Erkek Muhabbet Kuşum Durgun

Sefa Demir

iyikus.com Üyesi
Katılım
19 May 2019
Mesajlar
2
Puanları
12
Yaş
27
Konum
Ankara
Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yeni yeme düşmüş bir muhabbet kuşu aldım ailemizin bir üyesi gibi oldu, ancak daha sonra dişi olduğunu anlayınca Kasım ayında yanına 4-5 aylık erkek bir muhabbet kuşu aldım. İlk geldiğinde yeni alışıyodur dedim ishali oldu çok rahatsız etmedim ilaç kullandım, daha sonra büyük ve katı dışkılamaya başladı kabız oldu. Neyse gözünün içine baktık, vitamin katkı güzel beslenme derken kuş normale döndü tabi diğer muhabbet kuşu kadar bize alışkın ve evcil değildi. Biz de çok korkutmamak için üstüne gitmiyorduk.
Ancak yaklaşık bir buçuk aydır o kadar hareketsiz bir halde ki, hiç ötmüyor sesini duymaz olduk. Biraz hızlı nefes alıyordu son günlerde daha çok arttı bu, sadece yem yemek için hareket ediyor yem yerken bile uyuyakalıyor. Kafesten saldığımda uçardı gayet, 1 haftadır uçamıyor yağlanmış kuş gibi yere doğru çakılıyor nefes nefese kalıyor. Yanındaki dişi kuş ne yaparsa yapsın hiç kur dahi yapmaz oldu eskiden birbirlerini tarar yem kusarlardı, artık hareketsiz akşama kadar tünekte aynı yerde duran bir kuş kafesten dışarı bile çıkmıyor.
Her gün saldığım gibi bugün de saldım kuşları eve, yine çıkmadı kafesinden zorla çıkarttım gözlemlerim şöyle; kendi isteğiyle asla uçmuyor ben kovalıyorum, uçtuğunda da yere iniş yapabiliyor, nefes nefese kalıyor çok az hırıltılı nefes alıyor, elime aldığımda solunumuyla beraber kalp atışının da hızlı olduğunu gözlemledim, popo kısmında katı dışkısı yapışmış kendini dahi temizlemiyor üşenmesinden artık herhalde. Konduğu yerde hemen gözlerini kapatıyor nefes alışı çok hızlı?
Ne yapmamı önerirsiniz? Dediğim gibi eskiden dişisine kur yapan bir kuştu yuvalarına girip çıkarlardı daha 1 yaşında bile değil, neden bu şekilde solunum problemleri ve yağlanma belirtileri gösteriyor? Aynı kafeste yaşayan diğer kuş tam bir afacan, bunu gagaladığı halde kımıldamıyor.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Eş dönemlerinde kur yapmama sebepleri arasında sağlık sorunları öncelikle irdelenir. Söylediğiniz belirtiler ne yazık ki ciddi bir problemin başlangıcı gibi. Solunum yolu sorunları, halk dilinde kuruma dedikleri rahatsızlığın belirtisi olabilir. Tavsiyem veterinere götürmenizden yana. Bu süreçte ayrı kafeslerde beslemenizi öneririm.
 

Sefa Demir

iyikus.com Üyesi
Katılım
19 May 2019
Mesajlar
2
Puanları
12
Yaş
27
Konum
Ankara
göğüs kemiğini kontrol ettiğimde sivrileştiğini farkettim, malesef kanatlı hayvanlar konusunda yardım alabileceğim bir veteriner yok çevremde. Ben intern hekimim, kullanılması gereken antifungal/antibiyotik tavsiyeniz varsa onu uygulayabilirim
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
triflucan ve ya flucan vererek başlayabilirsiniz. İshal durumu da gösterdiği için flucandan sonra sulphamzathine verilebilir eğer hala ishal sorunu devam ederse. Cocci triko, cocci geel ve ya mix ide kuşlar için hazırlanmış iyi gelebilecek ürünlerden 2'si.
 
Üst