Elraenn

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Elraenn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar, kuş serüvenim küçük yaşta ablamın eve kuş almasıyla başladı. O günden beri tüm kuşlara merak duyuyorum. 14 yaşındayken Eşinden ablama hediye muhabbet kuşu geldi. Kuşun ellerine sürtüntüğünü söylediler bende hediye olarak onlara dişi bir kuş aldım. Çok yavrulayınca bakamayıp bana verdiler ve 5 yıldır 70'a yakın yavruları oldu. Tabi bu süreçte 3 adet eş değiştirdi erkek. Şuan 19 yaşındayım ve aynı erkeğin yine 6 yumurtası mevcut. Bu zamana kadar Çok çeşit renkli kuşlar verdi bu çift bana. Mor renk, Turkuaz, gri,yeşil... Özellikle Mavinin bütün renk tonlarını aldım.
Baba kuşun soyu o kadar iyiydiki sattığım yavrulardan 4-5 ay sonra çok arayıp yavrularında babası gibi konuştuğunu ve bir kaç yavru daha almak istediklerini söylediler. Yaklaşık 20-30 kelime biliyordur ve çok hanımcı bakıcı bir kuş. Allah uzun ömür verdikçe ömür boyu bizimle kalıcak.

Onların dışında 4 papağanım var. 30 günlükken alıp ellerimle büyüttüğüm dişi papağanıma petshoptan eş almıştım. O zamalar bilgim çok iyi değildi. Petshop'tan aldığım papağanda çeşit çeşit hastalıklar varmış ve benim papağanıma bulaştı. Onu tedavi etmek için gezmediğim forum, veteriner kalmadı. Veterinerler antibiyotik verdiler ama hiçbiri işe yaramadı. Bende forumdan birisinin yardımıyla sulphamezathine ve tollisan kombi mix ile tedavi ettim.

Kuş uzun uğraşlar sonucu iyileşti, ona başka bir eş aldım yavruları oldu ama yavruları fransız tüy hastası çıktı ve sonradan rapunzel gibi olan dişi kuşumun tüyleri döküldü ve oda fransız tüy hastası oldu. Tahminimce petshoptan aldığım kuştan polymuera virüsü bulaştı. Hemen ayırdım ve şuan ayrı olarak bakıyorum onlara ve maalesef tedavisi olmadığı için birşey yapamadım. En son dişiye eş olarak aldığım sultan papağanı ölürüm melodisi türkiyem,cicikuş,babacık,şıkıdım,aşkım,cicikuşum vs. çeşit çeşit kelimeler söylüyor. Eşi ve kendisi fransız tüy hastası oldu ama kendisinde çok şükür birşey yok. Ve fransız tüy hastası çıkan yavrularda babasından konuşmayı öğrenmiş sonradan benim desteğim ilede onlarda babasının söylediklerinin aynılarını söylüyor :love:

Yem olarak vitakraft marka çekirdeksiz yem kullanıyordum ancak kapalı yemler çok zamlanınca çuval ile alıp buzdolabına attım oradan besliyorum kuşları. Şuan 4 papağan ve bir çift muhabbet kuşum mevcut. Papağanlara çekirdek vermiyorum. Onun yerine belirli dönemlerde ceviz,fındık vs. veriyorum.

Dişi muhabbet ve yavru sultan hariç hepsi evcil kuşlarımın. Sürekli ilgileniyorum ve eve hangi meyve sebzeyi alırsam onlarada ufak bir parça veriyorum.

Ekli dosyalar

• 4.jpg
    4.jpg
    161.3 KB · Görüntüleme: 104
  • 33.jpg
    33.jpg
    28.4 KB · Görüntüleme: 12
  • 22.jpg
    22.jpg
    88.4 KB · Görüntüleme: 13
  • 55.jpg
    55.jpg
    119.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 111.jpg
    111.jpg
    211.2 KB · Görüntüleme: 14
@Elraenn hocam portfolio sayfanı açtığın için teşekkür ederim. Maşallah hepsi birbirinden tatlı. Sürecinizi takip edeceğim

Maşallah ☺️ hepsi birbirinden güzel muhabbet kuşunuzun eşlerini ve yavrularını görmek mümkün mü 😃

Maşallah, hepsi çok güzeller. Hele o kafasını tipten tipe sokan sarı sultana bittim :ROFLMAO:

Bu kadar genç yaşta da kuşlar hakkında bu kadar bilgi sahibi olmanız çok hoş (y) Portfolyonuzu hevesle takip edeceğim.

Maşallah ☺️ hepsi birbirinden güzel muhabbet kuşunuzun eşlerini ve yavrularını görmek mümkün mü 😃
Üstte 3. fotoğrafta mavinin yanındaki ilk eşi. Bunun altındaki 3. fotoğraftaki yeşil 2. eşi. 3.ü eşi kuluçkada yattığı için rahatsız etmek istemedim :)
Bunlar aldığım yavruların bir kaçı. Ama kuşlara alerjim olduğu için etrafa dağıtıyorum veya sahiplendiriyorum. Bu yüzden çoğu yanımda değil. Kuşları çok seviyorum ama maalesef kuşlara alerjim var bu yüzden çok çoğaltmıyorum :)

Ekli dosyalar

• 44.jpg
    44.jpg
    184.5 KB · Görüntüleme: 10
  • 77.jpg
    77.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 5
  • 333.jpg
    333.jpg
    111.4 KB · Görüntüleme: 5
  • 555.jpg
    555.jpg
    69.1 KB · Görüntüleme: 10
Maşallah, hepsi çok güzeller. Hele o kafasını tipten tipe sokan sarı sultana bittim :ROFLMAO:

Bu kadar genç yaşta da kuşlar hakkında bu kadar bilgi sahibi olmanız çok hoş (y) Portfolyonuzu hevesle takip edeceğim.
masallah guzelliklere
@Elraenn hocam portfolio sayfanı açtığın için teşekkür ederim. Maşallah hepsi birbirinden tatlı. Sürecinizi takip edeceğim
Teşekkür ederim :)

Üstte 3. fotoğrafta mavinin yanındaki ilk eşi. Bunun altındaki 3. fotoğraftaki yeşil 2. eşi. 3.ü eşi kuluçkada yattığı için rahatsız etmek istemedim :)
Bunlar aldığım yavruların bir kaçı. Ama kuşlara alerjim olduğu için etrafa dağıtıyorum veya sahiplendiriyorum. Bu yüzden çoğu yanımda değil. Kuşları çok seviyorum ama maalesef kuşlara alerjim var bu yüzden çok çoğaltmıyorum :)
Erkegin çok tatlı ve farklı bir renk tonu var maşallah 🧿 😍 çok güzeller peki
Alalerjin dolmasına Rağmen nasıl bakıyorsun zorlanmadan

Erkegin çok tatlı ve farklı bir renk tonu var maşallah 🧿 😍 çok güzeller peki
Alalerjin dolmasına Rağmen nasıl bakıyorsun zorlanmadan
Alerji hapı aliyorum aldığımda 1 gün boyunca koruyor ama almadığım zaman sürekli hapşırıyorum. Bazen kafes temizliği yaparken çok tüy saçılyor öyle olunca alerji fırlıyor ciğerlerim çıkacakmış gibi oluyor ilaçta işe yaramıyor bende maske ile temizlik yapıyorum 😅