Dışkılar hakkında

Hakkı E.

Forum Sakini
Arkadaşlar bir süredir forpus papağanımın dışkıları görseldeki gibi. Derli toplu dışkılar az sayıda. 2-3 gün elektrolit verdim şimdi probiyotik veriyorum. İç parazitini 1.5 ay önce nilvermle yaptım. Bir hafta aralıklarla toplam 2 kere. Aynı şekilde vilmectin dış parazit uygulamasıda yaptık. Cevaplarınızı bekliyorum🙏
9639BD29-D38F-4CAD-B378-AFB68D2547B9.jpeg9D3BBDC6-A42C-4583-A47C-2BF0D7FC060D.jpeg9F6DCE20-5F14-4C2B-9E83-75D053AA942A.jpeg

Forpus papağanlarının dışkıları hakkında tecrübem yok. Zira kuştan kuşa dışkılar da belirtileri de farklı oluyor. Mesela muhabbet ve sultanların dışkıları çok yakın bir birine hastalık belirtileride öyle. Ama güvercin, kanarya, ispinoz vs. hepsi birbirinden farklı oluyor. Forpuslarda da benzer bir farklılık olabilir.. O yüzden muhabbet dışkılarına göre yorumalrsak yanılırız.. Yinede fikrimi söyliyeyim ben olsam flagyl ve mikostatin ikilisini kullanırdım.. Ve 3. gün sonunda dışkıları kontrol ederdim..

Forpus papağanlarının dışkıları hakkında tecrübem yok. Zira kuştan kuşa dışkılar da belirtileri de farklı oluyor. Mesela muhabbet ve sultanların dışkıları çok yakın bir birine hastalık belirtileride öyle. Ama güvercin, kanarya, ispinoz vs. hepsi birbirinden farklı oluyor. Forpuslarda da benzer bir farklılık olabilir.. O yüzden muhabbet dışkılarına göre yorumalrsak yanılırız.. Yinede fikrimi söyliyeyim ben olsam flagyl ve mikostatin ikilisini kullanırdım.. Ve 3. gün sonunda dışkıları kontrol ederdim..
Evet bünyeleride farklı oluyor. İki ilacı aynı suluktan mixleyip mi kullanırdınız? Bir de flagyl şurup olanını mı? Yeni yaptıgı dışkı bu şekilde. Bazıları bozuk çıkıyor. Suluğunda entrobac var.A27F50E6-D967-471C-8981-D85B32BCAEC0.jpeg

Evet bünyeleride farklı oluyor. İki ilacı aynı suluktan mixleyip mi kullanırdınız? Bir de flagyl şurup olanını mı? Yeni yaptıgı dışkı bu şekilde. Bazıları bozuk çıkıyor. Suluğunda entrobac var.Ekli dosyayı görüntüle 24069

Evet ikisinide şurup alın daha rahat kullanırsınız.. Tam dolu suluğa 7 damla flagyl + 7 damlada mikostatin ekleyin karıştırıp verin.. İlaçlı suyu 6 saatte bir tazeleyin...

Diskilar kotu degil ama cok iyi de degil. Ilactan ziyade prebiyotik ve elektrolit takviyesi yapardim ben baska bir belirti yok ise

Bir miktar yulaf arttırmanızı öneririm şu süreçte. 2 gün içerisinde belirgin toparlama olmaz tam tersi artış gözlemlerseniz kursak enfeksiyonlarına yönelmemiz gerekebilir.

Evet ikisinide şurup alın daha rahat kullanırsınız.. Tam dolu suluğa 7 damla flagyl + 7 damlada mikostatin ekleyin karıştırıp verin.. İlaçlı suyu 6 saatte bir tazeleyin...
Teşekkür ederim. Yarında probiyotik verelim duruma göre artık tekrar sizlere danışıp tedavi uygulayabiliriz.
Diskilar kotu degil ama cok iyi de degil. Ilactan ziyade prebiyotik ve elektrolit takviyesi yapardim ben baska bir belirti yok ise
Yukarıda belirtmiştim, 3 gün elektrolit verdim. Bugün 4. Gün probiyotik verdim. Hayır başka bir belirtisi yok.
Bir miktar yulaf arttırmanızı öneririm şu süreçte. 2 gün içerisinde belirgin toparlama olmaz tam tersi artış gözlemlerseniz kursak enfeksiyonlarına yönelmemiz gerekebilir.
Bugün bir çay kaşığı yulafı başka kapta verdim. Bu son saatte yaptıgı dışkıda en son attığım dışkı gibi toplu şekilde. Yulaf ve probiyotiğe yarında devam edeceğim. Bazı dışkılarıda sonradan yeşil leke bırakıyor. Bunlar haricinde herhangi bir rahatsızlığımız belirtimiz yok. Kursak ve dışkılar kokmuyor.

Forpuslarda biraz leke çok normal. Hiç bir sağlık sorunu olmayan forpuslarım da böyle pisliyorlardı zaman zaman. Sanırım tohumlardan kaynaklı

O halde kur gibi bir antifungal kullanabilirsiniz hocam 3-4 gun duruma bakarsiniz. Bakteriyel bir durum olsa kisa surede belirti verir heralde. Onun disinda gerekenleri yapmissiniz zaten. Cok da kotu degil diskilar 😊

Arkadaşlar dışkılar en son attığımdan daha iyi şu an. Size bahsettiğimde 3 gün elektrolit vermiştim. Sonra 2 gün probiyotik bugünde vitamin verdim. 2 günde de yulafı yükseltmiştim. Herhangi bir kabarma, uyuklama vs yoktu, şu anda da yok. Bu da böyle bir tecrübe oldu. Herkese teşekkür ederim.:)

Arkadaşlar dışkılar en son attığımdan daha iyi şu an. Size bahsettiğimde 3 gün elektrolit vermiştim. Sonra 2 gün probiyotik bugünde vitamin verdim. 2 günde de yulafı yükseltmiştim. Herhangi bir kabarma, uyuklama vs yoktu, şu anda da yok. Bu da böyle bir tecrübe oldu. Herkese teşekkür ederim.:)

ben böyle olumlu/olumsuz geri dönüş yapan, kişisel tecrubesini paylaşan kişileri cok takdir ediyorum