışkı problemi devam ediyor 🥲 dün vitamin verdim bugünde kekik çayı demledim onu vermeyi düşünüyorum umarım ilaçsız bu durumu atlatabiliriz
Bu gibi durumlar genelde kursak enfeksiyonu kursak mantarı (ama sizin muhabbet kuşunuzda kursak mantarı olduğunu düşünmüyorum)veya sindirim sistemi taşlık problemlerinde görülür.
Kursak enfeksiyonu antibiyotikle tedavi edilir .

Öbür durum (taşlık)probiyotikle tedavi edilebilir.

‼️‼️‼️‼️Taşlık problemlerinde genelde bu durumu kuş kumu ile çözerler. Fakat kumları çok tüketen kuşlar olur.Buda mide problemlerine sebebiyet verir.Eğerki olaki böyle bir durum olur.Kuş kumu kullanacağım derseniz dikkatli kullanınız.Normaldede verilir fakat ben pek önermiyorum.
Göğüs kemiğini kontrol edebilirmisiniz ?

Son düzenleme:
Sindirim sistemi problemi var kuşunuzda. Besinler yeterince bağırsakta emilemiyor bu da zamanla başka hastalıklara davetiye çıkaracak ve mantar çok hızlı yayılabilir, tedavisi de uzundur. Kanatlı veterinere götürüp dışkı tahlili yaptırın. İleride başka organlara da sirayet edebilir.

Bu gibi durumlar genelde kursak mantarı veya sindirim sistemi taşlık problemlerinde görülür.
Kursak mantarı antibiyotikle tedavi edilir .

Öbür durumlar probiyotikle tedavi edilebilir.

‼️‼️‼️‼️Taşlık problemlerinde genelde bu durumu kuş kumu ile çözerler. Fakat kumları çok tüketen kuşlar olur.Buda mide problemlerine sebebiyet verir.Eğerki olaki böyle bir durum olur.Kuş kumu kullanacağım derseniz dikkatli kullanınız.Normaldede verilir fakat ben pek önermiyorum.
Göğüs kemiğini kontrol edebilirmisiniz ?
Kursak mantarı antibiyotikle tedavi edilmez. Antifungal ilaçlarla tedavi edilir, antibiyotik mantara etki etmez aksine çoğaltır. Eğer yanında bakteriyel bir enfeksiyon varsa eklenir. 🙏

Kursak mantarı antibiyotikle tedavi edilmez. Antifungal ilaçlarla tedavi edilir, antibiyotik mantara etki etmez aksine çoğaltır. Eğer yanında bakteriyel bir enfeksiyon varsa eklenir. 🙏
Bu kuşta Kursak mantarı olabileceğini düşünmüyorum.🙂ama yazım yanlışı var birkaç
Kursak mantarı değil de kursak enfeksiyonu yazacaktım.🫣ama dil alışkanlığı galiba.şimdi düzelteceğim hemen.teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu kuşta Kursak mantarı olabileceğini düşünmüyorum.🙂ama yazım yanlışı var birkaç
Kursak mantarı değil de kursak enfeksiyonu yazacaktım.🫣ama dil alışkanlığı galiba.şimdi düzelteceğim hemen.teşekkürler.
Benim kuşum kursak mantarıydı, bir veteriner antibiyotik verdi daha kötü oldu. İyi kanatlı uzmanı bulduk da şimdi daha iyi çok şükür. İşin ilginci sultan papağanımda kusma da yoktu, sindirilmiş yem de sadece kursak genişletme hareketi yaptı bir de mide kanaması geçirdi. Kuştan kuşa fark ediyor en güzeli dışkı tahlili.

Yemli dışkılaması eğer geçişten değil ise bactrim gibi bir ilaç ile tedavi edilebilir ancak süreçte tek yeterli olmayabilir, tekrar edebilir. Sindirimi kolay tohumlar eklenebilir yem karışımına. Aspur, japon darısı, çok az oranda yulaf gibi. Probiyotik olarak entrobac şimdilik yeterli olacaktır. Bt amin forte veya tollyamin forte iyi b kompleks ürünlerden.

Geçici bir durum diye tahmin ediyorum. Bir kaç gün daha gözlemlemekte fayda var..

Sanırımmm ilaçsızz, bol temizlik, bol ilgii ile biz iyileştikkk 🥲🙏🏻🙏🏻🙏🏻 yazan herkese çokk teşekkür ederim, çok güzel bir site, kötü bir olay bu siteyi bulmama vesile oldu ama sürekli takip edebilceğim bolca faydalı bilgi içeren bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum 🙏🏻

Ekli dosyalar

Geri