Doğaner B.

Selamlar, 12.09.2024 akşamı yakışıklı bir forpus sahiplendim. İstanbul çekmeköyden, kartal a kutu içinde seyahat sonrası yeni yuvasına geldi. Evde yapılan kura sonucu ismi Rıfkı oldu:). yuva düzeni fotoğraftaki gibi.
2 gün kafese yaklaşmadan eve alışmasını bekledik. gündüzleri evde kimse olmuyor, bu düzene alışacaktır zamanla.
15.09.2024 te ele alıştırma amacıyla perde eğitimine başladım ilk gün kafesten almak için elimi uzattığımda kaçmaya çalıştı birkaç deneme sonrasında yakalayıp perdenin arkasına alabildim. çok kibar ısırmadı sadece kaçmaya çalıştı, yorulunca parmağımda dinlendi. 15 dk kadar bu şekilde dinlendirdikten sonra kafesine koyup yerine astım.

16.09.2024 akşam saatlerinde perde eğitimi için aldım yine elimde durmadı, yorulunca parmağımda dinlendi. Birkaç defa merdiven gibi parmağımdan diğer parmağıma aldım, alışacaktır zamanla. Rıfkı ya benim nazarım değdi bu sefer 2 defa ısırdı. elimi kaçırmadım ama maşallah parmağımı kanatacak kadar çene kuvveti var. 15 dk. perde eğitimi sonrası kafes içinde elime alıştırmaya çalıştım. ilerleyen günlerde bana daha çok güveneceğini biliyorum. 1 adet çedene tutup vermeyi denedim ama elimden uzak durdu sonra avcuma biraz yem alıp ona uzatıp bekledim, 15,20 sn. bekledikten sonra yavaşça yanaşıp yedi. bu döngüyü 3 defa sürdürdüm. alışınca tekrar 1 adet tohum alıp uzattım 5,10 sn uzak durdu biraz daha elimi yanaştırınca yedi. birkaç sefer tek tohumla besledim akşamın sonunda elimden yemeye alıştı.
gözlemlediğim kadarıyla çedene ve yulaf seviyor, muhabbet yemine ve kızıl dal darıya ilgisi yok. bu arada ilk perde eğitiminde ve sonraki günde kafasını sevdirmeye bayılıyor.

not: Rıfkı nın fotosunu aldığım kişi çekmiş, kendisiyle henüz o samimiyette değiliz.

gözlemledikçe burayı güncelleyeceğim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-09-17 at 10.22.52.jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-17 at 10.22.52.jpeg
    103.5 KB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2024-09-17 at 10.22.51.jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-17 at 10.22.51.jpeg
    197.1 KB · Görüntüleme: 10
Aramıza hoş geldiniz. Sürecinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Rıfkı'yı takip listeme aldım :)

Geri