erkek muhabbet kuşu yemliğe sürtünerek çiftleşme hareketi yapması

bomm1987

iyikus.com Üyesi
Katılım
12 Tem 2019
Mesajlar
4
Puanları
12
Yaş
33
Konum
adana
kızgın erkek ve dişi kuşlarım birbirlerine kur yapıyorlar, yem kusuyorlar. dişi kızgın ama üstüne çıkmasına müsadee etmiyor. erkekte yemliğe sürtünerek çiftleşme hareketi yapıp rahatlıyor. dişiyi kızdırma yada erkekle çiftleşmesini kolaylaştıracak ne yapabilirim ?
 

Liebe55

Forum Sakini
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
736
Puanları
168
Konum
BURSA
merhaba dişi kuş tam anlamıyla hazırmı çiftleşmeye onu bilmek gerekli
diger taraftan ayırma yöntemi uygulanabilir 10-15 gün kadar bu ayırma yöntemi esnasında mama verilmeli tam kızgınlaşsınlar ki emekler boşa gitmesin benim nazihane fikrim bu daha profesyonel arkadaşlarda tabi yardımcı olacaklardır
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Öncelikle bu durum hoş değil çünkü kimi kuş eşi yerine belirlediği nesnelere kur yaparak orada rahatlıyor. Böyle durumlarda kafes değişikliği ve ayırma yöntemine gidilmelidir. Mümkünse özellikle kur yaptığı objelerin yeri ya da kendisi değiştirilerek çözüm aranmalıdır. Dişinin izin vermeme sebebi henüz çiftleşmeye zamanı olduğunu, hazırlık yaptığını gösteriyor.

İlk aşamada ayırma yapılmaz eğer süreç uzarsa bu şekilde ayırma yöntemine gidilmelidir. Erkeğin olduğu kafeste yuvalık bulunmalıdır ve onlara 10-15 gün süre tanınmalıdır. Ardından dişi kuşu erkek kuşunuzun yanına koyduğunuzda kızgınlıktan kaynaklı çiftleşme olacaktır. Birde ilk kuluçkaları ise acemilik durumlarıda olabiliyor.

Sizin yapabileceğiniz protein ve e+s vit. destekli besinleri arttırarak daha çok kızışmalarını sağlamak. Diğer işler zamanla hazır olduklarında olacaktır .
 
Üst