Erkek kuş Dişiyi yuvalığa sokmuyor??

MücAhit ARSLAN

iyikus.com Üyesi
Ya bende dert bitmiyor. Bendeki Lutinolar çiftleşiyorlar düzenli olarak. Lakın dişi yumurta hazırlığı için yuvalığa girdiği an erkek yaka paça dışarı atıyor. Kendisi düzenliyor sürekli.KIzacağız yumurtlamadı daha ama hiç yumurtlamaya giremiyecek diye korkuyorum. Acaba geçici midir?Bir çözümü var mıdır acaba? Erkek her dakika çiftleşmek istiyor resmen. Dişiyi yuvalıkta barındırmıyor.

Sadece tecrübemi paylaşıyorum. Daha profesyonel çözümü ustalar bilir. Benzer şey başıma geldi. Erkek bu durumda sürekli çiftleşme derdinde ve ben müdahil olmadan dişinin yumurtalarını tamamlamasını bekledim. Ne zaman ki erkek yumurtalara ve dişiye saldırma noktasına geldi erkeği ayırdım. Bence biraz sabredip gözlemleyin. Erkek mani olsa da dişi folluğa girer ve yumurtlar ancak daha fazla zarar oluşma noktasına gelirse ben erkeği ayırır ve ağıza dişi ile devam ederim. Bu arada kızıştırıcı yem mama vs... vermeyin ki erkek daha agresif olmasın

Oyla 0
teşekkürler.ben yumurtlama dönemi dişi güçsüz kalmasın diye her gün mama veriyordum.geçen gün saydım 11 kez çiftleştiler.Erkek sürekli çiftleşmek için dişiye sataşıyor.Umarım kuluçkada devam etmez.

Oyla 0
Mama desteği dengesi de çok önemli. Fazlasında kuşların tepkisi farklı oluyor. İki-üç günde bir ve havuç, tarçın, keçiboynuzu tozu gibi kızıştırıcılar olmadan vermeye devam edin... zaten tempoyu yakalamışlar. Bu çiftinizin bakım dengesini ve takibini iyi yaparsanız ve başka faktörler olmazsa bol verim alırsınız gibi duruyor maşallah (belki de almışsınızdır). Kuluçkada dişi ya hemen yada belli bir sayıdan sonra yumurtalara yatmaya başlıyor o yüzden bırakın erkek şu an bol bol hevesini alsın :)

Oyla 0