Erkek dişiyi yuvaya sokmuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Enes153
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes153

Forum Sakini
Merhaba erkek sultan papağanıma bir eş aldık tutmadı değiştirdik.yeni eşini tuttu çiftleşiyorlar yumurta olduğunu düşünüyoruz fakat erkek dişiyi hiçbir şekilde yuvaya sokmuyor.1-2 kere gördüm yuvada,fakat genelde sokmuyor.dişi son günlerde aşırı şekilde kalamar vb tüketmeye başladı.Yumurta geliceğini düşünüyoruz dişi son günlerde daha çok yuvaya girmek istiyor.erkek çok agrasif bir kuş ele alışkın değil.Bu durumu nasıl çözeriz,erkek yuvaya sokmazsa nasıl ve nereye yumurtlayacak yardımcı olursanız sevinirim

Yuvayı değiştirmeniz yardımcı olabilir. Eğer bu yuva siz dişi kuşu almadan önce de kafesteyse erkek kuş sahiplenmiş olabilir.

Oyla 0
Merhaba, durum biraz sıkıntı maalesef. Dişi girmesini beklemekten başka çare yok. Kızıştırıcı besinleri azaltınız mutlaka. Çözüm olmaz ise erkeği ayırmak gerekebilir.

Oyla 0
Yuvalığın içinde dişinin tüyünğ buldum bu bir şeye işaretmidir ve çok sayıda beyaz alt tüy var

Oyla 0
Yani şimdi erkek çok güzel bir hayvan konuşur çok akıllı hareketler yapar ilk kuluçkaları o yüzden çok ayırmakda istemiyorum açıkçası bazı yerlerde ne olursa olsun bir şekilde dişi yumurtayı yuvaya koyar yazıyor zaten eğer yuvada dişiye veya yumurtalara zarar vericek hareketlerde bulunursa ayırırım ilk kuluçka olduğu için olabilir mi acaba

Oyla 0
Yuvayla aşırı derecede uğraşıyor sürekli içinde talaşları düzenler.kemir,talaşları taşır yani yuvalığa çok ilgili o yüzden pek yavrulara zarar vericeğini düşünmüyorum.birde bazı yerlerde erkek kuşu ayırınca dişilerin zorlandığını duydum.(Bu arada çok soru soruyorum daha yeni başladım öğrenmeye çalışıyorum)

Oyla 0
Tüy bırakması iyiye işaret. Kuşlar yuvayı isteğine göre düzenler ve tüy bırakırlar. Yuva termal ısısını dengelediği/sağladığı gibi iyi bir yatakta oluşturur yumurtalar için.
mutlaka inceleyiniz burada ki konuları.

Oyla 0
Yuvayla aşırı derecede uğraşıyor sürekli içinde talaşları düzenler.kemir,talaşları taşır yani yuvalığa çok ilgili o yüzden pek yavrulara zarar vericeğini düşünmüyorum.birde bazı yerlerde erkek kuşu ayırınca dişilerin zorlandığını duydum.(Bu arada çok soru soruyorum daha yeni başladım öğrenmeye çalışıyorum)
Benim dişi kuşum bahsettiğiniz gibiydi, erkek kuşu nadir yuvaya alıyodu ve kendi inanılmaz ilgiliydi ama yavrulardan biri büyüyüp hafif tüylenince yavruya saldırıp bütün tüylerini kanattı. Yani ilgili durmasına bakmayın bence, her an her şeyi yapabilirler.

Oyla 0

İnceleyin lütfen. Süreciniz bu şekilde gelişebilir.

Oyla 0

İnceleyin lütfen. Süreciniz bu şekilde gelişebilir.
Bizde zaten erkek yuvanın güvenli olduğunu bildiği için(önceki eşinden) direkt yuvalığa atladı zaten fakat dişi son bir haftadır aşırı derecede kalamar tüketiyor yuvalığı kemiriyor (yaklaşabilirse yuvalığa)önceden erkek kovaladımı çok gitmek istemiyordu ama artık zorluyor biz yumurta olucağını düşünüyoruz ama nasıl olur bilmiyorum dişi yuvaya giremezse nereye yumurtlar(zaten geldiklerinden 1 hafta sonra çiftleşmeye başladılar)önceden kızıştırıcı yem çok veriyordum.kestim inşallah düzelir

Oyla 0
Merhaba.Sorun çözüldü ve nasıl çözüldüğünü bu foruma girip araştırma yapacaklar için yazmak istedim.öncelikle zaten yuvalığı değiştirmiştim fakat birşey olmadı kızıştırıcıyı kestim 4 gün sonrada yuvalığı kafesin tam tersi tarafına taktım 5-6 günde dişiyi yuvaya sokmaya başladı.umarım benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur.

Oyla 0