iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,781
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
DOMATES YETİŞTİRENLERE 4 İPUCU
Saksıda yada bahçenizde domates yetiştirmeye karar verdikten sonra iyi gelişmesini sağlamak, sağlıklı ve lezzetli mahsüller verebilmesini kolaylaştırmak için ilgilenmek gerekir. Sadece domates fidesini dikip sulamayla iyi verim alamayız. Bunun için sizlere 4 basit ipucu hazırladım.

Gerekli Malzemeler;

  • Birkaç sağlıklı domates fidesi. ( Tohumdan yetiştirdiyseniz eğer, toprağa taşırken 5-10 cm’den uzun fide olmasına özen gösterin. )
  • 1- 1,5 lt su.
  • Domates etrafı için malç
  • Toprağı havalandırmak ve fide dikilecek yeri hazırlamak için kürek veya başka materyaller
1. Domates fidelerini derin dikmeliyiz;

Güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlamalıyız. Özellikle rüzgarlı havalarda en az zararı görmesi için yapılmalıdır.

domatesfidesidikimi.jpg

2. Gelişimi hızlandırmak ve sağlıklı hala getirmek;

Bitkimiz büyüme aşamasında alt yapraklar ( özellikle toprağa değen ) görselde olduğu gibi budanmalıdır. Sapın zarar görmesini önlemek için snips veya budama makası kullanmalıyız. Alt yapraklar gölgede kaldığı için yeterli fotosentezi yapamıyorlar. Bu nedenle yararları fazla yok.

Ayrıca topraktan doğan hastalıkları önlemek içinde birçok bitki için bu yöntemi denemeliyiz.

domatesaltdal.jpg

3. Verimi arttırmak için ara sapları kopartalım ;

Çok hızlı büyüye bilen bu ara sapları, gördüğümüzde bitkimize zarar vermeden koparmalıyız. Meyve oranında düşüşe, meyve tadında azalmaya ve daha fazla gölge bölgeye sebep olurlar. Ara saplar (koltuk alma) dikkat etmemiz gereken önceliklerden en önemlisidir. Saksı harici ( balkon ve ya bahçelere dikilen domateslerin aralarında 40 – 50 cm arası mesafe olması verimi arttıracaktır.

domateskoltukaltı.jpg

4. Malç kullanmak

Malçlamanın temel amacı buharlaşmayı en aza indirerek daha fazla miktarda suyun toprakta tutulması, toprak sıcaklığının kontrol edilmesidir. Organik malçlar aynı zamanda çürümeleri esnasında toprak koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunurlar. Malç lamada kullanılan malzemelerden en fazla bilinenleri çeşitli ağaç kabukları, yongaları, odun talaşı, çam ibreleri, fındık ya da ceviz gibi meyvelerin kabukları, küçük boyutlu çakıl ve ince kıyılmış budama artıklarıdır.
Ayrıca yabani ot mücadelesinde çok iyi bir çözümdür malç çünkü ağaç kabuklarından oluşan bir malzeme olduğundan yabani ot ve çim kökleri tutunamaz. Malçlama da toprakla bitki temasını en aza indirerek topraktan doğan hastalıkları önleyebiliriz. iyikus.com üzerinden malçlama ve toprak çeşitleriyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
Bahçeler için Malç (MULCH)

Fazladan İpucu :

Doğru sulama ve besleme ( gübre, kompost vs ), sağlıklı domates bitkileri üretmek için gereklidir.

Verimli bir hasat geçirmeniz dileğiyle…
domatesmahsul-1024x682.jpg
 
Üst Alt