Erkek Forpus Papağanımın Dişisini Kaybetme Sonrası Durumu

frpslar

Yeni Üye
Merhabalar. 3 Senedir bir dişi bir erkek forpus papağınına sahibim. 2 gün önce dişi kuşum hayata gözlerini yumdu.Ölümü ani olduğu için beni çok etkiledi ilk başlarda erkek kuşumun kendisinide etkiledi ama şimdi keyfi yerinde gibi duruyor. Kafes içinde bazen sakin takılıyor bazende kendi kendine cik cik gırg gırg yapıyor, gagasını gıcırdatıyor, değişik değişik güzel sesler çıkartıyor, elime aldığım zamanda aynısını yapıyor ve odadan çıkınca beni arıyor. Dişisi yaşarken bunları pek yapmazdı özellikle elimde uzun süre durmazdı ama şimdi saatlerce elimde kalıyor. Yem ve su tüketiminde sıkıntı yok ve dışkısı normal duruyor. Ölümü sonrası üzülür diye tahmin etmiştim ama pek öyle durmuyor. Sizce bu normal mi? Yeni bir dişi almak istiyorum ama erkek kuşum kıskanç kuş ve yeni dişiye vurur (ölen dişi ile de kavga ederdi ikisini yavruyken eş olarak aldım.) diye almak istemiyorum.Önerisi olan var mı? Teşekkürler.

Yani nasıl bir yol izlemek istiyorsunuz ona karar vermelisiniz. Eşleme durumunu her zaman öneriyorum çünkü daima onlarla olamıyoruz. Küçük bir kafeste tek başına kalması pek iç açıcı değil.
Diğer açıdan size yaklaşması ve stres belirtisi göstermemesi çok normal. Dişi değil de erkek ölmüş olsaydı dişi kuşunuz daha çok etkilenirdi çünkü tek eşliymiş gibi bağlanıyor dişiler ama erkekler öyle değil.
Biraz kuşunuzu iyi tanıyıp eş konusuna öyle karar veriniz. Günde kaç saat ayırabiliyorsunuz, eşleşirse bebeklerine bakabilecek misiniz? gibi gibi soruları düşünüp yol haritası çizmek lazım.