Muhabbet Kuşları En İyi El Besleme Mamaları-Karşılaştırmaları

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Çok güzel olmuş. Besleyici niteliği kadar yapımı kolaylaştıran mamayı da bulmak kolay olmuyor. Bazı mamalar lapa gibi kalıyor ve kıvamı tutturmak zor oluyor. Bazıları çok partiküllü ve şırınga ucunu tıkıyor. Bazılarını kursağında yavru tutamıyor ve kusuyor bir şekilde yavruya ağır gelebiliyor. İşin doğal sürecinde müdahale etmeden ebeveynlerin beslemesi en güzeli. O olmazsa bakıcı bir çifte transfer etmek ve en son çare üreticinin beslemesi olmalı bence. Her şeye rağmen elimizde her koşulda olmazsa olmaz tabii ki.

Kullandığım mamalar hakkında kısa yorumlarım:
Beautiful Food : Çok partiküllü ve içinden bazen yabancı maddeler çıkabiliyor. İçeriği ağır bir mama. Sindirimi zor.
Hobi Starter : Bileşimi çok zengin değil ama hazırlaması kıvam tutturması kolay, sindirimi rahat ve en rahat ettiğim mama. Bulması artık zor.
Natural : Bileşimi eksik, kıvam tutturması kolay ama sindirimi zor bir mama. Besleyici değeri düşük.
A21 : Besleyici değeri çok yüksek, kıvamı fena değil ama çabuk lapa oluyor. Sindirimi çok güzel.
Hocam peki yavru gelişiminde bariz farklar görüldü mü?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam peki yavru gelişiminde bariz farklar görüldü mü?
Hiç bir elle besleme ürünü, anne sütünün yerini tutmuyor. Elle besleme kuşlar biraz daha ağır gelişim gösterirler. Ben memnun kaldım ama dediğim gibi sadece gelişimini tamamlamasına yardımcı oldu. Yetişkin kuşlarda kullanıldığında ishal yapıyor bir tek :(

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Hiç bir elle besleme ürünü, anne sütünün yerini tutmuyor. Elle besleme kuşlar biraz daha ağır gelişim gösterirler. Ben memnun kaldım ama dediğim gibi sadece gelişimini tamamlamasına yardımcı oldu. Yetişkin kuşlarda kullanıldığında ishal yapıyor bir tek :(
Hocam bu tarz kaliteli ürünler bile gelişimde eksiklik oluyorsa,el besleme mamasını kendisi yapıp bebe bisküvisi,mısır unu kullanılan kuşlardaki gelişimi düşünemiyorum:(

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Yetişkin kuşlarda ilaç uygulaması esnasında elle besleme maması kullanımında çok acı tecrübelerim var ve asla mamayı yetişkin kuşlara tavsiye etmiyorum. Şiddetli bulantı, kusma ve ishal yapıyor. Kullandığım her markada bu hiç değişmedi. Çok önemli bir ayrıntıya @Doğanay Y. parmak basmış.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Yetişkin kuşlarda ilaç uygulaması esnasında elle besleme maması kullanımında çok acı tecrübelerim var ve asla mamayı yetişkin kuşlara tavsiye etmiyorum. Şiddetli bulantı, kusma ve ishal yapıyor. Kullandığım her markada bu hiç değişmedi. Çok önemli bir ayrıntıya @Doğanay Y. parmak basmış.
Hocam bu olay neden yavrularda değil de yetişkinlerde daha çok sorun oluşturuyor.Örneğin neden yavrularda şiddetli bulantı-kusma oranı az iken bu yetişkin kuşlarda neden artıyor?

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Hocam bu olay neden yavrularda değil de yetişkinlerde daha çok sorun oluşturuyor.Örneğin neden yavrularda şiddetli bulantı-kusma oranı az iken bu yetişkin kuşlarda neden artıyor?
Şöyle düşünün biberonda bebek mamasını büyük yaşta birine içirseniz eminim O'nun da midesi bulanır ve rahatsızlık yaratır. Elle besleme mamasının yavru kuşlarda yarattığı etki ve kabullenme (hem bünyesel hem tat olarak) büyük kuşlara uygun olmayan bilimsel yanları illa ki vardır. İncelemek lazım. Katı gıdaya ve yeme geçen bünye muhtemelen sıvı mamayı yadırgıyor.